Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
31.07.2019 06:50

CNN analizuje sytuację w Polsce. "Bycie młodym Polakiem nigdy nie było tak zyskowne"

CNN ocenił, że sytuacja młodych Polaków po zmianach proponowanych przez PiS jest najlepsza od lat. Jednak tzw. zerowy PIT nie jest w stanie konkurować z zarobkami w Wielkiej Brytanii. Jednak sytuacja może się zmienić po brexicie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
Czy programy PiS-u są w stanie skłonić Polaków do powrotu do kraju? CNN wskazuje na inny powód

Okazją do analizy sytuacji młodych Polaków okazało się przyjęcie ustawy o tzw. zerowym PIT, która będzie obowiązywała od 1 sierpnia. Według szacunków nowe regulacje obejmą nawet 2 miliony osób poniżej 26 roku życia. Serwis ocenił, że "bycie młodym Polakiem nigdy nie było tak zyskowne".

Ustawa o tzw. zerowym PIT zakłada, że młodzi poniżej 26 roku życia, który zarabiają mniej niż 85 528 złotych rocznie, nie będą musieli płacić podatku dochodowego. CNN ocenia, że ta polityka ma na celu zatrzymanie młodych Polaków, którzy myślą o emigracji.

Amerykański serwis przypomniał, że po wejściu Polski do Unii Europejskiej, jej obywatele uzyskali prawo do pracy na terenie całego UE. W ciągu ostatnich 15 lat kraj opuściło 1,7 mln Polaków.

Zobacz także: Sądowe spory o kredyty we frankach. "Wiele wyroków korzystnych dla banków"

W wyniku tej emigracji w kraju zaczęło brakować rąk do pracy, co ma negatywny wpływ na gospodarkę. "W ciągu ostatnich trzech lub czterech lat zaczęliśmy dostrzegać niedobory pracowników i uświadomiliśmy sobie, że potrzebujemy tych ludzi z powrotem" – powiedziała Barbara Jancewicz, szefowa zespołu ekonomii migracji w Ośrodku Badań nad Migracjami, cytowana przez CNN.

Nowe regulacje są skierowane do młodych, którzy nadal przebywają na terenie kraju. Trzynasta emerytura, podwyższenie wysokości płacy minimalnej, obniżka PIT-u, czy 500+ na każde dziecko, to programy, które nie przekonają do powrotu tych, którzy już od jakiegoś czasu są na emigracji.

Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers
Kursy walut. Białas: funt nie wart funta kłaków

Zarobki w Polsce nadal znacznie się różnią znacznie od tych oferowanych na zachodzie UE i to na niekorzyść kraju nad Wisłą. Serwis powołuje się na przykład Wielkiej Brytanii, w której mieszka ok. milion Polaków. Między naszym krajem a Wyspami różnicy zarobkowej nie niweluje nawet likwidacja podatku dochodowego dla najmłodszych.

Sytuacja może się jednak zmienić na korzyść Polski. Po referendum ws. brexitu z 2016 roku funt szterling stracił znacznie na wartości i nie jest w stanie wrócić do wartości sprzed głosowania. To sprawia, że pensje w Wielkiej Brytanii nie są tak już tak korzystne, jak dawniej.

Za franka trzeba płacić coraz więcej
Kursy walut. Frank najdroższy od dwóch lat

CNN wskazuje też, że społeczeństwo i politycy brytyjscy okazują coraz większą wrogość wobec imigrantów. A to może skuteczniej przekonać do powrotu do kraju, niż jakikolwiek program socjalny, jak ocenił serwis.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, cnn, emigracja, wielka brytania
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-07-2019

Jarekto co panuje obecnie w Polsce i zakłamanie utwierdza jedynie zaczną część Polonii aby po prostu nigdy nie wracać do tego miejsca zwanego niby Polską … Czytaj całość

31-07-2019

xcbwszyscy normalni glosuja na PIS reszta wiadomo

31-07-2019

PolakPracowałem w UK i wróciłem 10 lat temu.Nie dla pieniędzy,wróciłem do DOMU.

Rozwiń komentarze (199)