Notowania

gospodarka
19.08.2019 06:07

Mniej obsłużonych przez Lotnisko Chopina w lipcu. Winne uziemione Boeingi

Lotnisko Chopina obsłużyło ponad 1,9 mln pasażerów w lipcu. To spadek o 0,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. "Na lipcowe statystki duży wpływ miało niewątpliwie uziemienie samolotów typu Boeing 737 MAX" – podało lotnisko w komunikacie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons CC BY)
Lotnisko Chopina odczuło skutki uziemienia wadliwych Boeingów (Fot: Vampir2011)

Samoloty typu Boeing 737 MAX zostały uziemione w marcu tego roku. Powodem były dwie katastrofy – w Indonezji (październik 2018 roku) i w Etiopii (marzec 2019 roku) – w których zginęło łącznie 346 osób.

Skutki tej decyzji odczuł też warszawski port lotniczy, który w lipcu obsłużył o 0,3 proc. mniej klientów w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej (łącznie ponad 1,9 mln). W komunikacie wskazano, że wadliwy model Boeingów trzeba było zastąpić samolotami o mniejszej wielkości.

"Na lipcowe statystki duży wpływ miało niewątpliwie uziemienie samolotów typu Boeing 737 MAX. Operujący z naszego lotniska tymi maszynami przewoźnicy musieli je zastąpić samolotami, które na pokład zabierają mniejszą liczbę podróżnych" – podkreślono w komunikacie.

Zobacz także: Likwidacja Okęcia. Prezes PPL: Nieprzeniesienie lotniska na CPK to strata 15 mln pasażerów

"Mniej pasażerów mieści się również w samolotach linii, które przejęły rynek, po upadłości Small Planet Airlines" – dodano.

0,3 proc. to niewielka strata, ale w dobie debatowania o konieczności powstania Centralnego Portu Lotniczego, każdy minusowy słupek w statystykach Okęcia może być argumentem dla strony opowiadającej się za zbudowaniem CPK.

O 1,3 proc. zwiększyła się natomiast liczba operacji lotniczych, wykonywanych przez samoloty pasażerskie. Lotnisko Chopina łącznie odnotowało 16,8 tys. startów i lądowań. Od początku roku stołeczny port obsłużył ponad 10,5 mln pasażerów – prawie o 600 tys. więcej, niż w tym samym okresie w ubiegłym roku.

Boeing 737 MAX znów na cenzurowanym. W samolotach wykryto kolejne usterki

Dyrektor Biura Marketingu i PR "Portów Lotniczych" Joanna Cegłowska oceniła, że wyniki te są zgodne z opracowaną przez port strategią na rok 2019.

"Sumując od początku roku do lipca, w pierwszej trójce najbardziej obleganych połączeń rejsowych z Lotniska Chopina znalazły się loty do Londynu, Paryża i Kijowa. Z kolei wśród destynacji wakacyjnych największą popularnością cieszyły się Antalya, Hurgada i Marsa Alam" - podano w komunikacie.

W walizce były trzy paczki narkotyków.
Przemyt wart milion złotych. Zdemaskowało ją dziwne zachowanie na lotnisku

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, pll lot, Boeing 737 MAX, lotnisko chopina
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-08-2019

KrzysiekTo i tak bardzo dużo, lotnisko w Radomiu nigdy nie będzie mogło pochwalić się taką liczbą.. Często latam w ciepłe kraje enterem z Okęcia, mają wygodne … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)