Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Nadleśnictwo podało, na co daje publiczne pieniądze. "Wątpliwości natury etycznej"

26
Podziel się:

Nadleśniczy z Radoszyc dofinansował z publicznych pieniędzy klub karate, którego jest prezesem - podała gazeta.pl. Jednostka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu wydała też blisko 50 tys. zł na wsparcie instytucji związanych z kościołem katolickim.

Nadleśnictwo podało, na co daje publiczne pieniądze. "Wątpliwości natury etycznej"
Nadleśnictwo w Radoszycach ujawniło, na jakie cele przeznaczały pieniądze publiczne (Getty Images, Judyta Pietrzykowska / EyeEm)

Sprawa dotyczy środków na cele społecznie użyteczne, które pochodzą z części zysków netto Lasów Państwowych. W ubiegłych latach media informowały o tym, że pieniądze z tej puli szły np. na fundację "Dla Niepodległej", której współzałożycielem był ówczesny dyrektor Regionalnej Dyrekcji LP w Krakowie.

Gazeta.pl w listopadzie 2022 r. spytała RDLP w Radomiu, jakie cele społecznie użyteczne wsparły podległe jej 23 nadleśnictwa. Do pytań odniosła się jedynie jednostka w Radoszycach (woj. świętokrzyskie), która podała listę przelewów od 2016 r. o łącznej wartości blisko 250 tys. zł.

Jak się okazało, 12,9 tys. zł przelano na konto Koneckiego Klubu Karate Kyokushin, którego prezesem jest Mateusz Garbacz, m.in. były wicemistrz Europy seniorów w 2012 r. W tym czasie mężczyzna był głównym księgowym w Nadleśnictwie Radoszyce, a w kwietniu 2019 r. został nadleśniczym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wydobycie gazu w Polsce. Będą kolejne nowe złoża? "Trzeba iść w kierunku dekarbonizacji"

Z nadleśnictwa do klubu karate

- Być może budzi to wątpliwości natury etycznej. Przeświadczenie mam takie, że te pieniądze zostały spożytkowane zgodnie z celem społecznie użytecznym. Konecki Klub Karate Kyokushin to stowarzyszenie działające bardzo prężnie lokalnie. To nie jest tak, że to było zdefraudowane - powiedział gazecie.pl nadleśniczy z Radoszyc.

I podkreślił: - Jestem przekonany, że pieniądze zostały wydane zgodnie ze statutem naszego stowarzyszenia na rzecz rozwoju sportu i rekreacji wśród dzieci i młodzieży. Działalność klubu i jego osiągnięcia są powszechnie znane, trenuje u nas około 100 osób.

Garbacz zaznaczył, że wsparcie klubu było konsultowane z prawnikami i jest zgodne z prawem. Ale dodał, iż "drugi raz" dotacji by nie przekazał. Zaznaczył, że nie pobiera pensji za bycie prezesem klubu. Pracuje tam jednak jako instruktor, za co wynagrodzenie otrzymuje.

Ochotnicza straż pożarna i Kościół na liście przelewów

Gazeta.pl poinformowała, że najwięcej funduszy z puli na cele społecznie użyteczne Nadleśnictwo Radoszyce przekazało ochotniczym strażom pożarnym. Na drugim miejscu są parafie i instytucje związane z Kościołem katolickim.

"Darowiznę dostała Fundacja Ekologiczna Forum Młodzieży. Na stronie internetowej fundacji można przeczytać: 'jesteśmy ZA: ochroną środowiska, łowiectwem, tradycją polską i tożsamością narodową', a także: 'walczymy z ekoterroryzmem'" - informuje serwis. W 2016 r. 5 tys. zł dostała np. diecezja kielecka.

Pozostałe nadleśnictwa podległe RDLP Radom uchyliły się od odpowiedzi na temat wydatkowania pieniędzy publicznych. Nie poskutkowały wniosek o udostępnienie danych w ramach dostępu do informacji publicznej.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
świętokrzyskie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
MC
7 miesięcy temu
Nie widzę tu nic nagannego. Pochwalam, że pieniądze ( niewielkie jak na skalę potrzeb klubów) trafiły do młodzieży uprawiającej sport.
teofila
7 miesięcy temu
No ale gdyby dali napedałowilesby lub na odnowieniemacew to wszystko by było ok?
Typ
7 miesięcy temu
Jeśli kilkoro dzieci ruszyło się dzieki tym pieniądzom sprzed komputera to było warto. Jesli choćby jedno dziecko będzie umialo się obronić przed przemocą ktora moze go spotkać teraz lub w dorosłym zyciu to tym bardziej warto. Jeden z portali opublikował pismo z podpisem nadleśniczego zawierające kwoty i nazwy instytucji. OSP bylo kilkanaście o czym jedno zdanie, parafie dwie o czym trzy akapity... no i te przelewy na 500-1000 zł. Faktycznie trzeba goscia zamknąć. Furia i nagonka na ta firmę prowadzona przez wszelkiej maści portaliki które bardzo chcą uchodzić za opiniotwórcze jest juz lekko śmieszna.
ludukochany
7 miesięcy temu
Lepiej na klub karate niż natęczowe parasolki.
jankes
7 miesięcy temu
Boli was, że na zbooków nie daje.
...
Następna strona