Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

MON szykuje podwyżki w WOT. Tyle zarobią terytorialsi

17
Podziel się:

Ministerstwo Obrony Narodowej szykuje podwyżki dla terytorialsów. Żołnierze mogą liczyć od 171 zł do 804 zł za dzień ćwiczeń.

MON szykuje podwyżki w WOT. Tyle zarobią terytorialsi
Ministerstwo Obrony Narodowej szykuje podwyżki dla terytorialsów (PAP, Tytus �mijewski)

"Fakt" przyjrzał się projektowi rozporządzenia, który jest obecnie przygotowywany przez MON. Zakłada zwiększenie stawek uposażenia zasadniczego dla wszystkich żołnierzy. Szeregowi otrzymają podwyżkę w wysokości 1 tys. 40 zł miesięcznie, natomiast największy wzrost wynagrodzenia czeka generałów. Ich zasadnicze uposażenie wzrośnie o 2 tys. 750 zł - czytamy w dzienniku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ostatnia szarża Daniela Obajtka. "Chyba oderwał się od ziemi"

Podwyżki obejmą jednak nie tylko żołnierzy zawodowych, ale również tych, którzy służą w Wojskach Obrony Terytorialnej jako ochotnicy. Do tej pory stawka dzienna uposażenia zasadniczego dla żołnierza obrony terytorialnej na stopniu szeregowego wynosiła 141,36 zł. Po podwyżce wzrośnie do 171 zł. W górę pójdzie także stawka dzienna. Kapral będzie otrzymywał 195 zł za dzień, a porucznik - 255 zł - informuje "Fakt".

Dziennik przypomina, że żołnierze WOT oprócz podstawowego wynagrodzenia, otrzymują oni również dodatek "za gotowość bojową". Jest on przyznawany każdemu żołnierzowi, który spełni tzw. minimum szkoleniowe, czyli dwa dni w miesiącu przeznaczone na szkolenie lub poświęcone innym zadaniom wyznaczonym przez wojsko. Aktualnie dodatek wynosi 496 zł, ale po planowanej podwyżce wzrośnie do 600 zł. Za dwa dni szkolenia i gotowość bojową żołnierz otrzyma łącznie 942 zł - informuje "Fakt".

Jak można dostać się do WOT?

Do Wojska Obrony Terytorialnej dostać mogą się rezerwiści oraz osoby, które nigdy wcześniej nie pełniły służby wojskowej. Wraz z nowelizacją ustawy o powszechnym obowiązku obrony, o udział w służbie ubiegać mogą się również osoby z kategorią zdrowia D.

Każdy kandydat musi jednak spełnić określone wymagania:

  • musi mieć ukończony 18. rok życia, obywatelstwo polskie i pełną zdolność fizyczną oraz psychiczną do pełnienia służby,
  • nie może być karany za przestępstwa umyślne,
  • nie może pełnić innego rodzaju czynnej służby wojskowej,
  • nie posiada nadanego przydziału kryzysowego,
  • w przypadku szeregowych osoba ta nie może mieć ukończonych 55 lat,
  • w przypadku podoficerów lub oficerów kandydat nie może mieć ukończonych 63 lat,
  • posiada co najmniej wykształcenie wyższe w przypadku pełnienia służby na stanowisku w korpusie oficerów, średnie - w korpusie podoficerów i podstawowe - w korpusie szeregowym.

O miejsce do WOT ubiegać mogą się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Aby to zrobić, trzeba zgłosić się do Wojskowej Komendy Uzupełnień właściwej terytorialnie dla pobytu stałego lub czasowego powyżej trzech miesięcy. Drugim sposobem jest natomiast złożenie wniosku drogą elektroniczną przez platformę ePUAP.

Warunkiem dostania się do WOT jest również odbycie rozmowy kwalifikacyjnej, po której kandydat stawia się przed Wojskową Komisją Lekarską. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku osoby, które nie miały styczności z armią, są zobowiązane odbyć 16-dniowe szkolenie. Rezerwiści z kolei biorą udział w 8-dniowym szkoleniu skróconym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
tuskek
1 tyg. temu
jestem instruktorem z WOT i stwierdzam że żołnierze w WOT z po rocznym szkoleniu są lepiej wyszkoleni niż 50% zawodowych . Róznica pewnia taka jest że ludziom w WOT się chce a zwodowi muszą bo nie mają z czego żyć bez wojska a ich kariera zawodowa polega na przekładaniu i doręczaniu dokumentów między jednostkami. Jakbym miał iść na wojnę to wolałbym iść z WOT
Gość
3 miesiące temu
Byłem żołnierzem zawodowym 16 lat była to dla mnie praca nie służba odszedłem na emeryturę ze względu na przełożonych ,wstąpiłem do WOT jestem już rok i i naprawdę nie żałuję przez rok nauczyłem się bardzo dużo niż przez 16 lat jako żołnierz zawodowy. Powiem tak dużo żołnierzy zawodowych śmieję się z WOT a później odchodzą na emerytury i przychodzą i się proszą przyjmijcie mnie bo muszę dorobić do emerytury. Więc zastanówcie się i nie ocenjacie źle WOT bo WOT jest lepiej szkolony niż nie jedna jednostka wojskowa.
Zawsze gotowi...
4 miesiące temu
Dokładnie ! Gadwją głupoty o Żołnierzach Wot a sami strzelać nie potrafią a WOT to tak jak AK kiedyś odegrali kawał dobrej roboty a też dla innych byli kawałkiem mięsa ! Do wszystkich żołnierzy WOT ! ZAWSZE GOTOWI ,ZAWSZE BLISKO! Miejcie to gdzieś co inni mówią!. Robimy dobrą robote i wiemy o tym ! dzięki naszej wiedzy i doświadczenia nasze rodziný bedą bezpieczniejsze bo przynajmniej będziemy wiedzieć co robić . Musze podziękować JW za to ze nas szkolą i możemy się od nich uczyć i nabierać doświadczenia .Dzięki!
Filip
4 miesiące temu
Jestem żołnierzem WOT piąty rok , nie jestem komandosem ale w porównaniu z zetą / zasadnicza służba wojskowa kiedyś / nie ma porównania - szkolenie strzeleckie w WOT to priorytet . Byłem z poboru w wojsku w 1991 już w wolnej Polsce i było tak - strzelanie raz na 3 miechy 5 pestek i fala czyli głupoty typu film ,,Samowolka'' WOT to kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy którzy potrafią posługiwać się bronią i o to właśnie chodzi , to ćwiczący regularnie cały rok żołnierze , których koszt utrzymania jest nieporównywalnie mniejszy niż żołnierza zawodowego. W razie W mamy ludzi już wyszkolonych . Proponuję aby osoby , które wypowiadają się na temat służby w WOT nigdy w niej nie będąc , najpierw do niej wstąpiły i same zobaczyły jak wygląda wojsko z długą tradycją - II Rzeczypospolita czyli Bataliony Obrony Narodowej , PRL wojska OTK /obrona terytorialna kraju / i wreszcie WOT panów Macierewicza , Błaszczaka , Kosiniaka - Kamysza Pozdrawiam
Zwyczajniak
4 miesiące temu
To za wolontariat teraz się płaci?.Szok😄 A zdawało sie,że to służba za bóg,honor,ojczyzna czyli nieodpłatny wolontariat a tu zonk! No cóż, chyba sie zapisze,wszędzie indziej wolontariat jest dla idei i pomocy bezinteresownej.A w partyzantce chociaż kieszonkowe odpalają. Żadne korpo i inni nie dają takiego szmalu,co wot😋😆 Zdrówka wszystkim!