Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KB
|

mBank na dywaniku. UOKiK nakazuje zwrot pieniędzy klientom

4
Podziel się:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nakazał mBankowi zwrócić obecnym oraz byłym klientom banku pieniądze pobrane za wypowiedzenie kredytu odnawialnego. Decyzja nie jest prawomocna, ale bank zamierza się podporządkować decyzji.

mBank na dywaniku. UOKiK nakazuje zwrot pieniędzy klientom
bank mbank (money.pl, Rafał Parczewski)

Postępowanie przeciwko mBankowi zostało wszczęte przez Prezesa UOKiK w maju 2020 r. Podstawą do zajęcia się sprawą była skarga klienta banku, który został zobowiązany do zapłaty określonej kwoty za to, że wypowiedział umowę o kredyt odnawialny.

mBank oferował kredyty odnawialne w przedziale od 500 zł do 150 tys. zł na promocyjnych warunkach, co oznaczało, że nie pobierał prowizji za ich udzielenie (np. nazwa jednej oferty: kredyt odnawialny – 90 dni bez odsetek oraz bez prowizji za udzielenie). Umowa była jednak tak sformułowana, że zastrzegała prowizję za odnowienie limitu po 12 miesiącach.

Zobacz także: Opłata reprograficzna. Przedstawiciel MediaMarkt: Dla nas to 50 mln zł więcej rocznie

Klient banku, który chciał uniknąć opłaty za odnowienie i rozwiązał umowę przed upływem roku od dnia jej zawarcia, ale i tak musiał zapłacić, ale innego rodzaju opłatę. Była ona obliczana jako procent od całkowitej kwoty przyznanego limitu – niezależnie od wykorzystanej sumy.

Przykładowo, przy wysokości kredytu odnawialnego 150 tys. zł opłata z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy wynosiła nawet 4 485 zł i to zarówno wtedy, kiedy faktycznie konsument wykorzystałby tylko 10 tys. zł, jak i wtedy, gdyby skorzystał ze 120 tys. zł.

Tymczasem, zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, kredyt odnawialny można wypowiedzieć w każdym momencie bez ponoszenia opłat.

"Klient banku powinien móc zatem swobodnie decydować o tym, czy chce kontynuować umowę-bez obawy o sankcje. W przypadku kredytu odnawialnego w mBanku nie było to możliwe" – powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

mBank zadeklarował, że zaprzestanie tej praktyki i odda konsumentom pobrane opłaty. Na zwrot mogą liczyć obecni i byli klienci banku. Decyzja UOKiK nie jest prawomocna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
mers
rok temu
musieli mieć kasę na wspieranie kolorowej pato
Robert
rok temu
Bank- i wszystko jasne
Bank - i wszy...
rok temu
Robert
veritas
rok temu
Nie ma już banków godnych zaufania. Pozostaje trzymanie pieniędzy w skarpecie, a pożyczki tylko od przyjaciół.