Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Młodzi będą protestować

108
Podziel się

W ramach Międzynarodowego Strajku Klimatycznego, w ponad 60 polskich miastach młodzi wyjdą dzisiaj na ulicę, aby zamanifestować swoje niezadowolenie brakiem działań polityków ws. globalnego ocieplenia. Swoim działaniem chcą zwrócić uwagę na ten problem.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Młodzi Polacy wyszli już na ulice polskich miast w marcu. Z tego samego powodu
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Młodzi Polacy wyszli już na ulice polskich miast w marcu. Z tego samego powodu (East News, JAN GRACZYNSKI)
bDHHAuPp

Pierwszy dzwonek nie zastanie wielu uczniów w ławkach m.in. w Warszawie, w Łodzi, we Wrocławiu, w Lublinie, Mrągowie i Grudziądzu – podaje "Gazeta Wyborcza". Zamiast tego polscy uczniowie dołączą do Międzynarodowego Strajku Klimatycznego.

Organizatorzy strajku spodziewają się, że tylko w stolicy na proteście zamelduje się 5 tys. uczniów. – Przygotowują się całe szkoły. Wspierają nas studenci, rodzice i dziadkowie – powiedział Tytus Kiszka z MSK, cytowany przez "GW".

Spot promujący Młodzieżowy Strajk Klimatyczny:

bDHHAuPr

O co chodzi? Młodzież na całym świecie próbuje zamanifestować swoje niezadowolenie narastającym globalnym ociepleniem i brakiem reakcji polityków w tej kwestii. W piątek 20 września na ulicę wyjdą nie tylko uczniowie polscy – strajki przewidywane są również w 37 krajach Europy, a także m.in. w USA, w Kanadzie oraz w Indiach. Razem ma być ponad 4,5 tys. młodzieżowych strajków w ramach tzw. Protestu Tysiąca Miast.

Strajki mają zwrócić uwagę polityków, którzy w poniedziałek 23 września zbiorą się na szczycie klimatycznym ONZ w Nowym Jorku.

Cały ruch zainicjowała Greta Thunberg – 16-letnia uczennica, która w 2018 roku pikietowała przed szwedzkim parlamentem w każdy piątek. Dziewczyna zawsze miała ze sobą transparent "Strajk szkolny dla klimatu".

bDHHAuPx

W Polsce natomiast głośno było o 13-letniej Indze Zasowskiej, która zamiast spędzić wakacje wypoczywając, stawiła się przed Sejmem w ramach Wakacyjnego Strajku Klimatycznego. W marcu strajkowali uczniowie w 15 polskich miastach. Powód ten sam – globalne ocieplenie.

Zobacz także: Zobacz także: Sztuczna inteligencja może nas zgubić. Jednak bez niej nie ma mowy o bezpieczeństwie

"GW", za pomocą firmy Kantar, zapytała Polaków, czy "globalne ocieplenie jest sztucznie rozdmuchanym tematem". Z tym twierdzeniem zgodziło się zaledwie 31 proc. ankietowanych – przeciwnych było 65 proc.

bDHHAuPy

Ze stwierdzeniem, że zmiany klimatyczne to problem, zgadzają się wyborcy każdej większej formacji politycznej w Polsce. W przypadku Lewicy i Koalicji Obywatelskiej jest to większość popierających te ugrupowania (odpowiednio 85 i 89 proc.), w przypadku PSL i Kukiz'15 – 63 proc. Na to, że globalne ocieplenie to problem, wskazała połowa wyborców Prawa i Sprawiedliwości oraz 47 proc. Konfederacji.

Sondaż telefoniczny Kantar został zrealizowany w dniach 13-17 września 2019 roku na próbie 1000 Polaków w wieku powyżej 18 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDHHAuPS
KOMENTARZE
(108)
Sony
rok temu
A może tak niech robią strajk w swoim wolnym czasie a nie wtedy, gdy podatnicy opłacają ich naukę...
fuj
rok temu
WSI=GRU na kilometr cuchnie
MOHER
rok temu
WPIERW WYŁĄCZCIE SMARTFONY TO WAM UWIERZĘ.
bDHHAuPT
33333
rok temu
Wyrzucić e-papierosy !!!!!!!!!!!!!!
22
rok temu
Podłe i haniebne wykorzystanie dzieci przez eko-terrorystów. Pseudo ekolodzy nie widzą ja zatruwania jest Królową Polskich Rzek, a manipulują dziećmi.
...
Następna strona