Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. OPM
|

MON zdał sprawozdanie dot. Marynarki Wojennej. "Zdolności ograniczone"

22
Podziel się:

MON poinformowało sejmową komisję o stanie Marynarki Wojennej. "Zadowalający poziom zdolności operacyjnych tylko w obszarze rozpoznania oraz zwalczania zagrożeń minowych na morzu". W pozostałych obszarach te zdolności są "znacznie ograniczone".

MON zdał sprawozdanie dot. Marynarki Wojennej. "Zdolności ograniczone"
"Zdolności znacznie ograniczone". MON zdał raport dot. Marynarki Wojennej (Marynarka Wojenna)

Zdolności Marynarki Wojennej są zadowalające w rozpoznaniu zwalczaniu min, w innych obszarach są ograniczone – powiedział wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Zadeklarował, że do 2035 r. na okręty i jednostki wsparcia zostanie przeznaczonych 60 mld zł.

Sejmowa komisja obrony przyjęła we wtorek informację MON na temat stanu Marynarki Wojennej, jej zdolności do wykonywania zadań oraz planowanej modernizacji technicznej. Przedstawiciele MON, BBN i wojska opowiedzieli się za budową fregat jako jednostek odpowiadających potrzebom obrony terytorium i zapewnienia bezpieczeństwa transportu morskiego i współpracy sojuszniczej.

"Marynarka Wojenna posiada obecnie zadowalający poziom zdolności operacyjnych tylko w obszarze rozpoznania oraz zwalczania zagrożeń minowych na morzu. Natomiast zdolności operacyjne w obszarze zwalczania cel nawodnych, i podwodnych, obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej są znacznie ograniczone" – przyznał Skurkiewicz.

Zobacz także: Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Ceny mieszkań jeszcze wzrosną

Według informacji MON, polskie siły morskie dysponują 35 okrętami, w tym 7 uderzeniowymi, 26 jednostkami pomocniczymi i 21 bazowymi środkami pływającymi.

Wiceminister przypomniał, że w 2013 roku przyjęto program zwalczania zagrożeń na morzu, zakładający stopniowe zastępowanie wysłużonych jednostek pływających nowymi, a zatwierdzony przed dwoma laty plan modernizacji technicznej na lata 2021-35 do priorytetów zaliczył programy morskie, na które przewidziano 60 mld zł.

"MON dzisiaj wyraźnie stwierdza, że zdolność Marynarki Wojennej do zwalczania zagrożeń na morzu jest ograniczona. To informacja zatrważająca, ale nie dziwna" – powiedział poseł Czesław Mroczek (KO). Według niego, terminy podane przez Skurkiewicza "to wyrok na Marynarkę Wojenną, a nie rozwiązanie jej problemów".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
bojownik
3 lata temu
Jak za niejakiego Bronka nasi lotnicy mogli latać nawet na drzwiach od stodoły to teraz za Jędruli nasza marynarka może pływać na baliach.
jest pomysł !...
3 lata temu
Może bojownicy z jedynie słusznej partii zgłoszą się na fuchę człowieka - torpedę.
Palmel
3 lata temu
napiszcie że nie mamy floty tylko kilogramy dialogów technicznych na temat floty czy modernizacji czy zakupów
Pepesza
3 lata temu
Polsce nie jest potrzebna marynarka wojenna bo od kilkuset lat nikt nas z morza nie zaatakował. Atak z Zachodu lub że Wschodu będzie z lądu. Od morza to nas mogą zaatakować co najwyżej państwa skandynawskie 🙂.
słowianin
3 lata temu
przecież tak wygląda przekrój Polski po `89. Klęska goni klęskę. Napychają sobie tylko swoje kieszeni. Ci tfu, solidarni ,,patrioci", dymają Polaków, byleby dobre koryto dla siebie i rodzinki.................Powstali nowi świńscy krezusi !
...
Następna strona