Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Miś Uszatek wróci do studia Se-Ma-For. Na szczęście komornik nie zlicytował eksponatów

2
Podziel się:

Miś Uszatek i inne eksponaty studia Se-Ma-For, zabezpieczone w ubiegłym roku przez komornika, powrócą do Łodzi - poinformował wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

Miś Uszatek pojawił się po raz pierwszy w książce dla dzieci w 1957 r.
Miś Uszatek pojawił się po raz pierwszy w książce dla dzieci w 1957 r. (East News)

- Miś Uszatek i inne eksponaty dawnego studia Se-Ma-For wracają do Łodzi - jeszcze nie wiemy w jakim są stanie, dowiemy się po ich przekazaniu do Narodowego Centrum Kultury Filmowej (NCKF) i dokonaniu oględzin w obecności prokuratora - poinformował w poniedziałek wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski, o czym informuje PAP.

Choć studio Se-ma-for praktycznie nie istnieje od kilku lat, to pamiątki po kultowych animowanych bajkach dostępne były zwiedzającym w Muzeum Animacji Se-ma-for. Studio i muzeum przez lata obrosło w długi, w rezultacie czego całą ekspozycję przejął komornik.

Upadającej legendzie animacji próbowała pomóc rada miasta Łodzi. Przejęcie ekspozycji nie było możliwe – kukiełki i elementy kultowych scenografii ze słynnych bajek są już objęte egzekucją komorniczą. Mimo wszystko urząd miasta zwrócił się do prokuratury o zabezpieczenie chociaż części eksponatów – istniało ryzyko, że w przeciwnym razie zbiory mogą zostać zlicytowane i trafią do prywatnych zbiorów.

Zobacz także: Obejrzyj: Trzynastki zabierane przez komorników. Wiceminister pracy: będziemy interweniować

Początki Se-ma-fora sięgają 1947 roku, kiedy plastyk Zenon Wasilewski zrealizował pierwszy lalkowy film animowany "Za króla Krakusa". Na początku lat sześćdziesiątych zmieniono nazwę wytwórni na Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for. To właśnie wtedy rozpoczęto realizację "Przygód Misia Colargola" i "Zaczarowanego ołówka". W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych Se-ma-for wyprodukował znane serie animacji "Miś Uszatek", "Mały Pingiwn Pik-Pok", "Przygody kota Filemona" i "Przygód kilka wróbla Ćwirka". To na tych bajkach wychowały się pokolenia Polaków.

Od 1999 roku Se-ma-for był prywatyzowany. Od tamtego czasu w studiu zrealizowano wiele filmów lalkowych – m.in. oscarową animację "Piotruś i wilk" Suzie Templeton.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
syc
5 lata temu
A kiedy komornik zastuka do NOWOCZESNEJ bo lubnaler mówi że to nie jej problem to czyj się pytam podatników a może PO bo się zlaczyli nie za nich płacą
Cco mnie to
5 lata temu
Nie cierpiałem tej dobranocki. Była bardzo nudna. Podobnie Colargola i misia Puchatka