Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rynek spożywczy
03.03.2020 11:29

Forteam ma sądowe zabezpieczenie roszczenia przeciwko Mariuszowi Świtalskiemu

Forteam Investments - spółka inwestycyjna należąca do amerykańskiej firmy private equity Delta Capital - uzyskała postanowienie Sądu Okręgowego w Poznaniu o zabezpieczeniu roszczenia przeciwko Mariuszowi Świtalskiemu oraz kontrolowanym przez niego spółkom należącym do Sowiniec Group, w wyniku czego ich aktywa zostały zajęte do czasu prawomocnego zakończenia postępowania w sprawie, podała spółka. Roszczenie Forteam Investments opiewa na ponad 300 mln zł, podało Delta Capital Partners.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zabezpieczenie zostało uzyskane w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie w dalszym postępowaniu cywilnym przeciwko Mariuszowi Świtalskiemu, będącym konsekwencją naruszenia przez niego umowy gwarancyjnej zawartej z Forteam w związku z nabyciem przez Forteam spółki Małpka od spółki Czerwona Torebka kontrolowanej przez Mariusza Świtalskiego, poinformowano.

W 2015 roku, kiedy Forteam zakupił spółkę Małpka - właściciela sieci sklepów Małpka Express - Mariusz Świtalski i Sowiniec Group zawarły z Forteam umowę gwarancyjną, która gwarantowała Forteam uzyskanie minimalnej ceny sprzedaży w przypadku późniejszej odsprzedaży Małpka Express podmiotowi trzeciemu. Gwarancja taka była konieczna, by Forteam zawarł umowę nabycia. Gdy Forteam próbował sprzedać Małpka Express w 2018 roku, nie był w stanie uzyskać ceny równej lub przewyższającej minimalną cenę sprzedaży, pomimo zaangażowania renomowanego, niezależnego banku inwestycyjnego, który przeprowadził profesjonalny proces sprzedaży, wyjaśniono.

W związku z tym, 28 grudnia 2018 r. Forteam powiadomił Mariusza Świtalskiego o konieczności przekazania środków pieniężnych należnych Forteam na podstawie umowy gwarancyjnej. Mimo to, Mariusz Świtalski i spółki od niego zależne nie uregulowały należności i zobowiązań wobec Forteam, co w konsekwencji spowodowało konieczność złożenia wniosku o zabezpieczenie i wstąpienia na drogę powództwa cywilnego, podano także.

"Mariusz Świtalski w pełni zdawał sobie sprawę z faktu, że udzielenie gwarancji było dla Forteam istotną zachętą do zakupu jego firmy. Świadomie i dobrowolnie wystawił gwarancję w celu otrzymania zapłaty liczącej setki milinów złotych. W związku z tym oczekujemy od niego zapłacenia kwot należnych z tytułu gwarancji. Nie tylko dlatego, że jest do tego prawnie zobowiązany, ale także dlatego, że wymaga tego honor" - powiedział prezes Delta Capital Christopher DeLise, cytowany w komunikacie.

Tagi: rynek spożywczy, handel detaliczny, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-03-2020

FrediŚmiechu warte. Rozbawili mnie do łez. Świtalski im pokryje straty. Dołożę im 100zł jak to wygrają w sądzie.

Rozwiń komentarze (1)