Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Polska grozi wetem. Tym razem chodzi o lasy

117
Podziel się:

- Zarządzanie lasami powinno odbywać się na poziomie krajowym, gdzie będzie znacznie sprawniejsze niż na poziomie unijnym. Mamy w tej sprawie sporo sojuszników, podobnie uważają np. Finlandia i Szwecja - mówił w poniedziałek europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. Rzecznik rządu Piotr Müller w odniesieniu do ewentualnego rozszerzenia kompetencji UE stwierdził, że "nie ma takiej możliwości". Zaznaczył, że jeśli będzie taka potrzeba, Polska zastosuje weto.

Polska grozi wetem. Tym razem chodzi o lasy
W odniesieniu do ewentualnego rozszerzenia kompetencji UE na gospodarkę leśną krajów członkowskich polski rzą zapowiada weto (Adobe Stock)

W miniony wtorek Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego wydała pozytywną opinię ws. zmiany traktatów, która przeniosłaby leśnictwo z kompetencji krajowych do tzw. kompetencji dzielonych między UE a państwa członkowskie. Do zmiany traktatów konieczna jest jednomyślna zgoda wszystkich państw Wspólnoty.

PiS: to ruch Brukseli w złą stronę

Kuźmiuk odnosząc się do tych informacji, stwierdził, że jest to "ewidentnie próba podjęcia decyzji sprzecznej z zasadą subsydiarności zapisanej w traktacie lizbońskim". - To absolutnie jest ruch w złą stronę - dodał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Lasy Państwowe pochwaliły się znaleziskami w lesie. Te grzyby rozpozna tylko prawdziwy ekspert

Jego zdaniem zarządzanie lasami na poziomie krajowym jest znacznie sprawniejsze niż na poziomie unijnym.

- Na szczęście mamy sporo sojuszników - podkreślił europoseł PiS. - Mimo tego, że trochę inaczej jest zorganizowana gospodarka leśna w krajach północnych, takich jak np. Finlandia czy Szwecja - tam w w dużej mierze są lasy prywatne - ale oni także uważają, że zarządzanie na poziomie krajowym jest absolutnie koniecznością.

Kuźmiuk zaznaczył, że zmiany traktatów muszą być dokonywane jednomyślnie, toteż nie wyobraża sobie przegłosowania takich zapisów przy sprzeciwie kilku krajów.

Kuźmiuk podkreślił, że zabierając głos podczas posiedzeń Unijnej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wielokrotnie pokazywał on Polskę jako "doskonały przykład funkcjonowania gospodarki leśnej bez żadnych dotacji ze strony państwa". Zaznaczył, że w Polsce funkcjonuje sprawny system, który od II wojny światowej powiększył powierzchnię lasów z ok 20 proc. do ponad 30 proc. terytorium kraju.

- Do tego - wbrew temu, co często mówią polscy ekolodzy - mamy przyrost masy drzewnej, a więc nie tylko powiększamy powierzchnie lasów, ale też mamy coraz starsze lasy. Ta gospodarka leśna sprawnie się samofinansuje. Nie ma co tutaj poprawiać - ocenił Kuźmiuk.

Muller: jak będzie trzeba, Polska zastosuje weto

Rzecznik rządu Piotr Müller w odniesieniu do ewentualnego rozszerzenia kompetencji UE na gospodarkę leśną krajów członkowskich stwierdził w czwartek, że nie ma takiej możliwości. Zaznaczył, że jeśli będzie taka potrzeba, Polska zastosuje weto.

Art. 4 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej przewiduje, że kompetencje dzielone między UE a państwa członkowskie stosują się m.in. do takich głównych dziedzin, jak rynek wewnętrzny, transport i środowisko. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie Parlamentu Europejskiego, unijne traktaty nie odnoszą się bezpośrednio do lasów, w związku z czym UE nie prowadzi wspólnej polityki leśnej, który to obszar pozostaje głównie w kompetencji krajowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(117)
miłośnik lasó...
rok temu
Znane jest stanowisko rządzących w tym temacie. Jednocześnie z artykułu nie wynika jaka jest intencja UE żeby dokonać zmian. Czy redaktorzy tego i kolejnych artykułów mogli by przybliżyć szerzej swoim czytelnikom obie perspektywy. Jak skorzystał na tym nasz kraj a jakie są zagrożenia wynikające z tych decyzji. Może warto byłoby porozmawiać z ekspertem w tym zakresie, żeby mógł się wypowiedzieć. Wpisując ten temat w wyszukiwarkę wszyscy piszą o tym, że jest taki pomysł oraz jakie jest stanowisko naszego rządu. Po czym masa komentarzy ludzi skaczących sobie do gardeł. Brakuje mi merytorycznej dyskusji w tym zakresie. Obecnie zbierana jest petycja w obronie Lasów. Brakuje rzetelnego przedstawienia tematu, żeby świadomie podjąć decyzję za bądź przeciw. P.S ale to nie tylko w tym temacie...
Czeski film
rok temu
Przemysł niemal w każdej dziedzinie Unia Europejska i Wolności (obecnie PO) uwalili nam jak tylKO mogli - teraz jeszcze wyciągają łapy do naszych lasów- sKOro tak jawnie już chcą z nas zrobić POdległą KOlonię POdwyKOnawców i KOnsumentów zamiast producentów to może od razu niech przejmą rzeki, jeziora, porty,kolej i własność prywatną... Lasy im po co- chcą produkować zeszyty do sklepów żeby było tak jak było? Czy może będą produkować meble serii,,Nowak,, dla każdego praworządnego (z wyraźnym zaznaczeniem,,demokratycznego,,) europosła?
ewe
rok temu
UWAGA !!!! W innych krajach jest zakaz wstępu do lasu, zakaz zbierania grzybów itp. i do tego dązy ue. Tym razem pis ma rację !
dziadek
rok temu
A o Łapowkacj w Brukseli to WP nie pisze ? Wiadomi to swoi z lewizny.
drwal
rok temu
w polskich lasach od zmiany tabeli pracochlonnosci 2022 r nieda sie godnie zarobic ale ktos musi na pizdzielskie socjale placic
...
Następna strona