Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
20.09.2019 07:56

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Czego domagają się młodzi?

Już w piątek uczniowie w ponad 60 polskich miastach wyjdą na ulicę, aby zamanifestować swoje niezadowolenie z postępujących zmian klimatycznych. Zapoznaj się z postulatami Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Facebook.com)
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. W spocie promującym strajk młodzi chcą, by usłyszeli ich politycy (Fot: Młodzieżowy Strajk Klimatyczny)

Młodzi na całym świecie chcą wyjść na ulice w piątek 20 września. Swoim strajkiem chcą zwrócić uwagę polityków na problem globalnego ocieplenia. W ich ocenie, zmiany klimatyczne są stale pomijane przez uczestników życia politycznego. Oto postulaty polskiego Młodzieżowego Strajku Klimatycznego:

  • Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ. Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane niezwłocznie we współpracy międzynarodowej.
  • Wzywamy rząd polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego. Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów – w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami.

Zobacz także: Protest 13-letniej Ingi. "Nie mówcie o mnie, tylko o zmianach klimatu"

  • Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie. Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne.
  • Żądamy, by media wzięły na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym. Wzywamy do priorytetyzacji tematu katastrofy klimatycznej w przekazie medialnym oraz posługiwania się językiem odzwierciedlającym wagę problemu.
  • Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii. Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych.
  • Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych. Wymagamy by respektowano prawa i potrzeby wszystkich których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu.
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Młodzi Polacy wyszli już na ulice polskich miast w marcu. Z tego samego powodu
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Młodzi będą protestować

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny chce być słyszany przez polskich polityków. Wystosował w tym celu list do wszystkich partii działających w naszym kraju, w którym pisze m.in.: "Często mówicie, że dbacie o naszą przyszłość, a jednak działacie tak, jakbyście przejmowali się tylko najbliższą kadencją. Dlatego teraz apelujemy do Was o zapewnienie nam i kolejnym pokoleniom realnej szansy na przetrwanie".

List został wystosowany przez "młode pokolenia Polek i Polaków". "Jesteśmy przerażeni Waszą biernością wobec kryzysu klimatycznego. Kiedy skupiacie się na przeliczaniu możliwych do zajęcia miejsc w parlamencie – nam kończy się czas" – grzmią autorzy listu.

Wakacyjny strajk klimatyczny przed Sejmem
Wakacyjny strajk klimatyczny przed Sejmem. Pojawili się ludzie RPO

"Nie jesteśmy ekspertami ds. ekologii i zmian klimatu, lecz młodzieżą świadomą zagrożenia jakim jest katastrofa klimatyczna i walczącą o prawo do swojej przyszłości" – tłumaczą.

Spot promujący MSK:

MSK zainspirowała Greta Thunberg – Szwedka, która zapoczątkowała strajki młodych dla klimatu. 16-letnia uczennica w 2018 roku regularnie co piątek stawiała się przed szwedzkim parlamentem. Pikietowała ona z transparentem "Strajk szkolny dla klimatu".

Jej działania przerodziły się w ogólnoświatowy ruch, co pokazuje skala strajków. Protesty w piątek będą mieć miejsce na całym świecie – m.in. w 37 krajach Europy oraz w USA, w Kanadzie i w Indiach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-09-2019

oloI tylko na tyle was stać pisiate trole ? Opluwać, opluwać, bo premii nie będzie...

20-09-2019

smołaMłodzi zamiast zadbać i podziałać w interesie swej przyszłość przede wszystkim tej najbliższej to dają się wciągać w niczego nie dające po za stratą … Czytaj całość

20-09-2019

tzw postulatach zabrakło: 1. wskazania metody przekonania chin indi (i innych krajów tamtego regionu) usa brazyli... do zaprzestania zanieczyszczania … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (58)