Notowania

Mieszkanie z przetargu. Ile kosztuje i gdzie je znaleźć?

Niektóre mieszkania są sprzedawane w ramach procedury przetargowej. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, ile takich lokali zmienia właścicieli co roku, a także jak wysokie są ich ceny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
Mieszkanie z licytacji to gratka. Ale trafia się rzadko (Fot: Michal Jarmoluk)

W ramach przetargów sprzedawane są mieszkania należące do samorządów, przedsiębiorstw państwowych oraz spółdzielni. Artykuły i poradniki dotyczące mieszkań z przetargów, często informują o niskiej cenie wspomnianych lokali. Między innymi dlatego przetargi bywają postrzegane jako okazja do zakupu taniego lokum. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, czy opinia o okazyjnym charakterze przetargów jest w pełni uzasadniona.

Informacje dotyczące liczby mieszkań sprzedanych na przetargach są bardzo rzadko prezentowane. Warto zatem poinformować, że takie dane podaje Główny Urząd Statystyczny. Wskazują one, że sprzedaż lokali mieszkalnych w ramach przetargów ma wielokrotnie mniejszą skalę niż normalny obrót rynkowy. Przez ostatnie lata, liczba mieszkań sprzedawanych podczas przetargów zmieniała się następująco:

2015 r. - 1703 lokale
2016 r. - 1659 lokali
2017 r. - 1561 lokali
2018 r. - 1578 lokali

Zobacz też: Ceny za wywóz śmieci w górę, a co z wodą? Prezes Wód Polskich odpowiada

Dane GUS mówią również, że przetargowa sprzedaż mieszkań ma miejsce w bardzo różnych częściach Polski. Jeżeli chodzi o 2018 rok, to najwięcej mieszkań podczas przetargów sprzedało się w następujących lokalizacjach:

Gliwice - 87 lokali
Wrocław - 78 lokali
Zabrze - 76 lokali
Łódź - 58 lokali
powiat świdnicki - 53 lokale
Bytom - 51 lokali
Jelenia Góra - 50 lokali
powiat lęborski - 44 lokale
Białystok - 43 lokale
powiat kłodzki - 32 lokale

Bardzo interesujące są również dane dotyczące średniej ceny mieszkań sprzedawanych na przetargach. Przez ostatnie lata, taka przeciętna cena wyglądała następująco:

2015 r. - 2306 zł/mkw.
2016 r. - 2448 zł/mkw.
2017 r. - 2447 zł/mkw.
2018 r. - 2617 zł/mkw.

Pomimo stopniowego wzrostu, analizowana stawka za 1 mkw. z 2018 r. była bardzo atrakcyjna i prawie dwa razy niższa od ogólnopolskiej średniej. Tak niska cena mieszkań sprzedawanych na przetargach wynika z faktu, że wiele wspomnianych „M” znajduje się w małych miejscowościach i cechuje słabym stanem technicznym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
rynekpierwotny.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-02-2020

Ktoś tamPrzecież to są ustawki i mafie....mojego znajomego z licytacji samochodu paru wyrzucilo przez zastraszenie ....nikt obcy z poza układu nie ma szans...

16-02-2020

mysz18Zanim dowiesz się o przetargu ,to okazuje się ,że odbył się wczoraj,lub odwołany ,bo już kupiony.Sami wystawiają i sami lub ich bliscy kupują … Czytaj całość

16-02-2020

Markniech ktoś szybko powie płytkarzowi ze zdjęcia że zapomniał kleju , oraz że klęczy na płytkach a to jest metoda układania kostki brukowej - płytki … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (13)