Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|
aktualizacja

Microsoft uruchomił największą inwestycję w Polsce. Morawiecki: Będziemy wielkim centrum produkcyjnym Europy

52
Podziel się:

Microsoft uruchomił swoją największą dotychczas inwestycję w Polsce: regionalne centrum danych. - Dzisiaj po raz pierwszy w naszej historii mamy szansę być nie tylko częścią wielkiego, globalnego procesu transformacji cyfrowej, ale też ogromnie na tym skorzystać - mówił premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z Microsoftem.

Microsoft uruchomił największą inwestycję w Polsce. Morawiecki: Będziemy wielkim centrum produkcyjnym Europy
Premier Mateusz Morawiecki podczas ogłoszenia uruchomienia inwestycji Microsoftu w Polsce. (Materiały prasowe, KPRM)

Microsoft ogłosił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego uruchomienie regionu przetwarzania danych w chmurze. Firma podkreśliła, że jest to "najbardziej nowoczesna i pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej" inwestycja tego typu.

Są to trzy obiekty, składające się z jednego lub więcej centrów danych, zlokalizowane w okolicach Warszawy. Inwestycję zapowiedziano w 2020 r. i wraz ze szkoleniami, które Microsoft przeprowadzał, miała być warta miliard dolarów.

- Pan premier był z nami, gdy trzy lata temu ogłaszaliśmy miliardową inwestycję - mówiła dyrektor generalna Microsoftu na Polskę Dominika Bettman, zapraszając na scenę Mateusza Morawieckiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kontrofensywa Microsoftu i GPT

Microsoft uruchomił największą inwestycję w Polsce. Morawiecki: Polska to magnes

- Dzisiaj po raz pierwszy w naszej historii mamy szansę być nie tylko częścią wielkiego, globalnego procesu transformacji cyfrowej, ale też ogromnie na tym skorzystać - mówił Mateusz Morawiecki na konferencji z Microsoftem.

- W Polsce zgromadziło się ogromnie dużo talentów: informatycznych, programistów, inżynierów, software developerów, specjalistów od cyberbezpieczeństwa. I na tym na moment się zatrzymam - podkreślał premier. - To będzie pewne uproszczenie, ale wojna w Ukrainie uświadomiła nam z całą mocą, jak ważne jest cyberbezpieczeństwo, ochrona przed zalewem fake news, propagandowymi trickami, w których Rosja celuje. Po pierwsze, chcę podziękować wszystkim naszym sojusznikom, wspólnocie transatlantyckiej. Polska jest ważnym spoiwem wspólnoty transatlantyckiej. Polska jest proamerykańska - zaznaczał.

Szef rządu podziękował Microsoftowi jako partnerowi w budowie Polskiej Doliny Cyfrowej. Jak podkreślał Morawiecki, "Polska jest magnesem" dla przyciągania takich inwestycji i talentów w branży cyfrowej. Zarazem szef rządu ogłosił, że na Śląsku ulokowane zostanie centrum informatyczne i baz danych Komisji Nadzoru Finansowego. Ma to być element decentralizacji instytucji państwowych.

- Otwieramy się dalej na inwestycje, przyciąganie talentów i będziemy tworzyć możliwe najlepsze warunki dla przemysłu informatycznego nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej - mówił Morawiecki.

Dodawał przy tym, że nie byłoby to możliwe bez partnerów międzynarodowych. - Polska nie może i nie chce być systemem wyodrębnionym. Nie chcemy być Białorusią, bo widzimy, jak to się kończy. Polska jest i coraz bardziej będzie sprzęgnięta z globalnym systemem naczyń połączonych. Udowodniliśmy, że na wysoce konkurencyjnym rynku potrafimy odnosić sukcesy - mówił. I ocenił, że Polska będzie "częścią przebudowy świata".

- Polska jest przyjaznym krajem dla wielkich, międzynarodowych firm, ale też mniejszych i średnich, które chciałyby przebudować swoje łańcuchy produkcji - dodawał Morawiecki. Zaznaczał także, że polska konkurencyjność, także pracowników, będzie rosła. - Więcej nowoczesnego kapitału, szybki wzrost gospodarczy, dobry ekosystem dla przedsiębiorców. Ukoronowaniem tego niech będzie udział Polski w czwartej rewolucji gospodarczej, tak, abyśmy byli w czołówce państw korzystających z dobrodziejstw gospodarki cyfrowej - podkreślał.

Region przetwarzania danych Microsoftu. "Podłączenie Polski do globalnej infrastruktury"

Jak wskazywał podczas konferencji Ralph Hapter, prezydent Microsoftu na region EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka), inwestycja oznacza "podłączenie Polski do największej globalnej infrastruktury chmurowej". Dodał również, iż w ramach inwestycji firma przeszkoliła w 2020 r. ponad 430 tys. specjalistów z branży IT, biznesu czy studentów.

- Każdy będzie potrzebował umiejętności cyfrowych, aby zajmować miejsca na stanowiskach w najbardziej poszukiwanych zawodach i rozbudowywać swoje możliwości zarobkowe w zmieniającej się gospodarce - wskazywał Haupter.

[Tekst jest aktualizowany]

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(52)
Inwazja
12 miesięcy temu
Repolonizacja?
Konfederatka
12 miesięcy temu
Skuteczne niszczenie Polskich firm rodzinnych to polityka PiS za to ,że prowadzą JDG są karani wysokimi podatkami , haraczem składki zdrowotnej itd. Cel - zniszczyć tak aby zostały tylko korporacje.
Paly
12 miesięcy temu
Znowu przypisuje sobie sukces. A co zrobił Morawiecki, żeby Microsoft zainwestował w Polsce? On zawsze znajduje się po fakcie!
Mati
12 miesięcy temu
korpo korpo korpo.... czy w Polsce mają się otwierać tylko korporacje i bez żadnych praw pracować 12 -14 godzin dziennie 7 dni w tygodniu to ja bym już wolał by jakiś duży zakład pracy otworzyli bo praca w korpo to nie praca tylko życie ...
Kolobolo
12 miesięcy temu
I zamiast tworzyc cos swojego to robimy dla obcych i na obcych !! Znow kasa przechodzi nam przez palce wyprowadzana poza kraj.
...
Następna strona