Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Mariusz Świtalski ma poważne problemy w biznesie. Sąd zabezpieczył 80 mln euro majątku

Polski biznesmen, który jest ojcem sukcesu m.in. Biedronki i Żabki, w ostatnich latach radzi sobie dużo gorzej niż kiedyś. Nie wyszedł mu pomysł z siecią Małpka Express. Teraz ponosi tego konsekwencje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Forum)
Pomysł z Małpką Express nie wypalił. (Fot: MAREK WISNIEWSKI / Puls Biznesu / Forum)

Sąd zabezpiecza majątek Mariusza Świtalskiego i związanej z nim grupy Sowiniec na ponad 80 mln euro - podaje "Głos Wielkopolski". To pokłosie fiaska ostatniego dużego projektu Świtalskiego, czyli sieci sklepów Małpka Express.

Miały one konkurować z Żabkami - inną siecią, która swoje powstanie (podobnie jak Biedronka) również zawdzięcza temu poznańskiemu biznesmenowi, ale tym razem interes nie wypalił.

Świtalski zdecydował się sprzedać Małpki w 2015 roku. Nowemu nabywcy gwarantował, że gdy ten będzie chciał sprzedaż sieć, a nie uzyska zapisanej w umowie ceny, Świtalski dopłaci mu różnicę.

Obejrzyj też: Rząd złagodzi zakaz handlu? "Mamy sygnały o łamaniu przepisów"

Tym nowym nabywcą została pięć lat temu należąca do Amerykanów spółka Forteam Investment, która - jak podaje "Gazeta Wyborcza", również opisująca problemy Świtalskiego - wyłożyła na stół 362 mln zł. I rzeczywiście zechciał sprzedać sieć, bo interes się nie kręcił. Doszło do tego w 2018 roku.

"Przed rokiem Forteam Investment zażądała od Świtalskiego zwrotu 300 mln zł. Biznesmen nie zapłacił. Amerykanie wystąpili więc do poznańskiego sądu o zabezpieczenie majątku Świtalskiego. Sąd zgodził się na to pod koniec lutego. Teraz Amerykanie mają dwa tygodnie na złożenie pozwu o zapłatę 300 mln zł" - podaje "Wyborcza".

Z kolei "Głos Wielkopolski" pisze, że zabezpieczony został majątek na kwotę 80,3 mln euro - czyli taką, za ile Forteam wcześniej kupił Małpkę Express.

W związku z roszczeniami zajęte zostały m.in. ruchomości w podpoznańskim Sowińcu, wierzytelności przysługujące spółkom z grupy Sowiniec oraz aktywa Świtalskiego w funduszu inwestycyjnym. Dla spółek został także wyznaczony zarządca przymusowy.

Ani Świtalski, ani jego współpracownicy nie rozmawiają z dziennikarzami i nie komentują sprawy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-03-2020

elmiPzeciez to oszustwo ze strony A,erykanow. Wystapili o zabezpieczenie 300 mln, czyli o kwote, za jaka wczesniej kupili siec sklepow. W umowie byla mowa … Czytaj całość

04-03-2020

POLAPO CO GWARANTOWAŁ DOPŁATĘ. AMERYKANIE CHCIELI KUPIĆ TO POWINNI KUPIĆ ZA WYSTAWIONA CENĘ . TAKI BIZNESMEN I DAŁ SIĘ TAK ZAŁATWIĆ.

04-03-2020

MisW świecie biznesu wiadomo było że to przekręt i tak się stało.

Rozwiń komentarze (140)