Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Na ten tunel czeka cały region. Na Dolnym Śląsku obwieszczono mały sukces

10
Podziel się:

Półmetek drążenia tunelu na Dolnym Śląsku stał się faktem. Wykonawca wydrążył już połowę tunelu drogowego w Starych Bogaczowicach w ciągu drogi ekspresowej S3. Cały region Dolnego Śląska odlicza miesiące do końca inwestycji.

Na ten tunel czeka cały region. Na Dolnym Śląsku obwieszczono mały sukces
Półmetek drążenia tunelu na Dolnym Śląsku ogłoszono w środę 25.08
bEJaQFfp

Jednym z inżynieryjnych wyzwań przy budowie ekspresówki jest długi na ponad 2 km tunel. Chodzi o odcinek Bolków - Kamienna Góra Północ, który tworzą tunele TS-26 (ok. 2300 m) i TS-32 (o długości ok. 320 m). Jak się jednak okazuje, wykonawca uporał się już z połową prac przy ich budowie.

Postęp odwiertu na nitce wschodniej wynosi bowiem 52,7 proc., a na nitce zachodniej - 50,09 proc.

bEJaQFfr

Wykonawca przystąpił jednocześnie do realizacji dwóch z ośmiu przejść poprzecznych, łączących obie nawy tunelu. W 100 proc. zakończono przejście poprzeczne nr 7, a na ukończeniu jest kolejne przejście poprzeczne (nr 8).

Jeśli wszystko pójdzie sprawnie, termin przebicia tunelu przypadnie w pierwszej połowie 2022 r. Obecnie na obiekcie TS-26 pracuje dziennie średnio ok. 81 maszyn i ok. 90 pracowników.

Zobacz także: Dolny Śląsk. Gigantyczny labirynt na polu kukurydzy w Milikowicach

Tunel drogowy TS-32 realizowany jest metodą górniczą w technologii Cut&Cover, czyli w tzw. otwartym wykopie. TS-26 jest z kolei drążony przy pomocy metody NATM, która dopasowywana jest do budowy geologicznej górotworu.

bEJaQFfx

Najważniejszymi czynnościami przy tej metodzie drążenia tunelu jest prawidłowe wykonanie wyłomu, wykorzystanie naturalnego rozkładu naprężeń oraz bezzwłoczne wykonanie obudowy wstępnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJaQFfS
inwestycje
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Romano
2 miesiące temu
A kiedy wreszcie zostanie skończony odcinek Lubin Polkowice? Budowa 14 km drogi trwa 5 lat. Dramat
Jacek-3
2 miesiące temu
To Matousz nie otworzył jeszcze tej połowy tunelu? Aaaaaaa, bo nie ma wyborów aktualnie... 🤣
Tomek
2 miesiące temu
Ahoj DrogowcyPiSowcy na Zakopiance - skończyiście już fajrant ?
bEJaQFfT
WSZAWIAK
2 miesiące temu
W TRZASKWSZAWIE też mamy tunel - jeden wzdłuż Wisły a drugi wzdłuż autostrady tyle że pod nią...a i powietrze świeże i woda pachnąca
polak
2 miesiące temu
Za rządów PO-PSL by go jeszcze rysowali , a Nowak i kolesie by liczyli jak i gdzie ukraść i oszukać podwykonawców , tak jak robili przez 8 lat.