Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Strajk nauczycieli. 85 proc. szkół gotowych do protestu

1497
Podziel się

85 proc. szkół i 90 proc. nauczycieli popiera strajk - wynika z danych ZNP. Właśnie ruszyły rozmowy ostatniej szansy. - Jestem w stanie siedzieć tutaj bardzo długo, żeby wypracować porozumienie - powiedziała przed nimi wicepremier Beata Szydło.

Około 85 proc. szkół weźmie udział w strajku 8 kwietnia - przekazał Sławomir Broniarz, prezes ZNP
Około 85 proc. szkół weźmie udział w strajku 8 kwietnia - przekazał Sławomir Broniarz, prezes ZNP (East News, Mateusz Grochocki/East News)
bDSfEjoB

W poniedziałek przed południem związkowcy zwołali briefing, na którym poinformowali, że poparcie dla strajku jest na poziomie 85-90 proc. Jednoznacznej deklaracji o rozpoczęciu strajku jednak nie było. O 12 mają rozpocząć się rozmowy ostatniej szansy podczas Rady Dialogu Społecznego.

- Rząd zlekceważył nauczycieli. Dziś nie mamy wyjścia, przynosimy żądania i oczekiwania wieluset tysięcy pracowników - mówił Jan Guz, przewodniczący OPZZ.

- Do sporu zbiorowego weszło ponad 85 proc. szkół placówek edukacyjnych - powiedział Sławomir Broniarz, prezes ZNP. - Za strajkiem opowiedziało się od 85 do 90 proc. zatrudnionych tam nauczycieli i innych pracowników.

bDSfEjoD

Obejrzyj: Briefing związkowców przed rozmowami z rządem
**

**

Jak stwierdził Broniarz, w Rybniku i Chorzowie poparcie wyniosło 100 proc. Dodał również, że pozytywnie zaskoczyło go Podkarpacie i Lubelszczyna, gdzie wyniki były zaskakująco wysokie.

bDSfEjoJ

Dokładnych danych wojewódzkich co prawda nie ma, ale jak dowiedział się money.pl, na przykład na Śląsku strajk poparły 1144 placówki (a to dane z dopiero połowy szkoł w województwie). Na Pomorzu udział w strajku chcą wziąć 774 szkoły.

- Chcemy usłyszeć, co rząd ma nam do zaproponowania - powiedział Broniarz. I był zawiedziony tym, że w rozpoczynających się o 12 rozmowach nie weźmie udziału minister finansów Teresa Czerwińska.

- Zmarnowano ostatnie 53 dni. Przez ten czas nie mieliśmy żadnej oferty ze strony rządu - powiedział podczas konferencji Sławomir Witkowicz z Forum Związków Zawodowych.

Szydło: "jestem zdeterminowana, żeby znaleźć rozwiązanie"

- To nie jest łatwa sytuacja, ale ja osobiście jestem zdeterminowana, żeby znaleźć rozwiązanie - powiedziała przed rozpoczęciem rozmów wicepremier Beata Szydło.

bDSfEjoK

Była szefowa rządu podkreślała, że na rozmowy przyjeżdża "pełna dobrej woli". - Jestem w stanie siedzieć tutaj bardzo długo, żeby wypracować porozumienie - powiedziała Szydło.

Wicepremier ds. społecznych powiedziała również, że "rząd PiS od początku traktował oświatę jako priorytet".

Zaapelowała również do rodziców i uczniów. - Spokojnie się przygotowujcie, bo egzaminy się odbędą tak, jak były zaplanowane - zapewniła Beata Szydło.

bDSfEjoL

Będzie chaos?

Dokładne statystyki prowadzi koalicja "NIE dla chaosu w szkole". Według danych z niedzieli, do strajku dołączyło się 6663 placówek. Mowa tu jednak tylko o tych miejscach, które zostały zgłoszone przez nauczycieli i dyrektorów szkół.

W zestawieniu znajdziemy więc prawdopodobnie mniej niż połowę wszystkich placówek, w których przeprowadzono referenda strajkowe. Może nawet jeszcze mniej. A i tak rzut oka na mapę szkół popierających protest musi robić wrażenie.

bDSfEjoM

Wszystko wskazuje więc na to, że poniedziałek 8 kwietnia będzie narodowym dniem chaosu, na którym ucierpią nie tylko nauczyciele, ale również wielu pracodawców.

Rodzice masowo wydzwaniać będą od rana, by zgłosić urlop na żądanie. Inni zaczną wypisywać wnioski o urlop wypoczynkowy lub opiekę nad dzieckiem.

Warto jednak wiedzieć, że można jeszcze dostać płatny urlop na podstawie druku Z-15.

W związku z nieprzewidzianym zamknięciem szkoły rodzicom, zarówno ojcom, jak i matkom, przysługuje zwolnienie podobne, jak w przypadku chorego dziecka. Umożliwia to Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku.

Dotyczy ono wszystkich objętych ubezpieczeniem chorobowym. Zwolnienie wystawiane jest z konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat.

Jak złożyć wniosek? Komu przysługuje? Pisaliśmy na ten temat w naszym materiale w money.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSfEjpe
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1497)
ag
2 lata temu
Popieram. Takiego nieudacznika jak Zalewska nie było w historii Polski.
Mm
2 lata temu
Brawo nauczyciele!!! Popieram!!!!
tak
2 lata temu
Brawo nauczyciele uczciwi Polacy są z wami
bDSfEjpf
Tadek
2 lata temu
Szydło szkoda gadać, na niepełnosprawnych w sejmie tylko łypnęła okiem i poszła a teraz jaka przejęta, wybory blisko.
Ja
2 lata temu
Ta jakaś szydło to nic poźytecznego jeszcze nie zrobiła , niech nie zabiera głosu bo jak zwykle gada głupoty , pieniądze na stół dla nauczycieli i pogonić tych od religii ze szkół i nie płacić im pieniędzy , Kościół dostaje pieniądze od rządu to niech uczą tych co chcą tej nauki.
...
Następna strona