Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Młodzi będą protestować

W ramach Międzynarodowego Strajku Klimatycznego, w ponad 60 polskich miastach młodzi wyjdą dzisiaj na ulicę, aby zamanifestować swoje niezadowolenie brakiem działań polityków ws. globalnego ocieplenia. Swoim działaniem chcą zwrócić uwagę na ten problem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Młodzi Polacy wyszli już na ulice polskich miast w marcu. Z tego samego powodu (Fot: JAN GRACZYNSKI)

Pierwszy dzwonek nie zastanie wielu uczniów w ławkach m.in. w Warszawie, w Łodzi, we Wrocławiu, w Lublinie, Mrągowie i Grudziądzu – podaje "Gazeta Wyborcza". Zamiast tego polscy uczniowie dołączą do Międzynarodowego Strajku Klimatycznego.

Organizatorzy strajku spodziewają się, że tylko w stolicy na proteście zamelduje się 5 tys. uczniów. – Przygotowują się całe szkoły. Wspierają nas studenci, rodzice i dziadkowie – powiedział Tytus Kiszka z MSK, cytowany przez "GW".

Spot promujący Młodzieżowy Strajk Klimatyczny:

O co chodzi? Młodzież na całym świecie próbuje zamanifestować swoje niezadowolenie narastającym globalnym ociepleniem i brakiem reakcji polityków w tej kwestii. W piątek 20 września na ulicę wyjdą nie tylko uczniowie polscy – strajki przewidywane są również w 37 krajach Europy, a także m.in. w USA, w Kanadzie oraz w Indiach. Razem ma być ponad 4,5 tys. młodzieżowych strajków w ramach tzw. Protestu Tysiąca Miast.

Strajki mają zwrócić uwagę polityków, którzy w poniedziałek 23 września zbiorą się na szczycie klimatycznym ONZ w Nowym Jorku.

Cały ruch zainicjowała Greta Thunberg – 16-letnia uczennica, która w 2018 roku pikietowała przed szwedzkim parlamentem w każdy piątek. Dziewczyna zawsze miała ze sobą transparent "Strajk szkolny dla klimatu".

W Polsce natomiast głośno było o 13-letniej Indze Zasowskiej, która zamiast spędzić wakacje wypoczywając, stawiła się przed Sejmem w ramach Wakacyjnego Strajku Klimatycznego. W marcu strajkowali uczniowie w 15 polskich miastach. Powód ten sam – globalne ocieplenie.

Zobacz także: Sztuczna inteligencja może nas zgubić. Jednak bez niej nie ma mowy o bezpieczeństwie

"GW", za pomocą firmy Kantar, zapytała Polaków, czy "globalne ocieplenie jest sztucznie rozdmuchanym tematem". Z tym twierdzeniem zgodziło się zaledwie 31 proc. ankietowanych – przeciwnych było 65 proc.

Ze stwierdzeniem, że zmiany klimatyczne to problem, zgadzają się wyborcy każdej większej formacji politycznej w Polsce. W przypadku Lewicy i Koalicji Obywatelskiej jest to większość popierających te ugrupowania (odpowiednio 85 i 89 proc.), w przypadku PSL i Kukiz'15 – 63 proc. Na to, że globalne ocieplenie to problem, wskazała połowa wyborców Prawa i Sprawiedliwości oraz 47 proc. Konfederacji.

Czy programy PiS-u są w stanie skłonić Polaków do powrotu do kraju? CNN wskazuje na inny powód
CNN analizuje sytuację w Polsce. "Bycie młodym Polakiem nigdy nie było tak zyskowne"

Sondaż telefoniczny Kantar został zrealizowany w dniach 13-17 września 2019 roku na próbie 1000 Polaków w wieku powyżej 18 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-09-2019

SonyA może tak niech robią strajk w swoim wolnym czasie a nie wtedy, gdy podatnicy opłacają ich naukę...

20-09-2019

maciekBrawo młodzież ...... żebyście tylko jeszcze chodzili głosować w wyborach

20-09-2019

fujWSI=GRU na kilometr cuchnie

Rozwiń komentarze (108)