Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Marsz Niepodległości kosztował Warszawę ponad 400 tys. zł. Trzaskowski podliczył

28
Podziel się:

Marsz Niepodległości wymusił na warszawskim magistracie niemałe wydatki. Przygotowanie ulic miasta do pochodu kosztowało aż 416 tys. zł. Wszystko przez konieczność uprzątnięcia potencjalnie niebezpiecznych elementów znajdujących się na trasie przemarszu. Z ronda Dmowskiego, które jest w trakcie przebudowy, trzeba było tymczasowo usunąć aż 400 ton materiałów budowlanych.

Marsz Niepodległości kosztował Warszawę ponad 400 tys. zł. Trzaskowski podliczył
Marsz Niepodległości kosztował Warszawę ponad 400 tys. zł. Powód? Przygotowanie trasy przed pochodem (East News, Jakub Kaminski)

- Jeśli chodzi o koszty, to myśmy te koszty dokładnie oszacowali. To 416 tysięcy złotych - mówił we wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

To wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł polecił ratuszowi przygotowanie trasy marszu tak, by zostały z niej usunięte wszystkie potencjalnie niebezpieczne elementy. Teraz warszawski ratusz składa skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i będzie domagał się rozstrzygnięcia, czy Radziwiłł mógł podjąć taką decyzję i de facto wymusić na Warszawie takie wydatki.

- Najpierw sąd zadecyduje, czy skarga była zasadna. Dopiero jego pozytywna decyzja da nam prawo do domagania się zwrotu poniesionych kosztów od wojewody. W tej chwili czekamy na rozstrzygniecie sądu - zapowiedziała w rozmowie z PAP rzeczniczka ratusza Monika Beuth-Lutyk.

Zobacz także: Budżet Polski. Minister Kościński: Jesteśmy gotowi na wszystko

Spore koszty dla miasta i ogromne dla policji

W tym roku sam marsz przebiegł spokojnie i obyło się bez aktów wandalizmu, z jakimi mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku, kiedy miasto musiało sypnąć groszem, by doprowadzić ulice do stanu sprzed pochodu. - Prace naprawcze, które poniósł Zarząd Dróg Miejskich, oszacowano na 5,8 tys. zł, koszty oczyszczania poniesione przez Zarząd Oczyszczania Miasta na ok. 20 tys. zł. To łącznie 25,8 tys. zł. Dodatkowo koszt naprawy uszkodzonej stacji Veturillo [roweru miejskiego - przyp. red.] został oszacowany przez operatora systemu na ok. 4 tys. zł - podliczał po poprzednim marszu Rafał Trzaskowski.

Dużo gorzej było w 2012 i 2013 roku, kiedy kwota zniszczeń oscylowała w okolicach 114 - 120 tys. zł. Połowę zjadały koszty sprzątania. W 2014 ratusz musiał wyłożyć 90 tys. zł. Później magistrat przestał wyliczać straty, bo zniszczeń było znacznie mniej.

Marsz Niepodległości niesie też za sobą wydatki na zabezpieczenie pochodu. Policja od kilku lat nie mówi, ile dokładnie na to wyda ani ilu funkcjonariuszy sprowadzi do stolicy. Jeśli chodzi o wcześniejsze dane, to w 2016 na zabezpieczenie marszu wydano 1,7 mln zł, a w 2015 roku 1,4 mln zł. Do tej pory jednym z najdroższych był rok 2014, kiedy to Komenda Stołeczna Policji na akcję w Warszawie wydała 1,87 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(28)
Lol
2 lata temu
A ile ten antypolaka zapłacił za maszerowanie pod tęczową flagą? Ile kosztowało wylanie ścieków do Wisły? Ile kosztował urlop tego typa na którym był, a wniosków nie wypisywał? Itp
Observer
2 lata temu
Proponuję to rozliczyć z kary za spowodowanie katastrofy ekologicznej wisły.
Roziu
2 lata temu
Trzaskowski przeciez nie wydales pozwolenia. Wiec jak marsz sie odbyl?
anty
2 lata temu
trzaskowski - odpowiesz za antypolskie działania i to już wkrótce!
Już im nie wi...
2 lata temu
Trzaskowski i cała ta niby demokratyczna opozycja, u mnie już przegraliście za to że chcecie segregować ludzi. Nie wierzę już wam i mojego głosu więcej już nie dostaniecie. Trzaskowski, zaszczepiłes już swoje dzieci, czy już im zalatwiles lewy paszport?
...
Następna strona