Notowania

Matury. Harmonogram prac nad zmianami w Prawie oświatowym

W środę propozycja, w piątek podpis prezydenta. W sprinterskim tempie parlament zajmie się nowelizacją, dzięki której każdy uczeń ostatniej klasy szkoły średniej przystąpi do matury. W sobotę zniknie ryzyko, że część uczniów mogłaby nie zostać dopuszczona do matur.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Rada Ministrów błyskawicznie przyjęła projekt nowelizacji ustawy oświatowej, który zmienia zasady dopuszczania do matury (Fot: Mateusz Grochocki)

Premier Mateusz Morawiecki skierował w środę 24 kwietnia pod obrady Rady Ministrów projekt nowelizacji Prawa oświatowego. Ma ona rozwiązać sytuację uczniów ostatnich klas szkół średnich, których nauczyciele strajkują i w związku z tym nie podejmą uchwały o klasyfikacji uczniów i dopuszczeniu ich do egzaminu maturalnego.

Projekt przewiduje, że jeśli rada pedagogiczna odmówi podjęcia uchwały o klasyfikacji, decyzję taką podejmie dyrektor szkoły. Gdyby i on nie mógł, uprawnienie przejdzie na organ prowadzący szkołę.

Aby projekt stał się obowiązującym prawem, musi przejść ścieżkę legislacyjną. Przebiegnie ona w iście ekspresowym tempie.

Obejrzyj: Strajk nauczycieli. Michał Dworczyk odpowiada Lechowi Wałęsie

Pierwsze czytanie w Sejmie zacznie się w czwartek o 11.30, a na godzinę 14 zaplanowano głosowanie. Z kolei senatorowie zbiorą się na dodatkowym, specjalnym posiedzeniu, które w całości poświęcone będzie pracom nad nowelą zgłoszoną przez Mateusza Morawieckiego.

Jeszcze przed południem w środę 24 kwietnia marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapewnił, że jeśli w ciągu dnia pojawi się projekt zmieniający zasady klasyfikacji uczniów (rano powiedział o tym szef KPRM Michał Dworczyk), to "Senat będzie gotowy do pilnych prac nad tą ustawą".

W zależności od tego, kiedy prace zakończy parlament, nowela trafi na biurko prezydenta 25 (czwartek) lub 26 (piątek) kwietnia. Najpóźniej 26 kwietnia zostanie podpisana tak, by wejść w życie 27 kwietnia.

Maksymalnie 500 złotych zapomogi będzie mógł otrzymać nauczyciel, który przez strajk znalazł się w trudnej sytuacji finansowej
Fundusz strajkowy. Na koncie ponad 7 mln zł. Wiemy, kiedy ruszą wypłaty

Szef KPRM Michał Dworczyk zapewnił w środę, że nie spodziewa się żadnych problemów przy procedowaniu ustawy.

- Jestem dobrej myśli. Po pierwsze, premier jest w bezpośrednim kontakcie z marszałkami obu izb i prezydentem. Omawiali dziś sytuację w oświacie. Po drugie, większość w parlamencie ma Prawo i Sprawiedliwość, a my zawsze podkreślamy, że dobro uczniów jest dla nas sprawą zasadniczą – mówił Dworczyk.

Dodał, że nie odbiera nauczycielom prawa do strajku, jednak z chwilą, gdy interesy uczniów zostały zagrożone, rząd musiał interweniować.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-04-2019

bez stresupanie Morawiecki po co tyle zachodu najlepiej niech sejm przegłosuje że wszyscy z mocy ustawy otrzymują świadectwa dojrzałości

24-04-2019

WkurzonaA co z tymi którzy nie zdali w klasie maturalnej i zostali sklasyfikowani radą pedagogiczną przed strajkiem, niech się teraz odwołają, przecież też … Czytaj całość

24-04-2019

2019A tak przy okazji przeglosujcie rydzyka na prymasa

Rozwiń komentarze (26)