Notowania

edukacja
25.03.2019 14:39

MEN: w większości szkół nie przeprowadzono referendów strajkowych. Będą pracowały bez problemów

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) informuje, że "w około 52 proc. szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych nie przeprowadzono referendów strajkowych". - Większość placówek w całym kraju będzie pracowała bez problemów – zapewnia resort.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
MEN: w większości szkół nie przeprowadzono referendów strajkowych

MEN: większość dyrektorów szkół deklaruje, że egzaminy w ich szkołach odbędą się bez zakłóceń

MEN wydało w poniedziałek komunikat, w którym powołuje się na dane przekazane przez dyrektorów szkół i przedszkoli oraz kuratoria oświaty. Wynika z niego, że "zdecydowana większość publicznych przedszkoli będzie pracowała bez problemów, a większość dyrektorów szkół deklaruje, że egzaminy w ich szkołach odbędą się bez zakłóceń".

Z danych MEN wynika, że w około 71 proc. publicznych przedszkoli, w 52 proc. szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych nie przeprowadzono referendów strajkowych. Biorąc pod uwagę jedynie szkoły ponadgimnazjalne i ponadpodstawowe, odsetek ten wynosi 62 proc. - podaje PAP.

- Oznacza to, że większość placówek w całym kraju będzie pracowała bez problemów. To ważna informacja dla rodziców i uczniów, którzy przygotowują się do egzaminów ósmoklasistów, gimnazjalnych oraz maturalnych – informuje MEN.

Strajk Nauczycieli. ZNP: 85 proc. szkół gotowych do protestu

W poniedziałek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbywa się nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego na temat sytuacji w oświacie. Podczas konferencji przed spotkaniem Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego, przedstawił wstępne wyniki referendów, jakie były przeprowadzane w szkołach, które weszły w spór zbiorowy.

- Do sporu zbiorowego weszło ponad 85 proc. szkół placówek edukacyjnych. Za strajkiem opowiedziało się od 85 do 90 proc. zatrudnionych tam nauczycieli i innych pracowników - powiedział Broniarz.

Dokładnych danych wojewódzkich co prawda nie ma, ale jak dowiedział się money.pl, na przykład na Śląsku strajk poparły 1144 placówki (a to dane z dopiero połowy szkół w województwie). Na Pomorzu udział w strajku chcą wziąć 774 szkoły. - Chcemy usłyszeć, co rząd ma nam do zaproponowania - podkreślił szef ZNP.

Od 5 marca trwa referendum ws. strajku nauczycieli zorganizowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Odbywa się ono we wszystkich szkołach i placówkach, z którymi zakończono etap mediacji bez osiągnięcia porozumienia.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ogólnopolski strajk nauczycieli stanie się faktem, jeśli frekwencja w referendum ZNP wyniesie co najmniej 50-procent. Rozpocznie się on 8 kwietnia i potrwa do odwołania. Główne żądania nauczycieli dotyczą m.in. podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych o tysiąc złotych.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-03-2019

takie mam zdanieuważam, że jeśli agenci WSI=GRU chcą legalny i demokratycznie wybrany, niekradnący rząd PiS obalić i zastąpić go złodziejskimi agentami Moskwy i … Czytaj całość

25-03-2019

tomoNikt nie potrafi tak zakłamywać rzeczywistości jak ten rząd. A pani Zalewska jest chyba liderem.

25-03-2019

A kto rto podał ?Zalewska czy Morawiecki kłamią szybciej niż zając biega !!!!!!!!!

Rozwiń komentarze (30)