Metodologia Najwięksi money.pl
Najwięksi money.pl, to zestawienie największych firm przemysłowych i usługowych działający na terenie Polski. W rankingu nie są uwzględniane instytucje finansowe (banki, ubezpieczenia, TFI, PTE), uczelnie oraz szpitale.
Celem rankingu jest pokazanie największych firm działających w Polsce pod względem przychodów ogółem (sumy przychodów ze sprzedaży i zrównanych z nimi, pozostałych przychodów operacyjnych oraz przychodów finansowy).
Wykorzystywane w rankingu dane pozyskiwane są z ankiet (rozesłanych do 2500 firm w Polsce pod względem przychodów ze sprzedaży), wywiadowni gospodarczych, raportów rocznych spółek publicznych oraz z platformy e-Sprawozdania Finansowe. Warunkiem wejścia do rankingu jest podanie przynajmniej przychodów za rok sporządzanie zestawienie.
Firmy zgłaszające się do rankingu nie ponoszą żadnych kosztów związanych z udziałem w zestawieniu.
Analizowane branże:
Biotechnologia
Branża medialna
Branża motoryzacyjna
Branża naftowa i gazowa
Edukacja
Energetyka i media
FMCG
Inżynieria lądowa i budownictwo
IT
Nieruchomości
Ochrona zdrowia i sektor farmaceutyczny
Przemysł
Przemysł chemiczny
Przemysł kosmetyczny
Rolnictwo
Sprzedaż detaliczna
Technologia
Telekomunikacja
Transport, logistyka i dystrybucja
Usługi
Usługi finansowe
Wydobycie
Inne
Zakres pozyskiwanych danych do rankingu:
- Dane podstawowe: pełna nazwa firmy; skrócona nazwa firmy; miejscowość; strona www; REGON; KRS.
- Rok założenia firmy
- Branża
- Rodzaj właściciela – kto jest głównym udziałowcem spółki : Skarb Państwa – bezpośrednio; Skarb Państwa – pośrednio; Gmina lub samorząd; Polski kapitał prywatny; Kapitał zagraniczny.
- Czy firma jest spółka rodzinną (firmy rodzinne to takie, gdzie do rodziny należy 51 proc. udziałów lub 51 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy w firmie).
- Marki znajdujące się w portfolio firmy
- Dane finansowe – wykazane w sprawozdaniu finansowy lub sprawozdaniu GUS F-01
Przychody ze sprzedaży i zrównane z nimi
Przychody z e-commerce
Pozostałe przychody operacyjne
Wynik operacyjny
Przychody finansowe
Wynik finansowy netto
Amortyzacja
Przychody z eksportu (sprzedaż poza granicę kraju)
Nabycie wartości niematerialnych i prawnych oraz rzeczowych aktywów trwałych
Inwestycje w nieruchomości oraz wartości niematerialne i prawne
Zatrudnienie (średnioroczne w etatach)
Suma bilansowa
Kapitały własne
Nakłady wewnętrzne faktycznie poniesione B+R, bez amortyzacji środków trwałych (Formularz GUS PNT-01)
Personel zaangażowany w działalność B+R (Formularz GUS PNT-01)
Na podstawie zebranych danych zostaną wyliczone wskaźniki:
-Zmiana przychodów ogółem (2020 do 2019 r.)
- Zmiana przychodów ze sprzedaży (2020 do 2019 r.)
- Rentowność sprzedaży (ROS) – wynik finansowy netto do przychodów ze sprzedaży
ROE – wskaźnik rentowności kapitału - wynik finansowy netto do kapitałów własnych
ROA – wskaźnik rentowności rentowność kapitału- wynik finansowy netto do aktywów
EBITA – wynik operacyjny plus amortyzacja.
Wyjaśnienie do B+R
Działalność badawcza i rozwojowa (B+R) obejmuje pracę twórczą podejmowaną w sposób metodyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy – w tym wiedzy o rodzaju ludzkim, kulturze i społeczeństwie – oraz w celu tworzenia nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność taka musi być:
1) nowatorska – ukierunkowanie na nowe odkrycia,
2) twórcza – opieranie się na oryginalnych, nieoczywistych koncepcjach i hipotezach,
3) nieprzewidywalna – niepewność co do ostatecznego wyniku,
4) metodyczna – planowanie i budżetowanie,
5) możliwa do przeniesienia lub odtworzenia – prowadzenie do wyników, które mogą być odtwarzane.
Ponieważ działalność badawcza i rozwojowa jest pojęciem szerszym niż prowadzenie prac badawczych i rozwojowych, można w celu identyfikacji działalności B+R uwzględniać następujący zestaw charakterystycznych dla niej zadań:
- prace naukowo-techniczne na potrzeby projektów (projektowanie i przeprowadzanie eksperymentów i badań, konstruowanie prototypów itd.),
- planowanie i kierowanie projektami B+R,
- przygotowywanie raportów cząstkowych i końcowych dla projektów B+R,
- świadczenie usług wewnętrznych dla projektów badawczo-rozwojowych (np. wykonywanie zadań z zakresu informatyki, studiów bibliograficznych i prowadzenia dokumentacji),
- obsługa administracyjna projektów B+R w zakresie spraw finansowych i kadrowych.
Nakłady wewnętrzne na działalność B+R - należy wykazać nakłady finansowe poniesione w roku sprawozdawczym na działalność B+R prowadzoną wewnątrz jednostki sprawozdawczej. W dziale tym nie należy uwzględniać nakładów związanych z innymi rodzajami działalności prowadzonymi przez jednostkę, takimi jak: działalność wspomagająca badania, produkcyjna i usługowa.
Proszę podać nakłady wewnętrzne, poniesione w roku sprawozdawczym na działalność B+R prowadzoną w jednostce sprawozdawczej, niezależnie od źródła pochodzenia wydatkowanych środków. Nakłady wewnętrzne podaje się w wysokości faktycznie poniesionych kosztów (cen nabywców), nawet jeśli ich aktualna wartość mogłaby być niższa z powodu ulg czy rabatów przyznanych po wykonaniu prac B+R. Nakłady wewnętrzne nie obejmują amortyzacji środków trwałych oraz podlegającej odliczeniu części podatku VAT. Zgodnie z Systemem Rachunków Narodowych i do celów porównań międzynarodowych należy stosować system rejestrowania VAT w ujęciu netto. W ujęciu tym podatek VAT jest rejestrowany jako należny od nabywców, a nie sprzedawców, i tylko przez tych nabywców, którzy nie są w stanie go odliczyć.
Personel zaangażowany w działalność B+R - do personelu B+R należy zaliczyć wszystkie osoby zaangażowane bezpośrednio w pracach B+R oraz osoby zapewniające bezpośrednią obsługę, np. kierownicy prac B+R, pracownicy administracyjni i biurowi. Personel B+R, oprócz wykonywania prac naukowo-badawczych (naukowo-technicznych), może planować lub kierować projektami B+R, przygotowywać raporty, zapewniać bezpośrednią obsługę informatyczną, biblioteczną czy dokumentacyjną w konkretnym projekcie, bądź też prowadzić obsługę administracyjną w zakresie spraw finansowych i kadrowych.
W ewidencji osób zaangażowanych w B+R nie zawsze uwzględnia się cały personel umożliwiający wykonywanie prac B+R. Personel B+R nie obejmuje osób prowadzących pośrednią działalność wspomagającą lub pomocniczą jednostkach prowadzących B+R (usługi świadczone na rzecz jednostek wykonujących prace B+R przez centralne komórki informatyczne i biblioteki, świadczenie usług ochroniarskich, utrzymania czystości, prac konserwacyjnych itp.). Wyklucza się również tzw. cichych lub nieaktywnych wspólników, których główna działalność jest prowadzona poza jednostką statystyczną.