Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Koniec z niskim VAT na fast foody. Ośmiorniczki z 23 proc. stawką

14
Podziel się:

Prowadzących gastronomię czekają zmiany. Właściciele fast foodów nie będą już mogli stosować obniżonej - 5 proc. stawki VAT - na gotowe dania. Naliczą im 8 proc. podatek.

Koniec z niskim VAT na fast foody. Ośmiorniczki z 23 proc. stawką
(Shutterstock/testing)

Ministerstwo Finansów przygotowuje nową matrycę stawek VAT. Ma ona zakończyć toczący się od 7 lat spór fiskusa z fast foodami – pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Wszystkich ma obowiązywać 8 proc. stawka podatku naliczanego do serwowanych dań.

Od 2011 roku, placówki gastronomiczne korzystały z popartych przez indywidualne interpretacje przepisów o preferencyjnej – 5 proc. stawce VAT na gotowe dania. Co prawda później interpretacja ogólna podważała jej zasadność, ale indywidualne oceny powinny pozostać w mocy – pisze DGP.

Część z firm, przezornie zastosowało wyższą stawkę - np. McDonald's. Inni – jak choćby sprzedający hot-dogi Orlen, dopiero po otrzymaniu niekorzystnej interpretacji od KAS podniosło do 8 proc. VAT – wylicza gazeta.

Należące jednak do AmRestu sieci: KFC, Pizza Hut czy Burger King, wciąż jednak korzystają z wciąż obowiązującym prawem do 5 proc. stawki podatku. Po zmianach szykowanych przez resort finansów, będą musieli się dostosować do jednolitej 8 proc. stawki naliczanej przy sprzedaży dań.

Zobacz także: Oto, co składa się na cenę paliwa, którą widzimy na dystrybutorze:

Jedynym wyjątkiem będą posiłki zawierające owoce morza – podkreśla DGP. Tu stawka będzie wysoka – 23 proc., a nie preferencyjna. MF wyjaśnia, że "dania z homarami, ośmiornicami, krewetkami, kawiorem itd. Będzie obowiązywać stawka podstawowa”.

Może to oznaczać, że nawet nieznaczący dodatek owoców morza spowoduje, że danie będzie droższe choćby ze względu na wysoki podatek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(14)
Test
3 lata temu
Czyli File-o-fish czyli kanapka z rybą będzie traktowana jako artykuł luksusowy?
Rybożerca
3 lata temu
Jak dla mnie masakra. Owoce morza, ryby morskie już są przesadnie drogie, a tu jeszcze podwyżka? Porażająca jest ta różnica miedzy 8% a 23%.
Xx
3 lata temu
A mnie to lotto,nie jadam tego czegoś.
Sas
3 lata temu
Na żywnościowe badziewie 8% a na owoce morza 23% ? Komuś na mózg się rzuciło ?
p0099
3 lata temu
a dlaczego nie 23 % to wtedy przestaną żreć ten chłam z mc donalda, kfs, itd - na zdrowie i, wyjdzie !