Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Materiał sponsorowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Mikropoświadczenia – nowa era w uczeniu się przez całe życie

Podziel się:

Współczesny świat charakteryzuje się zmiennością, która wpływa na różne sfery życia, szczególnie na rynek pracy. W odpowiedzi na te zmiany, uczenie się przez całe życie staje się nie tyle możliwością, co koniecznością.

Mikropoświadczenia – nowa era w uczeniu się przez całe życie
Fot. Drobot Dean – Adobe Stock (materiały partnera)

Jak pokazują raporty i analizy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), umiejętności nabyte na wczesnym etapie edukacji szybko się dezaktualizują, wymagając ciągłego doskonalenia. Również nasz rodzimy Instytut Badań Edukacyjnych (IBE) podkreśla, że ciągła edukacja jest kluczowa w utrzymaniu konkurencyjności na rynku pracy. Z tą dynamicznie zmieniającą się rzeczywistością wiąże się jednak potrzeba weryfikacji i potwierdzania nabytych umiejętności. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie narodziła się koncepcja mikropoświadczeń. W Polsce rozwijana jest dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich.

Potwierdź kompetencje – szybko i skutecznie

Mikropoświadczenia są znacznie bardziej szczegółowe niż tradycyjne dyplomy czy certyfikaty. Ideą stojącą za ich wprowadzeniem jest umożliwienie szybkiego i skutecznego potwierdzenia specyficznych kompetencji, często niezwiązanych z tradycyjnymi programami kształcenia na studiach. Mikropoświadczenia mają wiele zalet. Po pierwsze, są elastyczne. Można je zdobyć, np. poprzez szereg różnorodnych kursów dostępnych on-line, które umożliwiają dostosowanie nauki do indywidualnych potrzeb i harmonogramów. Po drugie, mogą też potwierdzać wiedzę zdobytą np. w toku wykonywanych zadań zawodowych czy w ramach samodzielnego uczenia się. Po trzecie, są skoncentrowane na konkretnych umiejętnościach, co jest odpowiedzią na potrzeby pracodawców, którzy poszukują pracowników z określonymi kompetencjami.

W pracy i na uczelni

Jednym z kluczowych elementów popularności mikropoświadczeń jest ich akceptacja na rynku pracy. Coraz więcej firm i organizacji zaczyna doceniać ich wartość i traktuje je jako ważne potwierdzenie posiadania przez potencjalnych pracowników niezbędnych umiejętności. To przekłada się na zwiększoną motywację do zdobywania nowych kompetencji w ten sposób i wzmacnia ich wartość edukacyjną. Również instytucje edukacyjne coraz częściej oferują mikropoświadczenia jako uzupełnienie tradycyjnych ścieżek edukacyjnych, umożliwiając studentom zdobywanie specjalistycznych umiejętności, pożądanych na rynku pracy.

Gotowi dzięki Funduszom Europejskim

Na te zmiany warto się przygotować zawczasu, a umożliwia to Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego. Dofinansowanie z programu w wysokości 21,7 mln złotych przeznaczono m.in. na projekt "Mikropoświadczenia – pilotaż nowego rozwiązania wspierającego uczenie się przez całe życie". Przedsięwzięcie skierowane jest m.in. do uczelni, pracodawców poszukujących pracowników o określonych umiejętnościach, stowarzyszeń, instytucji edukacyjnych i NGOsów, a także firm szkoleniowych, agencji rekrutacyjnych oraz organizacji branżowych. Z efektów projektu skorzystają też pracownicy oraz młodzi wchodzący na rynek pracy, na przykład studenci i studentki ostatnich lat studiów.

Jesteś z sektora ICT? Możesz pomóc

Głównym celem projektu jest sprawdzenie, jak mikropoświadczenia mogą pomóc w rozwijaniu umiejętności zgodnie z ideą uczenia się przez całe życie oraz zaprojektowanie sposobu ich wydawania i zbierania. W trakcie jego realizacji zostaną opracowane i przetestowane różne metody projektowania, opisywania i nadawania mikropoświadczeń, które mają być wiarygodne na rynku pracy. Pierwsze z nich będą dotyczyć umiejętności związanych z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi (ICT). Dlatego jeśli jesteście przedsiębiorcami z tej branży (lub innymi podmiotami, o których pisaliśmy wyżej) i chcielibyście przetestować system tych cyfrowych certyfikatów, to jest to najlepszy moment, by skontaktować się z Instytutem Badań Edukacyjnych, odpowiedzialnym za projekt. Właśnie teraz podpisywane są umowy pilotażowe z kolejnymi podmiotami zainteresowanymi współpracą z Instytutem.

Odznaka+

Mikropoświadczenia będą wydawane cyfrowo, przy użyciu aplikacji Odznaka+, która również rozwijana jest dzięki wsparciu z programu. Umożliwia ona wydawanie, gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie odznak cyfrowych. Z narzędzia korzystają więc zarówno podmioty wydające certyfikaty (np. firmy szkoleniowe), jak i osoby, które je odbierają (np. pracownicy).

Oprócz tego, pod koniec marca br. prace rozpoczęła Grupa Doradcza, która będzie opiniowała wypracowane w ramach projektu standardy i rekomendacje w zakresie stosowania nowego narzędzia. Elementem działań Grupy będą też dyskusje na temat szczegółowych rozwiązań dotyczących mikropoświadczeń oraz dzielenie się wiedzą.

Od pilotażu do docelowego rozwiązania

Doświadczenia zdobyte podczas realizacji projektu pomogą dostosować narzędzie do potrzeb użytkowników – wydawców i posiadaczy odznak. W przyszłości ma być ono powszechnie dostępne, jako wsparcie dla uczenia się przez całe życie, wzmacniając motywację dorosłych do rozwijania swoich umiejętności oraz zwiększania efektywności rekrutacji i planowania ścieżek kariery. Po więcej informacji na temat mikropoświadczeń oraz aktualności dotyczące projektu zapraszamy na stronę internetową.

Materiał sponsorowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl