Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Matryca podatkowa. To już ostatni tłusty czwartek z trzema stawkami VAT na pączki

41
Podziel się

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny tłusty czwartek będzie ostatnim, kiedy na pączki obowiązują trzy stawki VAT. Od 1 kwietnia zacznie bowiem w pełni obowiązywać nowa matryca stawek VAT, której wybrane przepisy funkcjonują od 1 listopada 2019 r. Dotychczas wprowadzone zmiany nie objęły jednak pączka.

Do pączków mają zastosowanie trzy stawki podatkowe. jak to możliwe?
Do pączków mają zastosowanie trzy stawki podatkowe. jak to możliwe? (Fotolia)
bDKeBdZx

Do pączka obecnie ma zastosowanie VAT w wysokości 5 proc., 8 proc. i 23 proc. Stawka ta zależy od tego, czy jest to pączek dietetyczny lub tradycyjny z datą spożycia do 14 dni, czy pączek o dłuższym terminie przydatności.

Stawka 5 proc. obowiązuje dla wyrobów sklasyfikowanych jako pieczywo – dotyczy to pączków dietetycznych, których termin przydatności do spożycia nie przekracza 14 dni. Jeśli pączek dietetyczny zostałby sprzedany po tym terminie, to stawka VAT wynosiłaby 23 proc.

bDKeBdZz

Natomiast tradycyjne pączki rozumiane jako wyroby ciastkarskie są obłożone stawką 8 proc., również pod warunkiem 14-dniowego terminu przydatności do spożycia. Po jego upłynięciu stawka wynosiłaby także 23 proc.. – Kolejnym absurdem jest więc to, że starszy wyrób, z przekroczoną datą przydatności do spożycia, będzie droższy niż świeży – zauważa Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w firmie inFakt. – W dodatku to sprzedawca ma obowiązek dobrania odpowiedniej stawki.

Zobacz także: Obejrzyj: Jaki kredyt może wziąć mikroprzedsiębiorca?

Absurdów związanych z VAT jest wiele. Jednak nowa matryca stawek podatku ma je wyeliminować. Zgodnie z uzasadnieniem do ustawy ma być ona oparta na trzech filarach: prostota – przejrzystość – przyjazność stosowania. Dlatego też pączki będą objęte jedną stawką VAT wynoszącą 5 proc. To dobra wiadomość dla konsumentów, gdyż paczki będą obłożone niska stawką. Jest to również dobra wiadomość dla sprzedawców, z uwagi na to, że nie będą musieli się zastanawiać, czy pączek ma np. datę spożycia do 14 dni czy dłuższą.

bDKeBdZF

Nowa matryca stawek VAT jest oparta na nomenklaturze scalonej (CN).

– W związku z tym konkretne produkty są przyporządkowane do danego działu w systemie CN, np. pieczywo, owoce, warzywa, mięsa czy też produkty mleczarskie. W konsekwencji stawkami zostały objęte całe działy, a nie poszczególne towary z nich wyodrębnione – tłumaczy Piotr Juszczyk.

O ile więc miłośnicy pączków mogą być spokojni, to matryca VAT przyniesie podwyżki dla koneserów innych smakołyków. Ekspert inFakt wskazuje, że z 5 proc. na 23 proc. wzrośnie stawka podatku np. na homary i ośmiornice oraz inne skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne (m.in. kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże, ślimaki) oraz przetwory z nich: kawior, namiastki kawioru, jak również sprzedawane w różnego rodzaju placówkach gastronomicznych posiłki, których składnikiem są te produkty.

bDKeBdZG

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDKeBeaa
vat
gospodarka
KOMENTARZE
(41)
marki
rok temu
ale jaja, nie wiedziałem, z drugiej strony kto zjada pączka po 14 dniach jak nawet po 3 jest już nie do zjedzenia
Cukiernik
rok temu
Ten kto to wymyślił chyba najadł się zabyt dużo pączków i miażdżyca mu mózg zlasowała.
Duduś
rok temu
A gdzie na pączku jest data wypieku?
bDKeBeab
zima 2020
rok temu
po 14 dniach to ten pączki nadają się jedynie na poczęstunek dla geniuszy co te 3 stawki wymyślili - smacznego :-)
Zoska
rok temu
Masakra co oni piszą o tych paczkach
...
Następna strona