Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Mołdawia kupuje gaz z Polski. Pierwsza taka transakcja w historii

528
Podziel się:

Milion metrów sześciennych - tyle gazu ziemnego kupiła w Polsce Mołdawia. To pierwsza taka dostawa w historii tego europejskiego kraju. Kontrakt na dostawy gazu od Gazpromu wygasł pod koniec września i do tej pory nie udało się wypracować nowego porozumienia.

Mołdawia kupuje gaz z Polski. Pierwsza taka transakcja w historii
Mołdawia kupiła od Polski milion metrów sześciennych gazu (Adobe Stock, sergbob)

W ubiegłym tygodniu mołdawski parlament zarządził stan wyjątkowy w branży energetycznej. Ma to związek z kryzysem gazowym, który wybuchł, gdy rządowe negocjacje w sprawie długoterminowego kontraktu gazowego z tradycyjnym dostawcą - Rosją - utknęły w martwym punkcie.

Kontrakt został podpisany na próbny zakup jednego miliona metrów sześciennych gazu ziemnego pomiędzy państwową firmą Energocom i polską firmą PGNiG. Jest to pierwsza dostawa w historii Mołdawii z alternatywnych źródeł

- napisał mołdawski rząd w oświadczeniu.

"Przeprowadzany został próbny zakup w celu zbadania możliwości importu gazu z alternatywnych źródeł oraz zbilansowania niskiego ciśnienia w systemie dostaw gazu ziemnego" - dodano.

Zobacz także: "To może obalić rząd PiS". Poseł Nowej Lewicy nie ma wątpliwości

Mołdawia kupuje gaz z Polski

PGNiG poinformowało w poniedziałek, że PGNiG Supply & Trading (spółka zależna PGNiG) we współpracy z Grupą ERU dostarczą Mołdawii we wtorek 26 października milion metrów sześciennych gazu ziemnego. To wynik przetargu na jednorazową dostawę paliwa gazowego ogłoszonego przez państwową firmę Energocom. Przetarg został zorganizowany w trybie pilnym w związku z ograniczeniem dostaw gazu do Mołdawii przez Gazprom.

Grupa PGNiG jest głęboko przywiązana do zasady solidarności energetycznej, którą postrzegamy jako warunek prawidłowego działania rynku gazu w Unii Europejskiej i krajach sąsiednich. Kierując się tą zasadą, postanowiliśmy wziąć udział w przetargu, którego celem było pilne dostarczenie mołdawskiej gospodarce paliwa gazowego w sytuacji problemów z jego dostawami z Rosji

– powiedział cytowany w komunikacie szef PGNiG Paweł Majewski.

Mołdawia: dostawy gazu z Rosji

Kontrakt na dostawy gazu od rosyjskiego Gazpromu wygasł pod koniec września i do tej pory nie udało się ustalić ceny na surowiec i innych punktów nowego kontraktu. Braki gazu zmusiły Mołdawię do ogłoszenia stanu wyjątkowego. Rosja zgodziła się przedłużyć dotychczasową umowę o miesiąc - na październik.

Gazprom poinformował, że zawiesza dostawy gazu do Mołdawii, jeśli nie otrzyma zapłaty za wcześniejszy eksport do tego kraju.

Wicepremier Mołdawii Andrei Spinu powiedział w poniedziałek na briefingu, że Kiszyniów w dalszych rozmowach z Moskwą o dostawach gazu, które mają być wznowione w tym tygodniu, poprosi o surowiec w "uczciwej" cenie.

W październiku Mołdawia otrzymywała od rosyjskiego koncernu gaz w cenie 790 dolarów za 1 tys. metrów sześciennych, podczas gdy we wrześniu cena wynosiła 550 USD.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(528)
NIC 1
2 lata temu
I więcej już nie chce
GoGo
2 lata temu
Kiszyniów nie płacił Ruskim za gaz zalegają kupę kasy a tu Polacy tacy bogaci pchają się to Mołdawi Wysłali respiratory szczepionki lekarzy do Rumunii ta banda nas wykończy widzicie jacy jesteśmy głupcami narodem że głosujemy na taki dziwny parlament
GoGo
2 lata temu
Kiszyniów nie płacił Ruskim za gaz zalegają kupę kasy a tu Polacy tacy bogaci pchają się to Mołdawi Wysłali respiratory szczepionki lekarzy do Rumunii ta banda nas wykończy widzicie jacy jesteśmy głupcami narodem że głosujemy na taki dziwny parlament
Janusz
2 lata temu
Ale nasz gaz jest z Rosji to niby chcemy aby nam Rosja podniosła ceny czy przykręciła kurek?
JPL
2 lata temu
Wierzcie mi jeszcze nie jedno państwo będzie kupować gaz w Polsce a w tym Niemcy tak ich Putin wytutka i ich NS2...a Donald uprzedzal i upominał i prosił
...
Następna strona