Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|
aktualizacja

Morawiecki o "wiatrakach pod domem". Zabrał głos ws. zmian dla branży OZE

162
Podziel się:

Projekt, zmieniający obecne przepisy dla branży OZE, jest w "toku legislacyjnym" - poinformował Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami miejscowości Koło. Jak zaznaczył, rozluźnienie przepisów tak zwanej "ustawy odległościowej" musi się odbyć "w zgodzie ze społecznościami lokalnymi". - Żeby nie było takich przypadków, że się stawia te wiatraki komuś praktycznie pod domem - mówił premier.

Morawiecki o "wiatrakach pod domem". Zabrał głos ws. zmian dla branży OZE
Mateusz Morawiecki zabrał głos ws. zmian w ustawie odległościowej dla branży OZE (East News, LUDOVIC MARIN)

Premier, pytany w czasie sobotniego spotkania z mieszkańcami wielkopolskiego Koła o tzw. ustawę odległościową dla branży OZE, przyznał, że projekt zmieniający obecne przepisy "jest w procesie legislacyjnym". Jak zaznaczył, głosy ws. zmian są "mocno podzielone".

- Jeśli nawet by nastąpiła, jakby Sejm zadecydował, jakaś liberalizacja, to na pewno musi się to odbyć w zgodzie ze społecznościami lokalnymi, żeby nie było jednak takich przypadków, że się stawia te wiatraki komuś praktycznie pod domem. Czyli musi tutaj być jakby utrzymana zasada nieszkodzenia - ocenił Mateusz Morawiecki.

Jak podkreślił, zarówno wolność gospodarcza, jak i energia z wiatraków są "bardzo ważne", ale "swoboda normalnego życia, normalnego funkcjonowania człowieka, wioski, miasta jest nadrzędną wartością". - I trzeba te dwie wartości ze sobą niejako pojednać, trzeba znaleźć kompromis pomiędzy nimi - podkreślił Morawiecki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rewolucja w fotowoltaice. Koniec darmowego prądu?

Ustawa odległościowa dla branży OZE. Jakie zmiany?

Przypomnijmy, że tzw. ustawa odległościowa to przepisy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych z 2016 r. Zakłada ona, że nie można wznosić turbin wiatrowych w odległości mniejszej niż 10H od zabudowań i pewnych form ochrony przyrody. Zakaz działa w dwie strony, ponieważ zakazane jest również wznoszenie budynków mieszkalnych w odległości mniejszej niż 10H od istniejących turbin wiatrowych. 10H jest zdefiniowane jako 10-krotność całkowitej wysokości wiatraka do najwyższego punktu osiąganego przez obracające się łopaty.

W połowie czerwca do projektu łagodzącego zapisy reguły 10H w tzw. ustawie odległościowej dodane zostały regulacje ograniczające możliwość budowy turbin wiatrowych w pobliżu linii przesyłowych najwyższych napięć. Projekt został zaakceptowany przez Stały Komitet Rady Ministrów i przesłany do Komisji Prawniczej.

Projekt przewiduje utrzymanie zasady lokowania nowej elektrowni wiatrowej wyłącznie na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) i zachowuje ogólną regułę 10H, jednak w szczególnych przypadkach to gminy miałyby decydować o wyznaczaniu lokalizacji elektrowni wiatrowych w ramach lokalnej procedury planistycznej. Minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań określono na 500 m.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
oze
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(162)
steff
2 lata temu
trudno mieć wiatrak na każdej posesji, ja się przymierzam póki co do fotowoltaiki, nawet już się kontaktowałem z firmą polenergia fotowoltaika w sprawie projektu i montażu
waldi
2 lata temu
A oszust pinokio dalej kręci bez wetydu
Polak
2 lata temu
Ciekaw jestem kto tym razem na tym zarobi. Najpierw wykończyli wszystkie firmy stawiające wiatraki, a teraz nagle zwrot. Kto tym razem ma w tym interes?
Mora
2 lata temu
wiecki !! - postawiłem "Maszt na flagę " i co dalej ????? - kto mi ją da ?
Maćko z Bogda...
2 lata temu
To jest szok :0. A my jak zawsze daleko w tyle. Zakazy, nakazy, pozwolenia, zgłoszenia. Od 80 lat niewiele się zmieniło. za. globenergia [...] Na mocy uchwały parlamentu Dolnej Saksonii z listopada 2021 roku małe elektrownie wiatrowe o łącznej wysokości do 15 metrów (mierzonej od poziomu ziemi) mogą być wznoszone [...] [...] Przepisy dotyczą tzw. bezprzetargowych przedsięwzięć budowlanych, które można realizować bez pozwolenia na budowę i bez powiadamiania organu nadzoru budowlanego. [...]
...
Następna strona