Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Miliard złotych na walkę z pandemią. W ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej

1
Podziel się

Około 1 mld zł - tyle Małopolska przeznaczyła na walkę z koronawirusem i jego negatywnymi skutkami dla gospodarki.

Miliard złotych na walkę z pandemią. W ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej
(Adobe Stock)
bErXIqZN

Artykuł powstał we współpracy z Impact CEE

Epidemia COVID-19 poważnie zachwiała gospodarką całej Polski, a jej skutki odczuwalne są dla całego społeczeństwa. Wciąż jeszcze krzywa zachorowań jest wysoka, ale już teraz – oby o krok od zakończenia ataku groźnego wirusa – trzeba reagować i zmniejszać już powstałe straty. Nadszedł czas na przyspieszoną naprawę tego, co zniszczyła izolacja.

6 pakietów pomocowych

Fakt, że większość z nas musiało pozostać w domach oznacza, że część produkcji, handel czy usługi po prostu przestały funkcjonować, dosłownie z dnia na dzień. Efekty ponad dwóch miesięcy "lockdownu" będą niestety coraz wyraźniej odczuwalne, dlatego tak ważne było podjęcie zdecydowanych kroków mających na celu możliwie najszybszy powrót do stanu gospodarki sprzed pandemii. Tak właśnie zareagowała Małopolska, uruchamiając Małopolską Tarczę Antykryzysową. Środki zgromadzone w ramach małopolskiej tarczy na łagodzenie skutków pandemii pochodzą z Funduszy Europejskich oraz budżetów państwa i województwa.

bErXIqZP

Samorząd województwa małopolskiego uruchomił aż 6 pakietów pomocowych: (medyczny, przedsiębiorczości, płynności finansowej, społeczny i edukacyjny oraz pakiet rozwoju), których głównym założeniem było wsparcie służby zdrowia oraz ochrona firm i etatów w małopolskich przedsiębiorstwach.

Jak podzielono pieniądze dla Województwa Małopolskiego?

Najbardziej priorytetowe jest leczenie osób zarażonych i ratowanie ich życia. Małopolska przeznaczyła 190 milionów złotych, żeby zagwarantować zakup sprzętu medycznego (od środków ochrony osobistej przez respiratory, aż po karetki) - Kupiliśmy te urządzenia po to, żeby mieszkańcy – w sytuacji zagrożenia byli pewni, że będą leczeni na najwyższym poziomie. Ich zdrowie i życie to dla nas priorytet. Dlatego w pierwszej kolejności podjęliśmy decyzje, by wesprzeć ten właśnie obszar. Nie zapominamy także o współpracy ze wszystkimi służbami ratowniczymi. W ramach Tarczy wspieramy również straż pożarną, która także przeciwdziała rozpowszechnianiu się wirusa – ocenił wicemarszałek województwa Łukasz Smółka.

bErXIqZV

Pakiet przedsiębiorczości

Na przeciwdziałanie negatywnym skutkom w gospodarce samorząd w ramach pakietu przedsiębiorczości wyda 320,5 miliona złotych – województwo chce w ten sposób zadbać o odpowiednią ochronę przedsiębiorstw i miejsc pracy, które są gwarantem stabilnej gospodarki. Pakiet przedsiębiorczości to konkretne wsparcie dla przedsiębiorców z sektora MŚP, którzy ucierpieli na skutek pandemii. W jego ramach przedsiębiorcy mogli składać wnioski o bezzwrotną dotację na utrzymanie zatrudnienia w firmach – tzw. bon rekompensacyjny (obecnie nabór został już zamknięty, gdyż wartość złożonych wniosków przekroczyła 130% wartości alokacji środków). 9 tys. zł – to wysokość wsparcia dla jednego etatu, na którą mógł liczyć każdy przedsiębiorca, który złożył wniosek do Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości. Łączna liczba pozytywnie ocenionych wniosków wynosi 4 456.

Pakiet płynności finansowej

W ramach kolejnego pakietu płynności finansowej - małopolscy przedsiębiorcy, którzy ucierpieli z powodu pandemii, mogą ubiegać się o unijne pożyczki na atrakcyjnych, antykryzysowych warunkach. Na ten mechanizm wspierający dla małopolskich firm przeznaczono ze środków unijnych w sumie 111 mln zł. Nowa oferta unijnych pożyczek została udostępniona we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. - Małopolska dokłada swoją wielką cegiełkę do tarczy antykryzysowej – dodaje wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz. – Sytuacja, w której znalazło się wielu przedsiębiorców w różnych branżach jest bardzo poważna. Środki finansowe, które angażujemy służą do walki o poprawę nie tylko dzisiejszego funkcjonowania, ale przede wszystkim przywrócenia gospodarki małopolskiej na tory już po kryzysie. Już teraz pracujemy nad rozwiązaniami operacyjnymi, jak dystrybuować fundusze, w jaki sposób pomóc przedsiębiorcom, szacujemy skutki kryzysu. Pracujemy cały czas na gorąco - mówi wicemarszałek Urynowicz.

bErXIqZW

Pakiety społeczny i edukacyjny

Uruchomiony w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej stanowi kolejną odpowiedź na łagodzenie skutków pandemii koronawirusa. W ramach pakietu społecznego środki w wysokości 55,2 mln zł trafią do placówek opieki całodobowej, w tym m.in. do domów pomocy społecznej. Z kolei pakiet edukacyjny opiewający na kwotę 35 mln zł ma na celu wsparcie uczniów i kadry pedagogicznej w procesie zdalnego nauczania. - COVID nie wybiera, dlatego pomożemy publicznym i niepublicznym placówkom opieki całodobowej. Uruchomienie interakcji pomiędzy nauczycielem a uczniem nie będzie możliwe bez sprzętu komputerowego, stąd pomysł kupna tabletów do procesu zdalnego nauczania - dodaje marszałek Witold Kozłowski.

Pakiet rozwoju

Ostatnim elementem aktywizowania małopolskiej gospodarki jest pakiet rozwoju (279 milionów złotych) przeznaczony na działania związane z rewitalizacją małych małopolskich miast i miasteczek oraz wieloma regionalnymi inwestycjami.

bErXIqZX

- Przed nami sporo pracy, ale mamy nadzieję, że wspólnymi siłami skutecznie tę pracę wykonamy – zapewnia marszałek województwa Witold Kozłowski.

Artykuł powstał we współpracy z Impact CEE

bErXIraq
KOMENTARZE
(1)
destroyers
rok temu
Po wyrwaniu 7 nogi pająk stracił słuch.