Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Miliony dla partii. Czegoś takiego nie było od 12 lat

30
Podziel się:

Ponad 84 miliony złotych – tyle w sumie będą dostawały rocznie z budżetu państwa te partie, które wprowadziły swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu - informuje TVN 24. Portal dodaje, że to najwyższa kwota od 2011 roku.

Miliony dla partii. Czegoś takiego nie było od 12 lat
Partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na najwyższą subwencję. Będzie otrzymywać co roku 25,9 mln zł (GETTY, Sean Gallup)

Partyjna subwencja. Rekordowa kwota

Nie każda partia może liczyć na taką pomoc. Subwencja przyznawana jest partiom, które w wyborach parlamentarnych przekroczył próg 3 proc. ważnie oddanych głosów, w przypadku koalicji ten próg wynosi 6 proc. Umowa koalicyjna określa proporcje, w jakich subwencja jest dzielona pomiędzy poszczególnych partnerów. Wysokość rocznej subwencji dla danej partii ustalana jest w oparciu o procent uzyskanych głosów poparcia, a później - przeliczana na każdy głos.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wielokrotnie krytykował Morawieckiego. Poprze go w Sejmie?

Partie otrzymają więcej pieniędzy niż w latach poprzednich ze względu właśnie na wysoką frekwencję. Przypomnijmy, że w tegorocznych wyborach zagłosowało ponad 21 mln z 29 mln Polaków uprawnionych do głosowania. Frekwencja wyborcza wyniosła 74,38 proc. i była rekordowa w historii.

Najwięcej pieniędzy - 25,9 mln zł rocznie otrzyma partia z najlepszym wynikiem w wyborach, czyli Prawo i Sprawiedliwość. Partie tworzące Koalicję Obywatelską będą mogły liczyć w sumie na ponad 25 mln zł, z czego Platforma Obywatelska otrzyma 95 proc. tej kwoty - informuje portal TVN 24.

Trzecia Droga może liczyć w sumie na 15 mln zł, Nowa Lewica na 9,8 mln zł, a Konfederacja na 8,4 mln zł. Suma wypłat wyniesie 84,2 mln zł.

Przepisy dosyć ogólnie regulują, na co partie mogą wydać pieniądze, bo mowa jest o celach statutowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(30)
Lunatyk
3 miesiące temu
I bardzo sprytne. Nie ważne, na kogo głosujesz, ważne, żeby uczęstnictwo w wyborach zapewniło kasę wybrańcom losu, oni już między sobą podzielą. Przecież za każdy bilet do teatru trzeba zapłacić. Potem tylko popcorn i można twożyć każdy spektakl, nie przejmując się o jego jakość. Przecież komplet biletów sprzedany!
Duzy
3 miesiące temu
Nie stać ich na Pizzę ze swoich? tak mało zarabiają?
bezpartyjny
3 miesiące temu
Teraz już wiadomo dlaczego nas namawiają żeby iść na wybory. :)Nie powinni dostawać żadnej kasy, jest tyle chorujących dzieci dla których zawsze nie ma pieniędzy. A my bawimy się w fundacje na rzecz tych właśnie dzieci.
Jmmi
3 miesiące temu
Chciałbym zostać królem Polski,zgłaszam swoją kandytaturę.Jaką otrzymam dotację od panstwa.Bo król będzie potrzebował utrzymac swojch poddanych.Zastrzegam nie zamnę zadnego stanowiska w rządzie.Będę reprezentował Państwo Polskie.
Wyborca
4 miesiące temu
PiSowi należy potrącić z subwencji tyle, ile wyciągnął na swoją partyjną propagandę z budżetu państwa. Na cele statutowe? W PiS, to na co chcą i poza trybem. Może jakaś kontrola przychodów i wydatków w partiach by się przydała?
...
Następna strona