Notowania

gospodarka
29.08.2019 14:30

Nadchodzi szczytowy okres na rynku wynajmu mieszkań. Właściciele zacierają ręce

Wszystkie osoby, które mają w planach wynajęcie mieszkania, muszą się spieszyć. We wrześniu i październiku ceny wynajmu znacząco rosną, jak wynika z raportu Expandera i Rentiera.io. We wszystkich miastach, które poddano analizie opłacalniejszy jest kredyt na mieszkanie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
We wrześniu wracają do miast studenci, a to oznacza podwyżkę ceny wynajmu mieszkań

Zbliża się początek roku akademickiego, a wraz z nim powrót studentów na uczelnie. Miejsc w akademiach nie wystarczy dla wszystkich, dlatego młodzi ludzie decydują się na wynajem mieszkań. Początek zajęć przypada na październik, dlatego też we wrześniu trwają gorące poszukiwania lokum. A popyt zwiększa ceny wynajęcia.

(Expander i Rentier.io)

– Dla osób, które chcą nająć mieszkanie, lipiec i sierpień to zawsze dobry moment, gdyż na rynek trafiają lokale zwolnione przez studentów kończących rok akademicki. Popyt nie jest natomiast zbyt wysoki – powiedział Anton Bubiel z Rentier.io, cytowany w raporcie.

– Z punku widzenia właściciela jest to dobry moment na wystawienie lokalu i sprawdzenie czy podwyżka ceny zda egzamin. Z tego względu najbliższe miesiące mogą przynieść wzrost kosztów najmu – wytłumaczył ekspert.

Zobacz także: Mieszkanie+. Do końca 2019 roku decyzja ws. 100 tys. mieszkań

Wyliczenia specjalistów Expandera i Rentier.io wskazały, że już obecny poziom relacji cen najmu do cen sprzedaży gwarantuje zysk. Jeżeli właściciel znajdzie najemcę na cały rok, to może liczyć średnio na 7,3 proc. stopy zwrotu brutto (bez dodatkowych kosztów) w rocznej skali.

Wyliczenia sporządzono na podstawie 30 tys. 815 ogłoszeń cen najmu oraz 40 219 ogłoszeń sprzedaży mieszkań w okresie od 1 do 31 lipca. Wynika z nich, że najwięcej zarobią wynajmujący lokale w Sosnowcu (9,9 proc. brutto w skali roku), Częstochowie (8,8 proc. brutto), Łodzi (8,2 proc.) i Katowicach (7,7 proc.).

(Expander i Rentier.io)

Badanie wskazało też, że dla poszukującego mieszkanie tańszą opcją może okazać się… kredyt. Z tym jednak zastrzeżeniem, że badacze założyli, że potencjalny kredytobiorca ma zdolność kredytową i jest gotowy włożyć w inwestycję 10 proc. wkładu własnego.

Chcesz kupić mieszkanie na wynajem? Jest lepszy sposób

Na czele rankingu znów znalazł się Sosnowiec, gdzie przeciętny koszt najmu mieszkania o powierzchni 40 m2 kosztuje 1 231 złotych (bez wydatków licznikowych i administracyjnych), a rata kredytu wyniosłaby 672 złote. Oznacza to, że różnica w obu przypadkach wynosi 559 złotych, a zatem 83 proc.

Na drugim miejscu znalazła się Częstochowa, gdzie różnica ta wyniosła 55 proc. (1 333 złote kosztuje najem, a 862 złote rata). Trzecie zaś z wynikiem 52 proc. należy do Katowic (1 500 złotych zapłacilibyśmy za najem, a za ratę 986 złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, wynajem mieszkań, wynajem
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-08-2019

KIndziorJak ktoś ma ochotę włóczyć się potem po sądach i dochodzić tam swoich praw to niech wynajmuje. Wprowadzi się parka, rozmnoży i wykurz takich, okresy … Czytaj całość

23-08-2019

japaNaucz się dziennikarzu , kto to jest najemca , a kto to wynajmujący. A potem pisz że najemcy zacierają ręce. Ha ha ha

24-08-2019

fdfffciekawe kto sponsoruje takie artukuly, banki czy deweloperzy? wbicje sobie do waszych glowek, na kredyt stac w tym kraju tylko nielicznych, takich co … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (22)