Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Mur na granicy z Białorusią. "Budowa jest realizowana w tempie błyskawicznym"

Podziel się:

Wszystko wskazuje na to, że do końca czerwca Polskę i Białoruś przedzieli mur. Do tego czasu miała powstać zapora na granicy. Rząd zapewnia, że budowa postępuje zgodnie z założeniami. - Wszystko zgodnie z planem. Budowa zapory na naszej granicy jest realizowana w tempie naprawdę błyskawicznym - zapewnił wiceszef MSWiA Błażej Poboży.

Mur na granicy z Białorusią. "Budowa jest realizowana w tempie błyskawicznym"
Mur na granicy z Białorusią ma powstać do czerwca (East News, Piotr Molecki)

Na antenie TVP info wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Błażej Poboży zapewnił, że budowa muru na granicy polsko-białoruskiej postępuje. - Wszystko zgodnie z planem. Budowa zapory na naszej granicy jest realizowana w tempie naprawdę błyskawicznym - ocenił.

W czerwcu na granicy stanie gotowy mur

Termin koniec czerwca będzie dotrzymany, jeśli chodzi o rozbudowę tej zintegrowanej z gruntem trwałej zapory inżynieryjnej, a potem rozpocznie się proces instalacji perymetrii - tłumaczył wicemnister.

Obecnie budowana jest droga wzdłuż placu budowy o łącznej długości 176 kilometrów. - Dodatkowo: 30 tysięcy pali, 20 tysięcy przęseł. Idziemy równolegle na czterech odcinkach - wyjaśniał.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Tym krajom grozi głód. "Żywność staje się towarem spekulacyjnym"

Nie zabrakło też uszczypliwości względem Donalda Tuska. - Pamiętamy wszyscy słowa Donalda Tuska, który twierdził, że ani za pół roku, jak zapowiadaliśmy, ani za dwa lata, ani za trzy nie powstanie zapora na granicy, tymczasem będzie musiał za miesiąc połknąć swój język dlatego, że zapora powstanie - stwierdził Błażej Poboży.

Mur na granicy z Białorusią

Rząd zdecydował o budowie muru na granicy w odpowiedzi na kryzys migracyjny, jaki rozpętała Białoruś. Do budowy ponad 186-kilometrowego odcinka wykorzystane zostanie blisko 41 tysięcy sztuk przęseł stalowych oraz tyle samo słupów stalowych H240.

Jak poinformowało w połowie grudnia 2021 MSWiA, Budimex i Unibep to podmioty, które mają budować zaporę na granicy z Białorusią. Wyłoniono je spośród siedmiu kandydatów. Obie spółki to jedne z największych firm budowlanych w Polsce.

Zapora zostanie zbudowana na odcinkach ochranianych przez Podlaski Oddział SG. Ma mierzyć 5,5 m wysokości: 5 metrów to stalowe słupy, zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu tak, aby nie można było przejść na drugą stronę. Zastosowane zostaną także nowoczesne, elektroniczne metody zarządzania granicą, jak czujniki ruchu czy kamery.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP