Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Mołdawia kupuje gaz z Polski. Pierwsza taka transakcja w historii

528
Podziel się:

Milion metrów sześciennych - tyle gazu ziemnego kupiła w Polsce Mołdawia. To pierwsza taka dostawa w historii tego europejskiego kraju. Kontrakt na dostawy gazu od Gazpromu wygasł pod koniec września i do tej pory nie udało się wypracować nowego porozumienia.

Mołdawia kupuje gaz z Polski. Pierwsza taka transakcja w historii
Mołdawia kupiła od Polski milion metrów sześciennych gazu (Adobe Stock, sergbob)
bETtLerp

W ubiegłym tygodniu mołdawski parlament zarządził stan wyjątkowy w branży energetycznej. Ma to związek z kryzysem gazowym, który wybuchł, gdy rządowe negocjacje w sprawie długoterminowego kontraktu gazowego z tradycyjnym dostawcą - Rosją - utknęły w martwym punkcie.

Kontrakt został podpisany na próbny zakup jednego miliona metrów sześciennych gazu ziemnego pomiędzy państwową firmą Energocom i polską firmą PGNiG. Jest to pierwsza dostawa w historii Mołdawii z alternatywnych źródeł

- napisał mołdawski rząd w oświadczeniu.

bETtLerr

"Przeprowadzany został próbny zakup w celu zbadania możliwości importu gazu z alternatywnych źródeł oraz zbilansowania niskiego ciśnienia w systemie dostaw gazu ziemnego" - dodano.

Zobacz także: "To może obalić rząd PiS". Poseł Nowej Lewicy nie ma wątpliwości

Mołdawia kupuje gaz z Polski

PGNiG poinformowało w poniedziałek, że PGNiG Supply & Trading (spółka zależna PGNiG) we współpracy z Grupą ERU dostarczą Mołdawii we wtorek 26 października milion metrów sześciennych gazu ziemnego. To wynik przetargu na jednorazową dostawę paliwa gazowego ogłoszonego przez państwową firmę Energocom. Przetarg został zorganizowany w trybie pilnym w związku z ograniczeniem dostaw gazu do Mołdawii przez Gazprom.

bETtLerx
Grupa PGNiG jest głęboko przywiązana do zasady solidarności energetycznej, którą postrzegamy jako warunek prawidłowego działania rynku gazu w Unii Europejskiej i krajach sąsiednich. Kierując się tą zasadą, postanowiliśmy wziąć udział w przetargu, którego celem było pilne dostarczenie mołdawskiej gospodarce paliwa gazowego w sytuacji problemów z jego dostawami z Rosji

– powiedział cytowany w komunikacie szef PGNiG Paweł Majewski.

Mołdawia: dostawy gazu z Rosji

Kontrakt na dostawy gazu od rosyjskiego Gazpromu wygasł pod koniec września i do tej pory nie udało się ustalić ceny na surowiec i innych punktów nowego kontraktu. Braki gazu zmusiły Mołdawię do ogłoszenia stanu wyjątkowego. Rosja zgodziła się przedłużyć dotychczasową umowę o miesiąc - na październik.

bETtLery

Gazprom poinformował, że zawiesza dostawy gazu do Mołdawii, jeśli nie otrzyma zapłaty za wcześniejszy eksport do tego kraju.

Wicepremier Mołdawii Andrei Spinu powiedział w poniedziałek na briefingu, że Kiszyniów w dalszych rozmowach z Moskwą o dostawach gazu, które mają być wznowione w tym tygodniu, poprosi o surowiec w "uczciwej" cenie.

W październiku Mołdawia otrzymywała od rosyjskiego koncernu gaz w cenie 790 dolarów za 1 tys. metrów sześciennych, podczas gdy we wrześniu cena wynosiła 550 USD.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETtLerS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(528)
NIC 1
3 tyg. temu
I więcej już nie chce
GoGo
miesiąc temu
Kiszyniów nie płacił Ruskim za gaz zalegają kupę kasy a tu Polacy tacy bogaci pchają się to Mołdawi Wysłali respiratory szczepionki lekarzy do Rumunii ta banda nas wykończy widzicie jacy jesteśmy głupcami narodem że głosujemy na taki dziwny parlament
GoGo
miesiąc temu
Kiszyniów nie płacił Ruskim za gaz zalegają kupę kasy a tu Polacy tacy bogaci pchają się to Mołdawi Wysłali respiratory szczepionki lekarzy do Rumunii ta banda nas wykończy widzicie jacy jesteśmy głupcami narodem że głosujemy na taki dziwny parlament
bETtLerT
Janusz
miesiąc temu
Ale nasz gaz jest z Rosji to niby chcemy aby nam Rosja podniosła ceny czy przykręciła kurek?
JPL
miesiąc temu
Wierzcie mi jeszcze nie jedno państwo będzie kupować gaz w Polsce a w tym Niemcy tak ich Putin wytutka i ich NS2...a Donald uprzedzal i upominał i prosił
...
Następna strona