Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Młodym przedsiębiorcom skarbówka niestraszna. Boją się nieuczciwych kontrahentów

16
Podziel się

Polski system podatkowy nie cieszy się opinią przemyślanego i przyjaznego podatnikom, ale to jednak nie spotkania z urzędnikami skarbówki najbardziej boją się początkujący przedsiębiorcy. Największym strachem napawa ich możliwość spotkania na swojej drodze nieuczciwego kontrahenta, który zamówi towar, odbierze, ale ani mu się śni płacić.

Nawet kontrola skarbowa nie przeraża przedsiębiorców tak jak nieuczciwi kontrahenci.
Nawet kontrola skarbowa nie przeraża przedsiębiorców tak jak nieuczciwi kontrahenci. (East News, STANISLAW KOWALCZUK/Reporter)
bDyGhHaZ

Nie widmo kontroli urzędu skarbowego ani brak odpowiednich pracowników, lecz nierzetelni kontrahenci, którzy zamówią, odbiorą, ale nie zapłacą za towar lub usługę – tego boją się początkujący przedsiębiorcy. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród 958 podmiotów – młodych firm, które zatrudniają nie więcej niż 10 pracowników. O wynikach badania pisze "Gazeta Wyborcza".

Poproszony o skomentowanie wyników – zgodnie z którymi 21 proc. ankietowanych najbardziej boi się właśnie niesumienności kontrahentów - Andrzej Głowacki, prezes firmy konsultingowej DGA SA, na której zlecenie powstało badanie, wyjaśnił, że obawa jest w pełni uzasadniona.
Przekonuje on, że wynika z bardzo niskiego kapitału społecznego.

bDyGhHbb

– W Polsce tylko 15,2 proc. mieszkańców stwierdza, że prawdziwe jest stwierdzenie, że "większości ludzi można ufać". W Niemczech to 80 proc. Tylko co ósmy Polak jest członkiem organizacji, stowarzyszenia, a w Skandynawii każdy mieszkaniec należy średnio do trzech – wylicza Głowacki.

Zobacz także: Obejrzyj: Koronawirus w Polsce. "Wraca temat bezpieczeństwa lekowego"

Najbardziej narażone na problemy z płatnościami są handel detaliczny i transport (firmy z tego sektora notowały w ubiegłym roku największy wzrost upadłości). Lepiej dzieje się w budowlance, która przez lata wydawała się najbardziej podatnym na spotkanie nieuczciwego zleceniodawcy branżą. To się zmieniło, bo ogromna liczba zamówień "zmusiła" wykonawców do tego, by bardziej szanowali podwykonawców.

bDyGhHbh

Na koniec paradoks - dlaczego początkujący przedsiębiorcy tak mało boją się ZUS oraz skarbówki? Zdaniem badaczy to efekt tego, że ankietowani czują, że tak naprawdę nie mają najmniejszego wpływu na wzrost składek i podatków. Wyższe daniny dotyczą wszystkich, a spotkanie na swojej drodze nieuczciwego kontrahenta jest zbiegiem pewnych możliwych do uniknięcia wypadków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDyGhHbC
przedsiębiorcy
firma
KOMENTARZE
(16)
Jcpkp
11 miesięcy temu
No cuż, po blisko 30 latach prowadzenia firmy i jednocześnie bycia księgiwym, powiem tak. Po pierwsze, rozliczenia z ZUS i US na tip, top, tam pracują wbrew pozorom mądrzy i inteligentni ludzie, nigdy nie doświadczyłem złośliwej kontroli, ale większość kontrowersyjnych decyzji zawsze na korzyść US, czyli może być tak, że podatki de fakto są płacone wyższe niż powinny. Jest problem z zapłatami, przy polskim systemie prawnym muszą być wkalkulowane w koszty, czyli podatki są zdecydowanie wyższe ( o niezwindykowane kwoty). Miałem obawy o kontrahenta z Rumuni, ale kasa przepadła w Szwajcarii czy Finlandii. Tragedią jest niestabilny i kompletnie nielogiczny system podatkowy. Tak naprawdę to boję się niekompetentnych i po prostu głupich ludzi, wbrew pozorom jest ich sporo. Dawniej zachęcałem do tworzenia w kraju firm, dzisiaj zdecydowanie odradzam, mawiam jest Słowacja, są Czechy. I na koniec, największe zamieszanie dla polskich przedsiębiorców to pierwsze 2 lata i obecne lata rządów Jarosława, kompletna paranoja.
Zxv
11 miesięcy temu
Młodzi przedsiebiorcy nie boja sie urzędników bo jeszcze nie mieli z nimi do czynienia. Proszę ich spytać za 10 lat o to samo
Krakus.
11 miesięcy temu
A mnie nie zapłacił taki który jest w Polsce 700 lat ! Benedyktyni z Tyńca , instytucja kościelna , złodziejska , mają majątek wart kilkanaście milionów , hotel , restaurację , sklep i ziemię . Zrobili spółkę zoo okradli polskich dostawców i są NIEWINNI - mówia że to spółka a oni mają tylko 49 % udziału / złodziejstwa / ale winna jest spółka .Poczytaj; Benedictus Memes sp z o.o .
bDyGhHbD
ES
11 miesięcy temu
Spoko ... nieuczciwi kontrahenci Was naciągną, a skarbówka, ZUS i banki tylko dobiją. Gdy już Wam banki wypowiedzą kredyty (dają chętnie tylko wtedy, gdy tak naprawdę tych pieniędzy nie potrzebujecie) to ZUS i skarbówka zajmie rachunki, a wy zostaniecie na lodzie bez pieniędzy by dochodzić roszczeń od nieuczciwego kontrahenta. Gro firm na tym żeruje - sam kiedyś padłem ofiarą czegoś takiego - działając jako osoba fizyczna zostałem postawiony przez kontrahenta (korporacja z zagranicznym kapitałem) przed wyborem - albo 0,5mln zamiast 1mln za wykonane już usługi, albo nic i ciąganie się po sądach nie wiadomo ile - według nich "oni mają czas i środki na to" .... a według jednego z członków zarządu "taką mają politykę" .... potem rzuciły się na mnie hieny jak wyżej. Moim szczęściem było to, że oprócz tej działalności miałem jeszcze inną i udało mi się odrobić około miliona strat, które powstały w wyniku kontaktu z tą firmą. Trwało to blisko 5 lat i niezliczoną ilość nerwów. Bez znaczenia było też wsparcie mojego przyjaciela Radcy Prawnego, który podjął się prowadzenia moich spraw (początkowo bez wynagrodzenia), gdy już wszyscy położyli na mnie krzyżyk. Ottt nasze realia.
zamoRRo
11 miesięcy temu
Jest to zaraza trawiąca polską gospodarkę od początku i żaden rząd jej nie rozwiązał. Mało tego praktycznie żaden nie próbował... na gadaniu w okolicy wyborów się kończyło. Nie mam złudzeń - władzy nie zależy, bo swoje wyrwie. I dlatego młodzi przedsiębiorcy bójcie się raczej fiskusa, bo przed złodziejem jakiejkolwiek proweniencji nie uciekniecie.. Mówię wam to bez złudzeń ja, który po 30-tu latach kończy działalność. Jeżeli możecie to sprzedawajcie za gotówkę lub na przedpłatę. Jeżeli komuś to nie pasuje, to pewnie jest to kliente, który liczy na naiwnych...
...
Następna strona