Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Chcą zdjąć zboże z rynku. Rząd jest gotów wydać miliardy. Podał kwotę

139
Podziel się:

Rząd przymierza się do wprowadzenia mechanizmu dopłat do sprzedaży zboża. W ten sposób chce zdjąć nadmiar płodów rolnych z rynku. W czwartek wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski podał, ile na ten cel ma trafić pieniędzy. Dopłaty mają być wypłacane do końca maja.

Chcą zdjąć zboże z rynku. Rząd jest gotów wydać miliardy. Podał kwotę
Z rynku ma "zniknąć" ok. 5 mln ton nadwyżki zbóż. Na zdjęciu wiceminister Stefan Krajewski (PAP, PAP/Artur Reszko)

W czwartek wiceminister rolnictwa w rozmowie z dziennikarzami potwierdził, że w resorcie trwają prace nad projektami rozporządzeń, które mają doprowadzić do realizacji postulatów protestujących rolników.

– Projekty już są, one muszą przejść swoją ścieżkę proceduralną, ale chcemy je wprowadzić jak najszybciej – zapewnił.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Desperacja rolników sięga zenitu. "Protest zaostrzymy"

Dopłaty do sprzedaży zbóż. Wiceminister podał kwotę

Jednym z nich są zapowiadane dopłaty do sprzedaży zbóż. Stefan Krajewski zapowiedział, że na ten cel ma trafić ok. 2 mld zł. Obecnie trwają ustalenia z Ministerstwem Finansów w tej sprawie – wskazał.

Rozporządzenie dotyczące dopłat do skupu ma zdjąć z rynku ok. 5 mln ton nadwyżki zbóż. Pozostałe akty prawne mają też dotyczyć m.in. zmian w Zielonym Ładzie.

Chcemy jak najszybciej to wprowadzić, ponieważ dopłaty do zboża mają być wypłacane do końca maja – zapowiedział Stefan Krajewski.

Dopłaty do sprzedaży zbóż

W czwartek w sprawie dopłat do sprzedaży zbóż odbyło się posiedzenie Komitetu Monitorującego Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak już kilka dni temu zapowiedział, że projekt rozporządzenia w tym zakresie jest już gotowy.

Przedstawiciele MRiRW wcześniej podali też kwoty dopłat.

  • Za sprzedane zboże w okresie od 11 marca do 31 maja rolnik ma otrzymać 300 zł za tonę.
  • Za zboże sprzedane pomiędzy 1 stycznia a 10 marca – 200 zł za tonę.

Natomiast przedstawiciele protestujących rolników, którzy 19 marca podpisali w Jasionce uzgodnienia z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przybyli we wtorek po południu do ministerstwa rolnictwa na rozmowy dotyczące realizacji ich postulatów. W ich ocenie postulaty nie są realizowane.

Strajk okupacyjny w resorcie rolnictwa

Dlatego też ogłosili strajk okupacyjnydwóch przedstawicieli rolników pozostało w gmachu ministerstwa. Żądają też rozmowy z premierem Donaldem Tuskiem.

Zdaniem resortu uzgodnienia przyjęte w Jasionce "w znaczącym zakresie zostały zrealizowane". MRiRW zapewniło, że "realizuje postulaty i uzgodnienia podjęte z przedstawicielami protestujących rolników".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(139)
Polak
2 miesiące temu
No ze swoich dopłacać nie będą.Otworzyli granicę,efekty są.Polacy tracą,cwaniaki z polityki zarabiają.
Miks
2 miesiące temu
Idiotyzmem wszystkich ludzi i narodów jest dopłacanie do rolnictwa a tak naprawdę okrada się ludzi z pracy i pieniędzy.Czy tak trudno jest ustalić cenę za produkt w który zastała wniesiona praca i nakłady finansowe nie licząc na łaskę państwa urealniajac zarobki wszystkich grup pracowniczych .Zaraz zaraz przecież tu się zamyka drogę do złodziejstwa rządu ...
Janek
2 miesiące temu
Niemcy i Holandia też dopłacają do rolnictwa .bo chcąc korzystać z własnych produktów bez dopłat produkty musiałyby kosztować znacznie drożej.Chyba że ktoś woli bułeczki paryskie.Ale te beż dopłat będą droższe.Dopłaty są w celu trzymania w ryzach chłopa i pośrednio wszystkich.Ja bym tak nie czepiał się rolników. To osłabia morale nas wszystkich.Bo jutro ty przedsiębiorco, czy pracowniku będziesz potrzebował wsparcia społeczeństwa.Nie czas na swady,są tacy co czekają na to.
Solidarność
2 miesiące temu
PSL jest największym kłamcą za poprzednich rządów PO PSL rozwalił PKS w Podlaskiem
Krzysiek
2 miesiące temu
Przecierz to jest chore unia zdjęła cła otworzyła rynek na produkty z UA a my mamy za to płacić na drugi rok będzie do samo trzeba skończyć z tym błędnym kołem na drugi rok będzie to samo
...
Następna strona