Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Oliwia Skindzier
|
aktualizacja

Szkolenie rezerwy — jakie są koszty utrzymania rezerwisty?

6
Podziel się:

Do rezerwistów w całej Polsce trafiają zawiadomienia o stawiennictwie na ćwiczenia, które planowane są na kwiecień. W związku z wybuchem wojny na Ukrainie zainteresowanie dołączeniem do Wojsk Obrony Terytorialnej gigantycznie wzrosło. Kim jest rezerwista, kto może zostać powołany do służby i ile z publicznych pieniędzy jest przeznaczonych na utrzymanie terytorialsów?

Szkolenie rezerwy — jakie są koszty utrzymania rezerwisty?
Rezerwiści. (PAP, Marcin Bielecki, PAP/Marcin Bielecki)

Kim jest rezerwista? 

Rezerwiści to żołnierze, którzy posiadają nadane przydziały mobilizacyjne do jednostek wojskowych oraz ci, którzy mają otrzymać taki przydział. Do jakiego wieku żołnierze są wzywani do służby? W przypadku szeregowych jest to 50 lat, a w przypadku podoficerów oraz oficerów 60 lat. Rezerwiści odbywają cykliczne szkolenia, które są obowiązkowe. Jest to wyszkolenie ogólnowojskowe oraz specjalistyczne odpowiednie do zajmowanego służbowego. Każdy żołnierz, który bierze udział w szkoleniach, otrzymuje za to wynagrodzenie

Rezerwę stanowią osoby, które z jakichś powodów nie chcą lub nie mogą związać swojego życia z wojskiem na "pełen etat". Ich rolą jest bycie "w dyspozycji", a cenna dla sił zbrojnych jest ich gotowość do podjęcia służby w każdym momencie. 

Żołnierze WOT, nazywani terytorialsami, również stanowią rezerwę Sił Zbrojnych RP. Jednak nie jest to znaczna część wszystkich rezerw polskiego wojska. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Siły Zbrojne RP mają do dyspozycji około 1,7 mln rezerwistów (dane Fundacji Ad Arma). 

Czym są WOT? 

WOT, czyli Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem Sił Zbrojnych RP obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej. W obecnym kształcie zostały powołane do życia w 2017 r. WOT składają się zarówno z żołnierzy zawodowych, jak i żołnierzy pełniących nowy rodzaj czynnej służby wojskowej, czyli Terytorialną Służbę Wojskową (TSW).

Służba nie oznacza rezygnacji z aktywności zawodowej, ale żołnierze muszą pozostawać "w dyspozycji" i cyklicznie odbywać ćwiczenia oraz szkolenia wojskowe

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej jest ponad 32 tys. osób, a po zmianach o wiele prościej jest rozpocząć służbę

Ich zadaniem jest przede wszystkim prowadzenie działań obronnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi, a także pomoc w zarządzaniu kryzysowym, zwalczanie klęsk żywiołowych i prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych. Dzienna pensja żołnierza WOT jest uzależniona od jego stopnia.

Ile kosztowało WOT? Na stworzenie przeznaczono ponad 1 mld złotych.

Jak wygląda szkolenie na rezerwistę?

Służba w WOT trwa od roku do 6 lat z możliwością przedłużenia. Żołnierz szkoli się w danej jednostce wojskowej przez 11 miesięcy, poświęcając na to jeden weekend każdego miesiąca. W jednym miesiącu każdego roku służby żołnierz musi odbyć 14-dniowe szkolenie podsumowujące. W takim systemie łącznie odbywa 36 dni szkolenia w roku. 

Szkolenie dla cywili, którzy nie mają żadnego przeszkolenia, realizowane jest w dwóch etapach. Najpierw muszą ukończyć szkolenie podstawowe, które trwa 16 dni, a później szkolenie w ramach pododdziału, które trwa trzy lata. Pierwszy rok to szkolenie indywidualne, drugi — szkolenie zgrywające drużynę lub pluton, a trzeci rok jest przeznaczony na szkolenie zgrywające kompanię. 

Jakie są koszty utrzymania rezerwisty?

Wydatki dotyczące wyposażenia oraz funkcjonowania WOT ponosi resort obrony narodowej. Wysokość środków przeznaczonych na obronę narodową została ustalona na poziomie 2,2 proc. PKB. W projekcie budżetu MON na 2022 r. jest to ponad 57 mld zł. Z czego 958 mln zł przeznaczonych jest właśnie na WOT. Ile kosztuje utrzymanie żołnierza WOT? Trudno podać dokładne dane, ponieważ resort obrony narodowej nie wyszczególnia wydatków związanych z przeszkoleniem czy zaopatrzeniem na osobę. 

Można jednak oszacować na podstawie oficjalnych danych MON, jakie wydatki przeznaczane są na jednego żołnierza. To około 30 tys. złotych rocznie i niecałe 120 tys. w okresie czterech lat. Zgodnie z tym, co twierdzi MON, utrzymanie żołnierza WOT jest średnio 10-krotnie tańsze od żołnierza zawodowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
zetol
2 lata temu
KIEDY WRACA Z_ETA? tylko świeża krew co roku nas uratuje.....będzie z kogo wybierać na zawodowych! nie byle kto!!!
usuwam chwast...
2 lata temu
Tak wszyscy chwalą "armię Macierewicza"czyli WOT, pogadamy o ich przydatności jak wybuchnie wojna i trzeba będzie wziąć w niej udział
Szweje
2 lata temu
Przede wszystkim zwróćcie uwagę, jak rezerwiści wyglądają. Byle jakie mundury, nie przystosowane do różnej pogody. Ciężkie, zapacające bechatki. Majtające się na jayach maski pgaz. Stare KBK AK 47. Ciężkie, metalowe chełmy, nie chroniące przed pociskami i spadające na oczy. Brak kamizelek kuloodpornych, brak noży, brak nakolanników, brak osobistych zestawów opatrunkowych i stazy. Brak choćby batonów proteinowych i wody. Brak filtrów do wody. To jest jeszcze gorsze dziadostwo, niż rurka armia. Wiem, bo jestem na przydziale i mam to wyposażenie. W domu mam prywatny, o wiele lepszy sprzęt, mundur i maskowanie.
Leszek J.
2 lata temu
Dziecko, z tym wiekiem to się mijasz z prawdą, a to z punktu tych, których mogą wezwać to jednak istotna informacja. Nie przygotowałaś się merytorycznie. Jak się Tobie nie chce, albo nie dajesz rady, to pisz o czymś innym, np o praniu, sprzątaniu, kwiatach doniczkowych albo o gotowaniu.
Observer
2 lata temu
Byłem dawno temu jw 2456 a teraz jestem jeszcze w rezerwie i mam bić Moskała ew. HA a to będzie się działo tylko co dostanę kałacha czy pm wz.43?