Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Rolnicy chcą pomocy ws. rosnących cen nawozów. Minister: decyzja należy do KE

40
Podziel się:

Henryk Kowalczyk, wicepremier oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi spotkał się w czwartek z protestującymi rolnikami w woj. zachodniopomorskim. Odniósł się m.in. do kwestii szacowania skutków suszy w regionie oraz rosnących kosztów produkcji rolnej. "Chcemy zrobić dopłaty do nawozów, ale nie możemy tego zrobić bez zgody Komisji Europejskiej" – powiedział.

Rolnicy chcą pomocy ws. rosnących cen nawozów. Minister: decyzja należy do KE
Barzkowice, 03.02.2022. Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk (C) podczas spotkania w Zachodniopomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach, 3 bm. (sko) PAP/Marcin Bielecki (PAP, PAP/Marcin Bielecki)

Na spotkanie z rolnikami wicepremier pojechał do miejscowości Barzkowice. Minister Kowalczyk wskazał, że "w nawozach azotowych gaz stanowi 70 proc. kosztów. Jeśli gaz zdrożał wielokrotnie to i nawozy musiały zdrożeć". Jednocześnie podkreślił, że został obniżony VAT na nawozy - podała Polska Agencja Prasowa.

Henryk Kowalczyk zapewni, że rząd chce wprowadzić dopłaty do nawozów. Wynieść miałyby maksymalnie 500 zł do hektara. Minister rolnictwa wskazał, że dopłaty do nawozów pochłonęłyby 3-4 mld zł. Ta kwota w budżecie, jak zapewnia, znajdzie się, jeśli Komisja Europejska wyrazi zgodę.

Powiedział też, że są podejmowane próby wpisania zakładów azotowych na listę przemysłu energochłonnego. "Jeśli byśmy to uzyskali, to również jesteśmy w stanie dotować zakłady azotowe, by oni mogli wypuścić te ceny mniejsze" – stwierdził.

Dlaczego rolnicy protestują?

Zachodniopomorska Rada Województwa NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" akcję protestacyjną rozpoczęła w połowie stycznia. Rolnicy wystosowali sześć postulatów. Przeciwstawiają się w nich m.in. różnicowaniu gospodarstw rodzinnych pod względem dostępu do mechanizmów wsparcia Unii Europejskiej.

Zobacz także: Rolnicy rezygnują z produkcji żywności. Lider AgroUnii: na nawozy trzeba wydać cztery pensje

Protestujący rolnicy domagają się wprowadzenia tarczy antykryzysowej dla rolnictwa, pilnego wprowadzenia systemu zarządzania ryzykiem w rolnictwie, a także rozwiązania problemu odszkodowań za skutki ubiegłorocznej suszy. Postulują zamianę zasad definiowania zjawiska suszy i branie pod uwagę kumulacji wysokich temperatur w krótkim okresie czasu oraz innych czynników wpływających na obniżenie plonów. Zwracają także uwagę na wadliwe działanie aplikacji suszowej.

- Trzeba by po pierwsze poszerzyć ilość stacji, po drugie - włączyć również parametry satelitarne zdjęcia dot. suszy. One obejmują powierzchnie całą, a nie tylko punktowo stacje. Po trzecie: wprowadzić system taki, że jeśli ktoś uważa, że jest to źle to rzeczoznawca przychodzi z weryfikacją. Chcemy zrobić grupę rzeczoznawców" – zaproponował Henryk Kowalczyk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(40)
andrejK
2 lata temu
Ceny i tak będą rosnąć, lepiej znaleść dobrego sprzedawcę, ja kupuję z ontrade.pl i aż tak mnie to nie martwi, mają super jakość i ceny
gmmos@interia...
2 lata temu
Czegoś nie rozumięm rząd mówi że nawozy zdrożały bo gaz kilku krotnie zdrożał To ja się pytam jak kilku krotnie jak przed podwyżkami kosztował 2 zł ,a teraz 2.60 to jak rto mam rozumieć to jakiś blew ,czyli na dzisiejszy dzień gaz nie zdrożał nawet jednokrotnie bo by musiał kosztować 4 zł parodia
POPOPOPOPOPOP
2 lata temu
Rząd rozdaje kase emerytom bo to oni są grupą która powoduje ze Polska gospodarka mknie do przodu jak emeryt przez pasy do kauflanda po wyżerke
jak macie
2 lata temu
na 7 do roboty -to płaćcie ! Nam rośnie tylko 5 miesięcy w roku . Ubezpieczenie zdrowotne wynosi za każdą osobę ubezpieczoną w gospodarstwie rolnym 1 zł miesięcznie za każdy hektar przeliczeniowy użytków rolnych w gospodarstwie -do 6 ha pokrywa państwo.
m-m
2 lata temu
a ja chcę dopłaty do paliwa
...
Następna strona