Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Międzynarodowy koncern przyznaje: ceny paliw w Polsce są sztucznie zaniżone

460
Podziel się:

Agencja Bloomberg donosi, że międzynarodowy koncern Circle K z niepokojem przygląda się obecnej sytuacji na polskim rynku paliw. Gigant stwierdza, że ceny na stacjach w Polsce są sztucznie zaniżone, jednak na razie nie ma ryzyka ograniczenia sprzedaży.

Międzynarodowy koncern przyznaje: ceny paliw w Polsce są sztucznie zaniżone
Koncern Circle K zaniepokojony sytuacją na rynku paliw w Polsce (East News, Lukasz Gdak)

Do PKN Orlen należy około 65 proc. polskiego rynku paliw, wliczając hurt i detal. Orlen jest również głównym dostawcą paliw gotowych dla innych sieci i niezależnych dostawców. Jednym z nabywców na polskim rynku jest Circle K - międzynarodowy koncern z siedzibą w Kanadzie.

"Doświadczamy ograniczonej dostępności paliw na rynku hurtowym, co skutkuje koniecznością częściowego importu. Te czynniki przekładają się na ceny na stacjach" - czytamy w wiadomości, którą przedstawiciele Circle K przesłali dziennikarzom Bloomberga.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Na Orlen sypią się gromy. Ekspert: to dlatego stacje podnoszą ceny

Circle K: ceny paliw w Polsce sztucznie zaniżone

Circle K zapewnia, że dostawy paliw są niezagrożone, jednak nie oznacza to braku problemów. Jak zaznaczono, nie można wykluczyć, że jeśli "niekonkurencyjna sytuacja na rynku, wraz z ograniczeniem sprzedaży i sztucznie zaniżonymi cenami nie poprawi się, to w przypadku wzrostu popytu Circle K będzie zmuszony do podjęcia odpowiednich kroków, by zapewnić dostępność paliw na stacjach dla klientów".

"PB" zauważa, że niektóre sieci już prowadził limity. Dotyczy to m.in. Shella. BP przyznaje, że sytuacja w Polsce jest wymagająca, a MOL zauważa zwiększony popyt na polskich stacjach.

Orlen odpiera zarzuty

Orlen tymczasem, w obliczu wzmożonego zapotrzebowania podyktowanego niskimi cenami, apeluje o niekupowanie paliwa na zapas. Koncern przekonuje jednocześnie, że scenariusz braku paliw bądź nagłego wzrostu cen nie zagraża Polsce. Spółka nie przewiduje zmiany polityki cenowej przy sprzedaży ani wprowadzenia limitów tankowania na swoich stacjach.

Orlen w ostatnich tygodniach konsekwentnie odrzuca zarzuty o "upolitycznienie" cen paliw i utrzymywanie ich na zaniżonym poziomie. "Ceny paliw, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie, zależą od notowań gotowych produktów paliwowych na europejskich giełdach. Dodatkowo na ceny paliwa na poszczególnych rynkach oraz w ofercie konkretnych dostawców wpływ mają także, m.in. źródła pozyskania paliw, koszty surowców, obciążenia fiskalne oraz koszty produkcji i usług, w tym koszt energii, logistyki i koszty pracy" - tłumaczy koncern w odpowiedzi na pytania money.pl.

Circle K działa na polskim rynku od 1992 r. W całej Polsce pod szyldem koncernu funkcjonuje ponad 350 stacji paliw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(460)
Vss
2 miesiące temu
Ciklirk po ile sprzedaje paliwo w Kanadzie niechaj powiedzą.
Jan
2 miesiące temu
Polacy to stan umysłu Nigdy im nic nie pasuje Niedawno darli japy że paliwo za drogie w teraz drą japy że za tanie Nigdy się im nie dogodzi
Timi
2 miesiące temu
W paliwie jest ogromny podatek. Dużo sprzedanego paliwa np Czechom daje ogromny podatek do budżetu PL. A dużo podatku z paliwa to dobrze, czy źle?
sunny
2 miesiące temu
ja chce taniej benzyny a circle to z kraju zwanego Kanada co oklaskiwali w parlamencie z żełeńskim essesmana co pacyfikował partyzantów na lubelszczyźnie. Fajne
Moje zdanie
2 miesiące temu
Śmieszne korporacyjne media...jak TVP PiS...tylko Ci ciągną w stronę korporacji całkiem...a Tusk to guru...
...
Następna strona