Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Miały ułatwiać sukcesję rodzinnego biznesu. A grożą im milionowe kary

11
Podziel się:

Wielomilionowe kary grożą za błędy, które mogą wyniknąć z braku precyzyjnych przepisów dotyczących fundacji rodzinnych - pisze czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Wskazuje, że problem dostrzegła już Komisja Nadzoru Finansowego.

Miały ułatwiać sukcesję rodzinnego biznesu. A grożą im milionowe kary
Problem dostrzegła już Komisja Nadzoru Finansowego. (Adobe Stock, Robson90)

Dziennik zauważa, że na rynku działa już ok. 1000 fundacji rodzinnych - instytucji, która ma ułatwiać sukcesję rodzinnego biznesu i chronić majątek przed zawirowaniami w razie śmierci przedsiębiorcy.

Po roku funkcjonowania tego rozwiązania okazuje się jednak, że niektóre ustawy istnienia fundacji rodzinnych wciąż nie uwzględniają, co może oznaczać poważne kłopoty - alarmuje "DGP".

Kłopot rynku papierów wartościowych

Jako przykład podaje regulacje dotyczące rynku papierów wartościowych. Zgodnie z nimi, gdy fundacja staje się posiadaczem więcej niż połowy akcji danej spółki, musi zaoferować pozostałym akcjonariuszom możliwość sprzedaży albo zamiany ich udziałów. Jeśli tego nie zrobi, grozi jej kara sięgająca 10 mln zł.

Od tego obowiązku przewidziano jednak wyjątki, jeśli akcje pochodzą od tzw. podmiotu dominującego. Szkopuł w tym, że nowe przepisy nie rozstrzygają, kto jest dla fundacji rodzinnej podmiotem dominującym - zauważa gazeta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Milioner z branży pogrzebowej. Zdradza szczegóły biznesu - Tomasz Salski w Biznes Klasie

Podaje, że problem dostrzegła Komisja Nadzoru Finansowego, która w opublikowanym stanowisku na konkretnych przykładach instruuje, jak interpretować przepisy. Jednocześnie zaznacza, że z uwagi na stopień skomplikowania regulacji nie jest w stanie dać jasnych wytycznych, a każdy przypadek powinien być analizowany osobno.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo
papiery wartościowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
Gregory Bator...
4 tyg. temu
Zycie w Polsce to jedna wielka MINA
Leśny ludek
4 tyg. temu
W Polskim prawie jest jeden wielki burdel a wszystko co niejasne zawsze krupi się na człowieku, instytucje państwowe zawsze są górą. To pamiątka po czasach tow.Stalina .
Mms
4 tyg. temu
Ustawy są tak skonstruowane żeby z łatwością państwo polskie mogło okradać swoich obywateli ustawodawca wychodzi z założenie ze swoich można bo obcy sobie na to nie pozwolą
Rea9
4 tyg. temu
"Po roku funkcjonowania tego rozwiązania okazuje się jednak, że niektóre ustawy istnienia fundacji rodzinnych wciąż nie uwzględniają, co może oznaczać poważne kłopoty" - w jakim to jest jezyku? Autor, edutor oraz redaktor, robicie to dobrze, tak trzymac!
Ostatnia pros...
4 tyg. temu
PiS,PO robią to celowo,chcą doprowadzic Polske do bankructwa tak jak Grecje.Na zlecenie Niemiec.