Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Przestali spłacać kredyt. Komornik wszedł do akcji. Jest reakcja Ziobry

330
Podziel się:

Blisko 600 tys. zł. zapłacić musi bankowi małżeństwo, które przestało spłacać terminowo kredyt frankowy, a ich dom został wystawiony na licytację komorniczą. Skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego w tej sprawie wniósł prokurator generalny, domagając się uchylenia wyroku i wstrzymania licytacji.

Przestali spłacać kredyt. Komornik wszedł do akcji. Jest reakcja Ziobry
Prokurator generalny Zbigniew złożył skargę nadzwyczajną ws. kredytu frankowego (PAP)

W 2008 r. małżeństwo zaciągnęło 242 tys. zł kredytu przeznaczonego na spłatę innych zobowiązań oraz remont nieruchomości. Kiedy para przestała spłacać raty w terminie, bank wypowiedział umowę i skierował sprawę do sądu.

W konsekwencji, w listopadzie 2017 r. sąd wyrokiem zaocznym obciążył kredytobiorców kwotą 586 tys. zł oraz blisko 30 tys. zł kosztów sądowych. W marcu 2019 r. orzeczenie to uprawomocniło się, a w październiku 2022 r. komornik sądowy wystawił nieruchomość pary na licytację. Dom był bowiem zabezpieczeniem kredytu.

Kredyty frankowe. Jest skarga do SN

Od tego wyroku skargę nadzwyczajną do SN skierował prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Wniósł w niej o uchylenie zaskarżonego orzeczenia, skierowanie sprawy do ponownego rozpoznania i wstrzymanie działań komorniczych do czasu zakończenia postępowania ze skargi nadzwyczajnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 06.06 Program Money.pl | Bezpieczny Kredyt 2% - na co trzeba uważać?

"Analiza tej sprawy przeprowadzona w Prokuraturze Krajowej wykazała, że zastosowana przez bank klauzula przeliczeniowa w kredycie indeksowanym do franka szwajcarskiego kształtowała prawa i obowiązki pożyczkobiorców w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco narażała ich interesy, prowadząc do nadmiernego bogacenia się banku (...), konstrukcja umowy faktycznie doprowadziła kredytobiorców do pozbawienia ich jakiejkolwiek możliwości spłaty zadłużenia. Gdyby zatem sąd przebadał umowę kredytową, do czego był zobowiązany z uwagi na jej konsumencki charakter m.in. wspomnianą w poprzedniej sprawie Dyrektywę 93/13/EWG chroniącą interesy konsumentów, doszedłby do wniosku, że ten stosunek prawny winien zostać unieważniony z uwagi na zapisy abuzywne" - poinformowała PK.

Według prokuratury, sąd rażąco naruszył m.in. przepisy prawa procesowego, a także zasady oraz prawa człowieka określone w konstytucji, w szczególności zasadę ochrony zaufania jednostki do państwa i jego organów, sprawiedliwości proceduralnej, prawa do rzetelnego i sprawiedliwego ukształtowania postępowania sądowego oraz zasadę ochrony konsumentów.

Jest to już 53. skarga nadzwyczajna w tzw. sprawach frankowych, którą prokurator generalny skierował do Sądu Najwyższego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(330)
Polak
5 miesięcy temu
Cwaniaki niech Ziobro płaci
bogu
11 miesięcy temu
Ja mam spłacać ich kredyt ?
Olo
11 miesięcy temu
Od kiedy ten beznadziejny minister przejmuje się prawami człowieka?Wybory się zbliżają i trzeba się pokazać wyborcom. Brzydzę się tym człowiekiem. Oprócz kaczego podrobu i nieudolnego premiera jest największym nieszczęściem Polski. On nadaje się do Rosji albo Korei Północnej , a nie cywilizowanego kraju.Ale cóż , Polska to chory kraj.
Rry
11 miesięcy temu
Nie chce się oszczędzać i biorą kredyty, najlepiej za darmo. Nie spłacasz to licytacja i nie ma się co tu ceregielić. Nikt nie kazał brać, czy to bank przychodzi pod drzwi i każe brać kredo?
Wedswatr
11 miesięcy temu
Jak nie lubiłem tego gościa tak nie lubię zdania nie zmienię ale w tym przypadku podoba mi się działanie ,kilka milionów Polaków zostało bestialsko oszukanych przez banki czy to na polisolokaty franki czy WIBOR ,do tego firmy pożyczkowe które omijają prawo jakimiś pakietami medycznymi i ubezpieczeniowymi gdzie się czlowiek nie spojrzy tam jakieś oszustwo i ludzie tracą majątki
...
Następna strona