Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Olszewski
|
aktualizacja

Młodzi ekonomiści z Polski zabierają głos

3
Podziel się:

Podczas pierwszego dnia Impact’20 Connected Edition driven by Metropolia GZM Impact’20 swój oficjalny start ogłosiła Polska Sieć Ekonomii. Jej celem jest wprowadzenie świeżych idei do polskiej debaty i praktyki ekonomicznej np. w kwestii ograniczeń związanych z długiem publicznym. To także szereg inicjatyw m.in. stypendia i platforma e-learningowa.

Polską Sieć Ekonomii tworzy grupa ekonomistów z różnych środowisk, których spaja potrzeba stworzenia platformy i think-tanku promującego świeże spojrzenie na kwestie gospodarcze, makroekonomiczne czy monetarne.
Polską Sieć Ekonomii tworzy grupa ekonomistów z różnych środowisk, których spaja potrzeba stworzenia platformy i think-tanku promującego świeże spojrzenie na kwestie gospodarcze, makroekonomiczne czy monetarne. (Materiały prasowe)

Partnerem artykułu jest ImpactCEE.

- Naszą misją jest przełamanie monopolu w debacie ekonomicznej nad Wisłą, która od ponad dwóch dekad jest nadmiernie skoncentrowana wokół koncepcji neoliberalnych, coraz mniej odpowiadających na wyzwania stojące na drodze dalszego rozwoju Polski – podkreśla Jan J. Zygmuntowski, współprzewodniczący Polskiej Sieci Ekonomii.

Polską Sieć Ekonomii tworzy grupa ekonomistów z różnych środowisk, których spaja potrzeba stworzenia platformy i think-tanku promującego świeże spojrzenie na kwestie gospodarcze, makroekonomiczne czy monetarne. W jego skład wchodzą czołowi polscy ekonomiści młodego pokolenia, nagradzani międzynarodowymi stypendiami i mający doświadczenia także za granicą. To m.in. dr Zofia Łapniewska (Uniwersytet Jagielloński), dr Hanna Szymborska (Birmingham City University), dr Maciej Grodzicki (UJ) czy Katarzyna Szwarc (Policy Fellow w Grantham Institute of Climate Change na LSE).

-_ Stawiamy na otwartość na idee, które w wielu krajach są już praktyką. Stąd poddajemy debacie limity długu publicznego w Polsce i rolę finansów publicznych w wyjściu z recesji spowodowanej epidemią koronawirusa. Tylko jeden kraj oprócz Polski ma takie limity wpisane w Konstytucję. Jesteśmy świadomi, że ustaw nie zmienia się z dnia na dzień, stąd tym istotniejsza jest szeroka dyskusja, poprzedzająca ewentualne zmiany_ – zaznacza Katarzyna Szwarc.

Działalność Polskiej Sieci Ekonomii obejmować będzie również utworzenie Społecznej Rady Fiskalnej, w ramach której ekonomiści z różnych środowisk opiniować będą m.in. ustawę budżetową jak i wspierać oraz recenzować działania Ministerstwa Finansów. Plan nowej organizacji zakłada również zapraszanie na wykłady światowej klasy ekonomistów, publikacje książek (pierwsza z nich - monografia „Nowe finanse dla Polski” - już w październiku) oraz organizację sezonowych szkół ekonomicznych czy kursów w formule e-learningu.

- W ramach naszej misji będziemy również współpracować z międzynarodowymi sieciami badawczymi, uczelniami oraz ustanowimy stypendium im. prof. Michała Kaleckiego dla najzdolniejszych, młodych ekonomistów – zapowiada Jan J. Zygmuntowski.

Partnerem artykułu jest ImpactCEE.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
arthoor86
4 lata temu
Taaak jasne. Czyli Kapitał Karola Marksa wiecznie żywy? Ludzie żyją zbyt krótko i skazani są przez to na popełnianie wciąż tych samych błędów :(
Wacław J.
4 lata temu
Neokomuna w natarciu. Kto sponsoruje tych młodych ekonomistów?
Pioter
4 lata temu
Wygląda na to ze są juz dysponowane środki na promowanie ,,nowej szkoły ekonomi" mówiącej że jedyną drogą wychodzenia z kryzysów jest zadłużanie państw oraz coraz większy interwencjonizm gospodarczy. Wszystko po to by zacząć w Polsce debatę na temat zniesienia konstytucyjnego limitu deficytu budżetowego który i tak już został przekroczony więc kogo to obchodzi 100mld w te czy wewte