Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
15.02.2020 19:59

Miliard dolarów na energetykę w Europie Wschodniej. Ważna deklaracja USA

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo zapowiedział wsparcie finansowe dla projektów inicjatywy Trójmorza. To bardzo ważna deklaracja – cieszy się szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz z zadowoleniem przyjmuje amerykańską deklarację (Fot: Wojciech Olkuśnik)

Stany Zjednoczone chcą wesprzeć finansowo projekty energetyczne przygotowywane przez kraje inicjatywy Trójmorza. Zapowiedział to sekretarz stanu USA Mike Pompeo na trwającej w Monachium Konferencji Bezpieczeństwa. Szef amerykańskiej dyplomacji poinformował, że Waszyngton przeznaczy na to nawet miliard dolarów.

Celem USA jest napędzenie inwestycji prywatnych w sektor energetyczny w regionie rozciągającym się pomiędzy Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym. Ma to pomóc krajom Europy Środkowej i Wschodniej uniezależnić się od Rosji w sprawach energetyki.

Zobacz też: Unia bez Wielkiej Brytanii. "Nie bądźmy jak pies ogrodnika"

Zapowiedź amerykańskiego sekretarza stanu z zadowoleniem przyjął szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz. - Jest to bardzo ważna deklaracja, świadcząca o poważnym traktowaniu przez Stany Zjednoczone inicjatywy Trójmorza – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami w Monachium. Jak dodał, te pieniądze będą mogły być przeznaczone na poprawę stanu infrastruktury energetycznej w regionie i zwiększenie przepływu surowców energetycznych.

Mike Pompeo zapowiada zacieśnianie relacji z Wielką Brytanią
Mike Pompeo zapowiada zacieśnianie więzi z Londynem

– Chodzi m.in. o stworzenie możliwości przesyłu gazu, co jest ważne dla bezpieczeństwa tych państw (Trójmorza – red.), ale także dla takich krajów jak Ukraina, które są zależne od gazu z Rosji – mówił. Czaputowicz przyznał, że USA chcą ze swojej strony eksportować gaz, co może zachęcić je do poważnego zaangażowania w ten projekt.

Nord Stream 2 - szkodliwy projekt

Szef polskiego MSZ po raz kolejny skrytykował budowany na dnie Bałtyku gazociąg Nord Stream 2, którym rosyjski gaz popłynie do Niemiec z pominięciem krajów tranzytowych jak Polska i Ukraina. – Uważamy, że ten projekt jest szkodliwy, nie zapewnia bezpieczeństwa energetycznego państwom Unii Europejskiej, w szczególności Europy Środkowej a tym bardziej Ukrainie – powiedział.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oraz minister skarbu Steven Mnuchin.
Sankcje na Iran. USA wzmacniają nacisk

Krytycznie o Nord Stream 2 wypowiadał się także Mike Pompeo. Przemawiając w Monachium ponownie zakwestionował twierdzenie, iż jest to wyłącznie projekt biznesowy.

Wojciech Szymański, Deutsche Welle

Tagi: gospodarka, energetyka, mike pompeo, Jacek Czaputowicz, polskie msz, geopolityka
Źródło:
Deutsche Welle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-02-2020

kropKiedy Ameryka dała coś za darmo.Każdy konflikt zbrojny powstaje w miejscach jakiś bogactw naturalnych danej społeczności i wiadomo kto kładzie na tym … Czytaj całość

15-02-2020

ekonom:Amerykanie zawsze powtarzają, że nie ma obiadu za darmo.

15-02-2020

JanuszJestem ciekawy ile nas to będzie kosztowało ?

Rozwiń komentarze (43)