Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Masz samochód elektryczny? Rozliczysz go w delegacjach. Oto propozycja Senatu

5
Podziel się:

Już wkrótce Polacy będą mogli rozliczać w delegacjach służbowych koszty wykorzystania prywatnych samochodów elektrycznych? Tego chcą senatorowie zasiadający w senackiej nadzwyczajnej komisji ds. klimatu. Jej członkowie przygotowali w tej sprawie inicjatywę ustawodawczą. Przyszłość tego projektu znajdzie się w rękach posłów.

Masz samochód elektryczny? Rozliczysz go w delegacjach. Oto propozycja Senatu
Samochody elektryczne. Rozliczymy koszty ich zużycia w delegacjach? Taki pomysł mają senatorowie (zdj. ilustracyjne) (Unsplash.com)

Skąd taki pomysł? Jak przypomniał w rozmowie z PAP szef nadzwyczajnej komisji senackiej ds. klimatu senator Stanisław Gawłowski (niez.), obecnie w kosztach delegacji można rozliczać tylko użycie prywatnych samochodów spalinowych. Wszystko przez fakt, że w rozliczeniu delegacji trzeba podać pojemność silnika. Podanie takiej pojemności jest niemożliwe w przypadku samochodów elektrycznych, gdyż one jej nie posiadają.

Użycie elektryków będzie można rozliczyć w delegacjach?

Dlatego też senacka komisja ds. klimatu wystąpiła z inicjatywą nowelizacji ustawy o transporcie drogowym z 2001 r. Po ewentualnym uchwaleniu tych przepisów będzie można uzyskać zwrot kosztów używania do celów służbowych także prywatnych samochodów elektrycznych.

Art. 1 projektu noweli zakłada, że "na podstawie umów cywilnoprawnych mogą być używane, do celów służbowych, samochody osobowe, w tym stanowiące pojazd elektryczny w rozumieniu art. 2 pkt. 12 ustawy z 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych lub pojazd napędzany wodorem w rozumieniu art. 2 pkt 15 tej ustawy, motocykle i motorowery, niebędące własnością pracodawcy".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Chwilowe wytchnienie na stacjach. "Paliwa podrożeją mniej więcej o złotówkę"

Zgodnie z projektem "warunki ustalania i sposób zwrotu kosztów używania pojazdów" w rozporządzeniu określi minister właściwy ds. transportu, w porozumieniu z ministrem finansów. Jak wynika z uzasadnienia, zmiany będzie więc wymagało rozporządzenie ministra infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy.

Decyzja należy do Sejmu

Ustawa miałaby wejść w życie trzy miesiące od dnia ogłoszenia. Z kolei w ciągu miesiąca od jej wejścia życie zmienione będą mogły być umowy cywilnoprawne, na podstawie których używane są do celów służbowych pojazdy prywatne.

Najpierw projekt komisji senackiej musi jako własną inicjatywę ustawodawczą przyjąć Senat. Następnie projekt trafi do Sejmu. Dopiero gdy posłowie przegłosują dokument, to wróci on do Senatu, zgodnie z normalną procedurą parlamentarną.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
😂😂😂 haha
3 miesiące temu
Posłowie dla siebie i swoich biur poselskich i rodzin to potrzebują więc forsują temat by przepchnąć, a gawiedź tylko gęby że zdziwienia otwiera że to o ekologię chodzi
Eryk
3 miesiące temu
W delegację, a dokąd , do najbliższego kościoła i z powrotem a w międzyczasie parę godzin czekania przy stacji ładowania i to za gruby hajs? Elektryk to nie jest samochód do polskich firm. Polska to nie Luksemburg , że całe państwo w 30 minut się objedzie. To co najwyżej autko do kręcenia się wokół tzw. komina zw względu na zasięg, szczególnie zimą i to pod warunkiem, że ktoś ma fotowoltanikę, bo jak ma ładować z sieci to bardziej opłaca się spalinowe nawet jakby Obajtek zrobił paliwo po 15 zł.
Asd
3 miesiące temu
To hotel trzeba doliczyc, bo nie obroci tam i nazad ☠️🚳
Observer
3 miesiące temu
Napiszcie ile prywatnie w kraju sprzedano elektryków pomimo dopłat itp itd żenada
Halo
3 miesiące temu
Skoro spalinowy można rozliczyć to elektryk powinen być z automatu wrzucony do jednej puli. Po co cały ten cyrk ze zmiana która jest oczywista? Naprawdę na takie oczywistości idą nasze pieniądze? A może zajmą się korupcja w spolkach skarbu państwa? Korupcja wśród nowych milionerów z ramienia rządzących..