Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Morawiecki: tarcza antykryzysowa gotowa do piątku. W przyszłym tygodniu głosowanie

7
Podziel się

Pakiet antykryzysowy będzie gotowy do piątku, a w najbliższym tygodniu specustawą zajmie się parlament - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Premier Morawiecki przedstawił dziś propozycję rządu na łagodzenie skutków kryzysu
Premier Morawiecki przedstawił dziś propozycję rządu na łagodzenie skutków kryzysu (East News, Jakub Kaminski/East News)
bEgMVdyt

- Ustawa będzie gotowa do piątku. Zaprezentujemy ją szybko parlamentowi i mam nadzieje, ze w przyszłym tygodniu ją przyjmie. Rozmawiałem o tym z marszałek Elżbietą Witek – powiedział premier Mateusz Morawiecki w TVP Info zapytany o to, kiedy możemy się spodziewać, że tarcza antykryzysowa zacznie działać.

Jadwiga Emilewicz doprecyzowała na antenie TVN 24, że ustawa, która ma wprowadzić w życie Tarczę Antykryzysową mającą złagodzić skutki gospodarcze związane z epidemią koronawirusa, ma we wtorek w przyszłym tygodniu trafić pod obrady Rady Ministrów.

"W piątek zaprezentujemy ustawę, na prośbę pana prezydenta. Umówiliśmy się z Radą Dialogu Społecznego na konsultacje między piątkiem a poniedziałkiem. We wtorek ustawa stanie na Radzie ministrów" - powiedziała Emilewicz.

bEgMVdyv

Ratowanie rynku i miejsc pracy

- Wiemy, jak działa rynek i wiemy, że w tej sytuacji najważniejsze są gwarancje, dopłaty, wakacje kredytowe, ale tez wakacje dla płatności ZUS. Niektórzy przedsiębiorcy mogą mieć problemy z regulowanie rachunków za prąd czy gaz, więc będziemy negocjowali z przedsiębiorstwami – powiedział Morawiecki odnosząc się do różnych form wsparcia, jakie przewidziane są w ustawie.

Premier zapowiedział, że rząd negocjuje możliwości odroczenia płatności za prąd, energię elektryczną i gaz. Morawiecki poinformował, że dotychczas rozmawiał na ten temat z prezesem PGNiG Jerzym Kwiecińskim, zaś z władzami pozostałych spółek będzie rozmawiał pod koniec tygodnia.

Zobacz także: Obejrzyj: Koronawiurs i jego wpływ na gospodarkę Polski
bEgMVdyB

- Wiemy już, że ta epidemia dotknie nie tylko nasze zdrowie, ale i zdrowie gospodarki. Prezentujemy odważny, ale i rozważny plan, który ma zapobiec utracie miejsc pracy - zapowiedział premier. - Dzisiaj potrzebujemy działań nadzwyczajnych. Stajemy wobec bezprecedensowego wydarzenia. Koronawirus pustoszy bardzo wiele krajów, wpływa na służbę zdrowia i gospodarkę, na brak procesów produkcyjnych. Polska i polskie przedsiębiorstwa muszą się w tym odnaleźć.

Jak podkreślił Morawiecki, wszystkie dodatki socjalne - 500+, Dobry Start, trzynasta emerytura - zostaną podtrzymane. Nie zostały one zawarte w tarczy antykryzysowej, gdyż już zostały wdrożone, tłumaczył premier. Potwierdziła to również minister rodziny.

bEgMVdyC

- Państwo polskie dopomoże polskim przedsiębiorcom w walce z tymi gospodarczymi turbulencjami, które dotkną każdy kraj świata. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby dotknęły ich w jak najmniejszym stopniu - podkreślił premier. - Wprowadzamy plan gospodarczy na kolejne miesiące. Proponujemy instrumenty, które mają amortyzować negatywny wpływ koronawirusa na gospodarkę, a przede wszystkim na ludzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEgMVdyW
KOMENTARZE
(7)
Grzylu__xxx
rok temu
Byle szybko to zatwierdzić i wystartować najpóźniej w kwietniu. Upadłe firmy i 60% bezrobocie nikomu nie jest na rękę. Potem każdy będzie na zasiłku i wyjdzie jeszcze gorzej!
EwaPD
rok temu
Dzięki wam utrzymam swoją pracę i będę miała za co przeżyć! Aż nie do wiary, że poszliście na coś takiego! Dziękuję!!!!
Bartek
rok temu
i gdzie sa teraz ci co mowili ze nie ma kasy na pomoc i ratowanie przed kryzysem zwiazanym z wirusem z powodu socjalu?! jak sie okazuje jest i na kryzys i jeszcze socjal zostanie utrzymany! wiedzialem od poczatku, bowiem kasa zawsze jest, zawsze sa nadwyzki i to kazdy obywatel wiedzial, ale to dopiero PiS zajmuje sie rozwojem gospodarczym i wspomaganiem potrzebujacych przez socjal. PKB zanotowalo taki wzrost az milo, teraz uratuja nasz przed kryzysem i jeszcze wszyscy im za to podziekujecie!!
bEgMVdyX
Stary Indiani...
rok temu
Ciekawe ile firm zbankrutuje przez ta pomoc. Oby żadna ale czasami lekarstwo zabija zamiast leczyć. A co dopiero lekarz. A ta mikstura jest ważona w amoku przez najtęższe pisowskie umysły od miesięcznic, intryg, skłócania, plucia na unie, wstawania z kolan i ogólnie od rozpieprzania. A teraz maja uzdrowić gospodarkę .... trzeba dużo chrustu na zimę nazbierać bo ciężkie czasu idą ...
KKKononowicz
rok temu
Ja tam czekam na obiecany pierwszy milion samochodzików na baterię i zamknięcie wszystkiego, całej goospodarki, przekaziorów zasiedlonych przez siewców paniki w pierwszym rzędzie. Na razie mamy kilka ofiar śmiertelnych, chyba wszyscy z poważymi powikłaniamii z innych chorób i kilkunastu wyleczonych. Równolege przekaziory powinny podawać liczbę zmarłych na zwykłą grypę i liczby zwolnionych z roboty w kolejnych tygoodniach