Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Anna Unton
|

Minister finansów o dziurze budżetowej. Podał kwotę

64
Podziel się

Po październiku deficyt budżetu państwa wyniósł 12 mld zł. Jednak - jak powiedział minister finansów w czwartek w rozmowie z PR24 - na koniec roku deficyt zwiększy się do ok. 100 mld zł. Dodał, że pieniądze na programy socjalne są zabezpieczone, a społeczeństwo wydając, rozkręci gospodarkę.

Minister finansów o dziurze budżetowej. Podał kwotę
Minister finansów Tadeusz Kościński szacuje, że na koniec roku deficyt budżetowy wzrośnie do ok. 100 mld zł. (KPRM, Krystian Maj)
bDHEPJGZ

Po pierwsze, minister finansów Tadeusz Kościński przewiduje, że w listopadzie dziura budżetowa wzrośnie o kolejne 12-13 mld zł, m. in. na skutek "mini lockdownu".

- Na koniec listopada jeszcze za wcześnie, żeby wiedzieć dokładnie, ale spodziewam się, że ten deficyt może troszeczkę wzrósł, bo już mieliśmy "mini lockdown". Myślę, że do końca roku będziemy oscylować pewnie około 12-13 mld zł" - powiedział minister w cytowanej przez PAP Biznes rozmowie w PR24.

Po drugie, rząd zamierza stworzyć "poduszkę finansową", która zabezpieczy pieniądze na programy socjalne w przyszłym roku.

bDHEPJHb
Zobacz także: Co jeśli polski rząd zawetuje unijny budżet? Wiceminister tłumaczy

- Będą tworzone rezerwy finansowe, żebyśmy mieli odpowiednie pieniądze na wypłaty w przyszłym roku, na 500+, na 13. i 14. emeryturę, więc spodziewam się, że deficyt wzrośnie do około 100 mld zł. Nie wzrośnie, bo musimy ratować finanse publiczne, ale raczej dlatego, że tworzymy poduszkę finansową - powiedział Kościński.

bDHEPJHh

Wcześniej szef resortu finansów informował PAP, że Ministerstwo Finansów postara się maksymalnie wykorzystać limit deficytu na 2020 rok, który w znowelizowanej ustawie budżetowej został założony na poziomie 109,3 mld zł. Kościński wyjaśnił wówczas, że tworzone są rezerwy i jeżeli w 2021 r. będzie potrzeba dodatkowych pieniędzy, nie trzeba będzie nowelizować budżetu.

Przypomnijmy, że budżet w tym roku miał być zrównoważony, czyli wydatki miały równać się wpływom. Potem jednak wybuchła pandemia, co wywróciło te plany do góry nogami. W sierpniu rząd przyjął nowelizację budżetu na 2020 rok, która zakłada dziurę budżetową na rekordowym poziomie 109,3 mld zł.

Minister ma również nadzieję na szybkie wyjście z recesji. "Mamy zabezpieczone pieniądze na programy socjalne. Społeczeństwo wydając, rozkręci nam gospodarkę, będzie ona rosła, a w ten sposób będziemy szybko wychodzić z recesji" - napisano na Twitterze PR24 odnosząc się do wypowiedzi Tadeusza Kościńskiego.

bDHEPJHi

"Na przełomie listopada i grudnia mamy mini lockdown i spodziewamy się spadku konsumpcji, ale trzymam kciuki, że na Święta sytuacja wróci do normy" - dodano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDHEPJHC
Źródło:
KOMENTARZE
(64)
OLA
3 miesiące temu
Łysy-nie wierzę w Twoje słowa, miesiąc temu mówiłeś o dużej poduszce finansowej....a co mamy nie 100mld długu a ok 250 mld, kóre sa poukrywane w różnych funduszach i finansujecie i covid i te tarczę. Dajecie 13 i 14 emeryturę biorąc kasę z kredytu, głupkami jesteście. Emeryci to Wasz elektorat a za głos trzeba płacić 11 mld rocznie.
Michał
3 miesiące temu
Do Jacku - po co kłamiesz? Nigdy w jednym roku budżet nie miał deficytu większego niż 50 mld. Największy dotąd od 2000 roku był w 2016 r. i wyniósł 46,3 mld. Drugi największy w ostatnich 20 latach był w 2010 roku i wyniósł 44,6 mld. Dane pochodzą ze strony ministerstwa finansów. Także doczytaj i przede wszystkim wyłącz TVP.
Gość
3 miesiące temu
Obecny obóz rządzący zrewolucjonizował ekonomię: rozkręcą gospodarkę podatkami.
bDHEPJHD
edek
3 miesiące temu
Za rządów PO i PSL też był dług. Tylko porównajmy co wybudowano za czasu rządów poprzedników PiS, a ile rozdano za rządów PiS na zakup wyborców.
Placek
3 miesiące temu
Gospodarka oparta wyłącznie na konsumpcji to kolos na glinianych nogach...
...
Następna strona