Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

"Mona Lisa" może trafić do Polski. Minister Gliński złożył ważną deklarację

2
Podziel się:

Minister Piotr Gliński napisał list do dyrektora Luwru. Szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego zawarł w nim warunek wypożyczenia Luwrowi "Damy z gronostajem", o którą dyrektor muzeum ubiega się od lat. Założenie zakłada "wymianę" obrazu na słynną "Mona Lisę", która miałaby trafić na ten czas do Polski.

"Mona Lisa" może trafić do Polski. Minister Gliński złożył ważną deklarację
"Mona Lisa" może trafić do Polski. Minister Gliński złożył ważną deklarację (Wikimedia Commons CC0)

"Mona Lisa" może trafić do Polski. Minister Gliński złożył ważną deklarację - Da Vinci "na wymianę"

Podczas wizyty w Plichtowie minister Gliński odniósł się do prośby dyrektora francuskiego muzeum dotyczącej wypożyczenia "Damy z gronostajem", które to dzieło od 2016 znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i miałoby zostać wystawione podczas uroczystości z okazji 500-lecia urodzin Da Vinci.

Zobacz także: Obejrzyj: Piotr Gliński o dyrektorze Muzeum POLIN. "Dowiedziałem się bulwersujących informacji"

- Dzisiaj właśnie podpisałem list do dyrektora Luwru, który od dwóch lat próbuje od nas wypożyczyć Damę z gronostajem. Napisałem mu, że możemy rozważyć ten pomysł. Pod warunkiem, że on wypożyczy nam Mona Lisę - powiedział minister.

"Mona Lisa" może trafić do Polski. Kontrowersje wokół "Damy z Gronostajem"

Umowę w sprawie sprzedaży kolekcji w skład której wchodziła "Dama z gronostajem" podpisali w ostatnim tygodniu grudnia 2016 roku na Zamku Królewskim w Warszawie wicepremier Piotr Gliński oraz prezydent Fundacji Książąt Czartoryskich, Adam Karol Czartoryski. Za kolekcję rząd zapłacił 100 mln euro + VAT. Budżet musiał więc wygospodarować kwotę pół miliarda złotych.

Zgodnie z umową na rzecz państwa przeszła cała kolekcja - to około 86 tys. obiektów muzealnych a także 250 tysięcy książek, rękopisów i starodruków. Najbardziej znane dzieła to "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci oraz "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta.

Transakcja wywołała jednak szereg kontrowersji w Polsce. Minister Piotr Gliński przekonywał jednak, że transakcja ma na celu ochronę dzieł sztuki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Fryderyk Wiel...
5 lata temu
Ten ponury, mściwy gość to jedno wielkie nieporozumienie . Pisowska żenada.
malarz
5 lata temu
I do tego stworzyli kolejne ministerstwo , to jest tragedia narodowa . Komuna zniszczy ten kraj do reszty.