Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Metoda "na kościół". Tak dłużnicy unikają zlicytowania

79
Podziel się:

Dłużnicy robią wszystko, by utrudniać, opóźniać czy wręcz uniemożliwiać egzekucję z nieruchomości. I są w tym coraz bardziej kreatywni. Na Wybrzeżu dłużnicy próbują udaremnić egzekucje, wskazując, że dana nieruchomość jest przeznaczona na cele kultu religijnego. Zaświadczają o tym przedstawiciele Kościoła Naturalnego, uznanego przez państwo.

Metoda "na kościół". Tak dłużnicy unikają zlicytowania
Dłużnicy robią wszystko, by utrudniać, opóźniać czy wręcz uniemożliwiać egzekucję z nieruchomości (East News, Kosc/AGENCJA WSCHOD/REPORTER)

Im wyższa kwota długu, tym większa jest potrzeba posłużenia się kruczkami prawnymi w celu ochrony przed wierzycielami - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tak mieszkają Polacy. "To urąga godności"

Komornicy sądowi z apelacji gdańskiej doświadczyli tego na własnej skórze, spotykając się z próbami zablokowania egzekucji komorniczych z uwagi na to, że dana nieruchomość jest wykorzystywana na cele kultu religijnego. W szczególności dotyczy to Kościoła Naturalnego, jednego z nowych Kościołów, niedawno zarejestrowanego w prowadzonym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rejestrze Kościołów i innych związków wyznaniowych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Specjaliści od prawa wyznaniowego od lat podkreślają, że samo wpisanie do rejestru Kościołów i związków wyznaniowych przynosi korzyści w postaci prawa do stosowania preferencyjnego opodatkowania czy ulg w zakresie składek na ubezpieczenie społeczne. Status Kościoła może też być wykorzystywany, żeby uniknąć egzekucji na poczet długów - czytamy w dzienniku.

Jak wynika z informacji "DGP", w ostatnim czasie pojawiło się kilka głośnych przypadków prób uniknięcia egzekucji przez dłużników, którzy twierdzili, że ich nieruchomości są wykorzystywane na cele kultu religijnego. W jednym z nich przedmiotem egzekucji z nieruchomości miał być lokal w należącym do miasta biurowcu. Córka dłużnika wskazała, że w tym lokalu znajduje się dom pielgrzyma Kościoła Naturalnego. Dłużnicy powołali się na art. 829 pkt 6 kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.), zgodnie z którym, ich zdaniem, taki lokal jest wyłączony z egzekucji

W innym przypadku dłużnicy wskazywali, że w jednym z pokoi w licytowanym mieszkaniu znajduje się świątynia tegoż Kościoła. W jeszcze innym dłużnicy przedstawili pismo, z którego ma wynikać, że grunt ten jest przeznaczony na cele sakralne związane z działalnością Kościoła Naturalnego - informuje dziennik.

Komornicy: to próba zablokowania egzekucji

W sprawach nie zapadły jeszcze prawomocne rozstrzygnięcia. Dla komorników jednak są one odbierane jednoznacznie jako próby wykorzystania przepisów w celu zablokowania egzekucji.

Władze Krajowej Rady Komorniczej obserwują rozwój sytuacji z niepokojem. Sławomir Szynalik, prezes KRK, mówi, że jeśli orzecznictwo pójdzie w kierunku interpretowania tych przepisów niezgodnie z celem, jakiemu miały służyć te regulacje, na pewno będą postulowali o doprecyzowanie przepisów - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(79)
Hfh
3 miesiące temu
Jak się komuś w Polsce nie podoba to granice otwarte !!
Gosc
3 miesiące temu
Co? Komornik? Z przyzwoitością i uczciwością nie mają nic wspólnego, nie życzę im miłego dnia
Zenon
3 miesiące temu
Ale jak proletariat mieszka za darmo na cudzym mieszkaniu i nie mozna go wyrzucic, to panstewko polskie nie widzi problemu, bo lepiej posluzyc sie prywatna wlasnoscia w realizacji zadan tego panstewka.
Marcin
3 miesiące temu
Nie dość że te oszukańcze sekty wyłudzają i manipulują, to jeszcze mają ochronę w prawie i ulgowe traktowanie (np mogą dyskryminowac na tle religijnym zatrudniane w powiązanych instytucjach osoby).
Wiola
3 miesiące temu
Poznan mustwo traktorów maszyn rolniczych policji Czy tak powien wyglądać dzień rolnika przed wiosennymi pracami później żniwa wykopki TAK SIE MECZA
...
Następna strona