Notowania

vat
05.03.2019 13:18

Matryca VAT zmieniona. Nowe porządki nie spodobają się producentom napojów

Rada Ministrów zmieniła właśnie matrycę podatku VAT - podał na Twitterze szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. To oznacza spore zmiany w cenach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Szefowa resortu finansów Teresa Czerwińska. (Fot: Jan Bielecki/East News)

Projekt nowelizacji ustawy o VAT oraz Ordynacji podatkowej został właśnie zatwierdzony przez Radę Ministrów. Zmienia on stawki podatku dla poszczególnych produktów, ustanawiając nową matrycę VAT.

"Rada Ministrów zmieniła właśnie matrycę podatku VAT. Przykłady zmian: smoczki i wózki dziecięce z 23 na 8 proc., ośmiorniczki czy kawior z 8 na 23 proc. Brawa dla pani minister Teresy Czerwińskiej i Ministerstwa Finansów" - napisał na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk

Przepisy mają uporządkować kwestię stawek VAT. Do tej pory bowiem niektóre produkty mogły podlegać trzem różnym stawkom. Tak było w przypadku pieczywa czy ciastek, które w zależności od daty przydatności do spożycia mogły być opodatkowane 5-proc., 8-proc. albo 23-proc. stawką VAT. Teraz obejmie je jedna obniżona do 5 proc. stawka - informuje Polska Agencja Prasowa.

Niższy podatek będzie również obejmował smoczki i wózki dziecięce, gdzie do tej pory naliczany był najwyższy 23 proc. VAT. Najniższa stawka obejmie też elektroniczne książki i pracę. Próg 5-proc. obejmie e-booki a 8-proc. e-prasę.

Jednak w związku ze zmianami w matrycy nie obeszło się bez kontrowersji. Zamiany w przepisach nie spodobały się np. producentom soków, nektarów i napojów z owoców i warzyw – o czym pisaliśmy w money.pl. Zgodnie z przepisami soki i nektary będą objęte 5-proc. stawką, a napoje z równym lub niższym niż 20-proc. wkładem owocowym - najwyższą stawką.

Stawki wzrosną też z 8 do 23 proc. na owoce morza. Wyższy VAT obejmie więc na przykład ośmiorniczki czy kawior.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: vat, matryca, podatki, soki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-03-2019

POTo CIOS w POlszewików,OŚMIORNICZKI podrożeją!!!

05-03-2019

MmA kiedy obniżenie "tymczasowej" stawki VAT z 23% na 22%?

05-03-2019

123A w Polsce jak zwykle. Vat pójdzie w dół, a ceny tych produktów nie

Rozwiń komentarze (165)