Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Matryca VAT zmieniona. Nowe porządki nie spodobają się producentom napojów

165
Podziel się

Rada Ministrów zmieniła właśnie matrycę podatku VAT - podał na Twitterze szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. To oznacza spore zmiany w cenach.

Szefowa resortu finansów Teresa Czerwińska.
Szefowa resortu finansów Teresa Czerwińska. (East News, Jan Bielecki/East News)
bDJBTEMl

Projekt nowelizacji ustawy o VAT oraz Ordynacji podatkowej został właśnie zatwierdzony przez Radę Ministrów. Zmienia on stawki podatku dla poszczególnych produktów, ustanawiając nową matrycę VAT.

"Rada Ministrów zmieniła właśnie matrycę podatku VAT. Przykłady zmian: smoczki i wózki dziecięce z 23 na 8 proc., ośmiorniczki czy kawior z 8 na 23 proc. Brawa dla pani minister Teresy Czerwińskiej i Ministerstwa Finansów" - napisał na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk

bDJBTEMn

Przepisy mają uporządkować kwestię stawek VAT. Do tej pory bowiem niektóre produkty mogły podlegać trzem różnym stawkom. Tak było w przypadku pieczywa czy ciastek, które w zależności od daty przydatności do spożycia mogły być opodatkowane 5-proc., 8-proc. albo 23-proc. stawką VAT. Teraz obejmie je jedna obniżona do 5 proc. stawka - informuje Polska Agencja Prasowa.

Niższy podatek będzie również obejmował smoczki i wózki dziecięce, gdzie do tej pory naliczany był najwyższy 23 proc. VAT. Najniższa stawka obejmie też elektroniczne książki i pracę. Próg 5-proc. obejmie e-booki a 8-proc. e-prasę.

Jednak w związku ze zmianami w matrycy nie obeszło się bez kontrowersji. Zamiany w przepisach nie spodobały się np. producentom soków, nektarów i napojów z owoców i warzyw – o czym pisaliśmy w money.pl. Zgodnie z przepisami soki i nektary będą objęte 5-proc. stawką, a napoje z równym lub niższym niż 20-proc. wkładem owocowym - najwyższą stawką.

bDJBTEMt

Stawki wzrosną też z 8 do 23 proc. na owoce morza. Wyższy VAT obejmie więc na przykład ośmiorniczki czy kawior.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDJBTEMO
KOMENTARZE
(165)
Mm
2 lata temu
A kiedy obniżenie "tymczasowej" stawki VAT z 23% na 22%?
123
2 lata temu
A w Polsce jak zwykle. Vat pójdzie w dół, a ceny tych produktów nie
b22
2 lata temu
Niedawno Indie podniosły kwotę wolną od podatku do 26 000 złotych ( w przeliczeniu na złotówki), Papua Nowa Gwinea 15 000. zł. , Namibia 14 250 zł, Bostwana 12 348 zł, Zambia 12 878 zł, nie mówiąc już o Hiszpanii 17 700 Euro ( 76 000 zł.) . W Polsce 3090 zl tj. 700 Euro. Teraz już wiecie, kto najbardziej okrada Was ,wszystkich podatników ? Mafia zwana państwem. Zrobi wszystko, żeby przejąć wasze pieniądze i rozdawać według własnego uznania , najczęściej jako kiełbasą wyborczą. Nie chcemy łaski ,tylko naszych pieniędzy!!!!! Sami wiemy najlepiej jak je zagospodarować.
bDJBTEMP
Bolek
2 lata temu
Uderzają w Polaków watem. A pieniądze z Watu wydają na patologie
petr czerny
2 lata temu
Dla wyborców Pisu wszystkie produkty bez VATu,
...
Następna strona