Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
TOS
|

Mur na granicy z Białorusią. Projekt ustawy skierowany do komisji

12
Podziel się:

Ustawa o budowie muru na polsko-białoruskiej granicy w szybkim tempie przechodzi przez Sejm. W środę wieczorem odbyło się drugie czytanie tego projektu, który ostatecznie trafił do dalszych prac w komisji. Dwa opozycyjne kluby zaproponowały zmiany w projekcie. Całkiem możliwe, że zostaną one zaakceptowane.

Mur na granicy z Białorusią. Projekt ustawy skierowany do komisji
Mur na granicy ma zastąpić dotychczasowy płot, który nie zdaje egzaminu (PAP, Marcin Onufryjuk)
bEKeDJNN

W środę późnym wieczorem w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu dotyczącego muru na granicy. PiS zadeklarowało poparcie dla rządowych propozycji, kluby KO i Lewicy złożyły wnioski o odrzucenie zmian. Krytycznie do projektu odniósł się klub PSL. Z kolei poprawki do przygotowanych zmian złożyły koła Konfederacji oraz Polska 2050. Poprawka Konfederacji zakłada, że raz w miesiącu na posiedzeniu Sejmu będzie zdawany raport o postępach budowy zapory.

Mur na granicy. Maciej Wąsik ocenia poprawki opozycji

Polska 2050 zgłosiła cztery poprawki, zgodnie z którymi MSWiA miałoby co trzy miesiące przedstawiać ustne i pisemne sprawozdania z realizacji inwestycji. W konsekwencji Sejm ponownie skierował ten projekt do komisji obrony narodowej oraz administracji i spraw wewnętrznych.

Podczas debaty sejmowej na kilkadziesiąt pytań zadanych przez posłów odpowiadał wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Wiceminister zapowiedział, że resort w najbliższym czasie przekaże informacje o szczegółach inwestycji. - Cenię sobie te poprawki, które mówią, żeby w ramach tej ustawy ministerstwo regularnie informowało Sejm o postępach prac, o tym, co się dzieje. Wydaje się, że są to poprawki sensowne i będzie można je przyjąć, jeśli jest możliwość jeszcze dopracowania - dodał Wąsik.

bEKeDJNP
Zobacz także: Białoruś prowadzi wojnę hybrydową? Cieszyński: Obserwujemy zwiększoną aktywność trolli

Jego zdaniem granica polsko-białoruska jest strzeżona bardzo dobrze. - Siła państwa to liczba imigrantów, których państwo polskie potrafi zatrzymać na granicy. Codziennie nasi chłopcy zatrzymują kilkuset ludzi. Uniemożliwią im wejście do Polski. I chcemy, żeby ta ich praca była jeszcze skuteczniejsza - mówił wiceminister.

Mur na granicy zatrzyma uchodźców?

Według Wąsika planowana zapora techniczna będzie doskonałym zabezpieczeniem polskiej granicy. Jak zapewniał, "zapora, perymetria i ludzie na granicy sprawią, że znowu będziemy mieli najbezpieczniejszą granicę w UE".

bEKeDJNV

Wiceszef MSWiA odpowiadając posłom powiedział, że szczegóły techniczne zapory powinny być poza informacją publiczną. Nie wykluczył jednak, że informacje te zostaną przedstawione posłom podczas niejawnych komisji.

Wąsik zapewnił, że wszyscy rolnicy, którzy poniosą szkodę w wyniku stanu wyjątkowego mogą ubiegać się o odszkodowania. Dodał też, że resort zlokalizował kilkanaście miejsc, w których do budowy zapory niezbędne będzie wywłaszczenie.

bEKeDJNW

Projekt zgłoszony przez MSWiA jest rozpatrywany w trybie pilnym. We wtorek wieczorem Rada Ministrów przyjęła go w trybie obiegowym i tego samego dnia trafił do Sejmu. Projektowana ustawa ma umożliwić pilną budowę zapory w związku z presją migracyjną na granicy z Białorusią.

Zgodnie ze zgłoszonym przez MSWiA projektem ustawa określi zasady przygotowania i realizacji zabezpieczenia - bariery - na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE (z Białorusią, Rosją, Ukrainą). Inwestycja będzie celem publicznym. Projekt zakłada m.in., że nie będą do niej stosowane przepisy odrębne, w tym prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska.

Do zamówień związanych z budową bariery nie będzie też stosowane Prawo zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawować będzie Centralne Biuro Antykorupcyjne. Szacowany koszt budowy planowanej bariery to 1 mld 615 mln zł, z czego 1 mld 500 mln zł to koszt budowy fizycznej bariery, a 115 mln zł urządzeń technicznych.

bEKeDJNX
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKeDJOq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
Please
1 tyg. temu
Buduj jak najszybciej i z kaliningradem też
Polka ze wsi
1 tyg. temu
Milionerów w kraju przybędzie. Bez przetargu, kontroli na zasadzie szwagra żony brat rodzony będzie budował mur za ciężkie pieniądze wyrwane suwerenowi. Bo Pan Łukaszenko nieśmiertelny, będzie rządził do końca świata . Ale mamy inne granice i następne mury?Jedynie morze Bałtyckie będzie spokojne.Chcą do Germany?Niech idą.
Mariusz
1 tyg. temu
Obraz pogody jak twarz i płacz dziecka.
bEKeDJOr
KPO i Turów
1 tyg. temu
Po co mur teraz są ważniejsze rzeczy jak KPO i Turów . Czym mniej szczelny sąsiedzi z zachodu będą szybciej podejmować decyzję .
TWN
1 tyg. temu
Na własna prośbę zamknięcie w więzieniu - imigrant nie wejdzie, swój nie wyjdzie - ustawkami ponad podziałami zamykają całe narody (jak nie plandemia to nachodźcy) a wam tylko kasa w głowie i która opcja polityczna nachapie się. Każda przy korycie będzie grabić do siebie a dla wyborców pozostawią „nowy porządek” czyli mniej niż miskę ryżu i bezwzględne posłuszeństwo.