To jeszcze nie zagłębie milionerów, choć każdego roku liczba bogaczy na Śląsku rośnie, a wraz z nią udział tego regionu w polskim PKB. Z zeznań podatkowych Ślązaków za 2020 r. wynika, że ponad 3800 mieszkańców wyrobiło dochód na poziomie co najmniej miliona złotych. To o 380 więcej niż w poprzednim roku.
Milionerów należy szukać w największych śląskich miastach. Znajdziemy ich w okolicach Częstochowy (409 osób), Bielska-Białej (396) oraz Katowic (373). Przybywa ich także pośród mieszkańców Kłobucka, Dąbrowy Górniczej, Żor oraz Gliwic.
- W tych miastach i powiatach najbardziej wzrosła liczba milionerów. W Dąbrowie Górniczej i Kłobucku milionerów w 2020 r. było o jedną czwartą więcej, niż rok wcześniej – tłumaczy rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, Michał Kasprzak, w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim".
Co ciekawe, poza przedsiębiorcami objętymi podatkiem liniowym (blisko 90 proc. śląskich milionerów), pośród miejscowych bogaczy znajdziemy także osoby zarabiające małą fortunę na umowie o pracę oraz działalności wykonywanej osobiście (4 proc.). Mniejsza część (3,5 proc.) to z kolei podatnicy uzyskujący dochody z obrotu papierami wartościowymi.
Liczba milionerów jest największa w miejscach, gdzie jest najlepiej rozwinięta gospodarka danego regionu. Największa ich liczba znajduję się na Mazowszu (ok. 6,5 tys.) i właśnie na Śląsku.
Kim jest milioner?
To osoba fizyczna, w przypadku której wartość netto dochodu jest równa lub przekracza 1 milion waluty. Na całym świecie znajdziemy ich blisko 46,8 mln. Dane Izby Administracji Skarbowej wskazują, że obecnie w Polsce liczba milionerów wynosi około 34,8 tysięcy.
Globalnie najwięcej bogaczy znajdziemy... w Stanach Zjednoczonych, gdzie oficjalnie funkcjonuje 705... miliarderów. Ich majątek jest większy niż poprzednich ośmiu najwyżej sklasyfikowanych krajów (m.in. Rosja i Chiny). Najwięcej najzamożniejszych Amerykanów mieszka w Nowym Jorku, San Francisco i Los Angeles.