Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Na XXIX Forum Ekonomicznym w Krynicy o zmianach w systemie ochrony zdrowia

0
Podziel się:

Według wszelkich badań rynkowych zdrowie jest dla Polaków najważniejsze. Jest też jednym z najistotniejszych aspektów, na które będą zwracali uwagę w kampanii wyborczej. Aktualnie brakuje nam zarówno właściwej organizacji i procesów, jak i zasobów finansowych i ludzkich umożliwiających rozwój systemu ochrony zdrowia. Aby spełnić oczekiwania Polaków, potrzeba znaczących, a być może i rewolucyjnych zmian w ochronie zdrowia.

Doctor signing a medical report in his office
Doctor signing a medical report in his office (Fotolia)

Podczas panelu Fundamenty nowego systemu ochrony zdrowia w Polsce – ewolucja czy rewolucja, który odbędzie się o 11.55 już pierwszego dnia XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy (3 września), w ramach ścieżki Forum Ochrony Zdrowia, goście będą poszukiwać odpowiedzi na to, na jakich fundamentach zasadza się stabilność nowego systemu ochrony zdrowia w naszym kraju.

Nikt już nie kwestionuje konieczności zwiększenia finansowania publicznego i organizacji finansowania prywatnego w celu zasilenia systemu ochrony zdrowia znacznie większymi środkami. Ustawowe zwiększenie finansowania ze środków publicznych mamy zagwarantowane. Czas zająć się „ucywilizowaniem” środków wydawanych prywatnie. Naturalnym rozwiązaniem jest wprowadzenie ubezpieczeń komplementarnych w znacznie szerszym zakresie. Aby uczynić to możliwym, niezbędne jest połączenie środków publicznych i prywatnych poprzez możliwość dopłat ubezpieczeniowych do systemu publicznego i zakończenie wieloletniej praktyki zmuszania Polaków do płacenia kilkukrotnie za to samo. Dzisiaj przecież płacimy składkę zdrowotną, a potem - na przykład - kupujemy abonament prywatny lub płacimy „z kieszeni prywatnej” za niezbędne świadczenie zdrowotne.

Podobny chaos panuje po stronie świadczeniodawców. Na siłę staramy się dzielić świadczeniodawców na publicznych i prywatnych. Siła przyzwyczajenia z czasów słusznie minionych jest olbrzymia i całkowicie nieuzasadniona. W rzeczywistości mamy bardzo różnorodne i często mieszane formy właścicielskie podmiotów leczniczych. Oczywiste i racjonalne jest wybieranie świadczeniodawców, którzy są w stanie zaoferować najlepszą jakość w najniższej cenie, z zachowaniem konkurencyjności i ograniczeń antymonopolowych. Należy od nowa spojrzeć na organizację i kontraktowanie świadczeń w zakresie POZ, opieki specjalistycznej i świadczeń szpitalnych.

Uczestnicy dyskusji postarają się odpowiedzieć na pytanie, jak - w możliwie najwłaściwszy sposób - zorganizować nowe fundamenty systemu ochrony zdrowia oraz czy Polacy są gotowi na przełomowe zmiany.

Panel rozpocznie prelekcja na temat Przełomowe zmiany systemowe ochrony zdrowia. Niezbędna rewolucja czy ewolucja? którą wygłosi Maciej Bogucki, dyrektor Europejskiego Centrum Strategii i Polityk w Ochronie Zdrowia. W dyskusji wezmą udział: Anna Rulkiewicz, prezes zarządu Grupy LUX MED, Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, Adam Niedzielski p.o. prezesa, wiceprezes ds. operacyjnych, Narodowy Fundusz Zdrowia, Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego, Rafał Holanowski, prezes zarządu Supra Brokers, a dyskusję poprowadzi Maciej Bogucki.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)