Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Mariusz Świtalski ma poważne problemy w biznesie. Sąd zabezpieczył 80 mln euro majątku

139
Podziel się

Polski biznesmen, który jest ojcem sukcesu m.in. Biedronki i Żabki, w ostatnich latach radzi sobie dużo gorzej niż kiedyś. Nie wyszedł mu pomysł z siecią Małpka Express. Teraz ponosi tego konsekwencje.

Pomysł z Małpką Express nie wypalił.
Pomysł z Małpką Express nie wypalił. (Forum, MAREK WISNIEWSKI / Puls Biznesu / Forum)
bEqholfp

Sąd zabezpiecza majątek Mariusza Świtalskiego i związanej z nim grupy Sowiniec na ponad 80 mln euro - podaje "Głos Wielkopolski". To pokłosie fiaska ostatniego dużego projektu Świtalskiego, czyli sieci sklepów Małpka Express.

Miały one konkurować z Żabkami - inną siecią, która swoje powstanie (podobnie jak Biedronka) również zawdzięcza temu poznańskiemu biznesmenowi, ale tym razem interes nie wypalił.

Świtalski zdecydował się sprzedać Małpki w 2015 roku. Nowemu nabywcy gwarantował, że gdy ten będzie chciał sprzedaż sieć, a nie uzyska zapisanej w umowie ceny, Świtalski dopłaci mu różnicę.

bEqholfr
Zobacz także: Obejrzyj też: Rząd złagodzi zakaz handlu? "Mamy sygnały o łamaniu przepisów"

Tym nowym nabywcą została pięć lat temu należąca do Amerykanów spółka Forteam Investment, która - jak podaje "Gazeta Wyborcza", również opisująca problemy Świtalskiego - wyłożyła na stół 362 mln zł. I rzeczywiście zechciał sprzedać sieć, bo interes się nie kręcił. Doszło do tego w 2018 roku.

"Przed rokiem Forteam Investment zażądała od Świtalskiego zwrotu 300 mln zł. Biznesmen nie zapłacił. Amerykanie wystąpili więc do poznańskiego sądu o zabezpieczenie majątku Świtalskiego. Sąd zgodził się na to pod koniec lutego. Teraz Amerykanie mają dwa tygodnie na złożenie pozwu o zapłatę 300 mln zł" - podaje "Wyborcza".

bEqholfx

Z kolei "Głos Wielkopolski" pisze, że zabezpieczony został majątek na kwotę 80,3 mln euro - czyli taką, za ile Forteam wcześniej kupił Małpkę Express.

W związku z roszczeniami zajęte zostały m.in. ruchomości w podpoznańskim Sowińcu, wierzytelności przysługujące spółkom z grupy Sowiniec oraz aktywa Świtalskiego w funduszu inwestycyjnym. Dla spółek został także wyznaczony zarządca przymusowy.

Ani Świtalski, ani jego współpracownicy nie rozmawiają z dziennikarzami i nie komentują sprawy.

bEqholfy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqholfS
KOMENTARZE
(139)
Zygmunt
rok temu
Tak jest jak ktoś zadaje się z Amerykanami, to oszuści od momentu powstania tego państwa.
Interes
rok temu
Kto kupuje i sprzedaje ten najczesciej na bosaka po Sadach biega
MLRO
rok temu
To jest zwykla ustawka na wypranie brudnych pieniedzy.Stosoe wana jest metoda uzyskania wyroku za odszkodowanie. Potem Switalski robi przelew na konto amerykanow i ci maja wypane 300 mln
bEqholfT
Inwestor
rok temu
Juz wszyscy zapomnieli o Elektromisie ??Jak oszukal tysiace rolnikow ,nigdy nie odddajac im kasy ??A przeciez z tego oszyustwa wziwela sie kasa tej rodziny,ktora dalej robila i robi to samo.
Jemioła
rok temu
I prawidłowo. Zakłada firmy i sprzedaje obcym.Tak polskiego biznesu nie zbudujemy. Moim zdaniem ,to pasożytnictwo. Wspierasz polski biznes, a jak się rozwinie ,to już nie jest polski.
...
Następna strona