Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

"Pakowanie nowego rządu na minę". Nagły zwrot w TK w sprawie emerytur

642
Podziel się:

Jest data rozprawy dotyczącej wypłaty zaległych 5 mld zł dla emerytów. Zadecydował o tym nagle i bez opinii Sejmu Trybunał Juli Przyłębskiej, chociaż miał na to kilkanaście miesięcy - pisze "Gazeta Wyborcza". - To pakowanie nowego rządu na minę - ocenił dr Antoni Kolek, ekspert Pracodawców RP.

"Pakowanie nowego rządu na minę". Nagły zwrot w TK w sprawie emerytur
Trybunał Konstytucyjny tuż po wyborach ma zostawić nowemu rządowi "prezent" w wysokości 5 mld zł (East News, Adam Jankowski/REPORTER)

TK chce rozwiązać istniejący od dawna problem, który związany jest z niższymi świadczeniami emerytalnymi dla osób przechodzących na emeryturę w czerwcu. Mniejsze kwoty wynikają z waloryzacji.

"GW" przypomina, że waloryzacja jest kwartalna i roczna. "Okazuje się, że ktoś, kto odchodził na emeryturę w czerwcu, miał tylko waloryzację roczną, a wszyscy inni mieli jeszcze dodatkowo kwartalną. Wniosek? Osoby składające wniosek w czerwcu traciły 200-300 zł. Na tym przepisie mógł też stracić prezes PiS Jarosław Kaczyński" - czytamy.

Lider PiS urodził się w czerwcu 1949 r. i w 2016 r. mógł przejść na emeryturę również w czerwcu, ale zrobił to miesiąc później, żeby nie stracić waloryzacji kwartalnej. Na czym miał zyskać kilkaset zł. Według oświadczenia majątkowego jego świadczenie emerytalne wynosi ok. 8 tys. zł brutto.

Część emerytów nie traci

Dwa lata temu Sejm przyjął ustawę zmieniającą dziurawe przepisy - od tego momentu nie traci się waloryzacji kwartalnej za przejście na emeryturę w czerwcu. Problem w tym, że nie dotyczy to seniorów przechodzących na emeryturę przed 2021 r.

Sprawa emerytur wymaga rozstrzygnięcia i uregulowania, jednak PiS i jego nominaci mieli na to osiem lat. Zamiast robić porządek w systemie ubezpieczeń społecznych, nie poradzili sobie z wieloma problemami. Teraz problemy te przechodzą na kolejny rząd. Wyrok TK można więc odbierać jako pakowanie nowego rządu na minę - podkreślił dr Kolek.

Sprawa trafiła do TK, który ma ją rozpatrzyć 9 listopada. Przewodniczącym będzie Stanisław Piotrowicz, były prokurator PRL oraz poseł startujący z listy PiS. "GW" zwraca uwagę, że sprawa trafiła do szuflady za rządów PiS, gdyż nie życzyło sobie tego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Chodzi o pieniądze. Wyrównanie zaległych emerytur z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych kosztowałoby do 2033 r. nawet 2,8 mld zł. "Do tego należy jednak doliczyć 1,5 mld zł wyrównań wypłacanych w roku 2024 oraz ponad 0,5 mld zł ustawowych odsetek. Razem więc koszty zmian to 4,8 mld zł" - czytamy w "GW".

W opinii dr. Kolka pieniądze emerytom się należą, ale nie ma wątpliwości, że tak nagła decyzja w TK jest czysto polityczna. To jednak nie koniec "prezentów" dla nowego rządu. 8 listopada TK zajmie się ustawą związaną z obniżaniem wynagrodzeń dla sędziów, co może kosztować ok. 0,5 mld zł. Dlaczego? Rząd miał zaoszczędzić setki milionów zł, gdyż określał wynagrodzenie sędziów na podstawie ustaw okołobudżetowych, a nie przeciętnego wynagrodzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(642)
Emeryt
5 miesięcy temu
Sprawa emerytur wymaga rozstrzygnięcia i uregulowania, jednak PiS i jego nominaci mieli na to osiem lat. PO też miało 8 lat i nic z tym nie zrobiła i nie zrobi.
Piza
6 miesięcy temu
Ktoś kto idzie w grudniu na emeryturę nie ma liczonej waloryzacji dwóch ostatnich kwartałów . Jak ktoś idzie w czerwcu to też nie ma liczone dwóch kwartalów. Nie widzę problemu. Dlaczego czerwcowi maja by wyjatkowi. Bo Prezes PiS poszedł w czerwcu ? Geniusz strategii mie poczekał do lipca ?
Podzkodowana
6 miesięcy temu
Kiedy zostanie naprawiony błąd systemu dotyczący ponownego przeliczania emerytur kobietom po 65 roku które przystąpiły do OFE pomijając kobiety które nie należały do OFE wszyscy eksperci są zgodni że jest to bubel prawny i winien być również poprawiony Kiedy pytam ?czy emerytki bez ofe muszą to sobie również same wywalczyć?
Piotr
6 miesięcy temu
Wydatki na Fundusz Kościelny rosną szybko szczególnie w ostatnich latach. Skąd finansowana jest DRUGA emerytura dla księży. To z naszych podatków drogi emerycie idzie na drugą emeryturę dla księży. Skoro swoją emeryturę sam sobie wypracowałeś i jest Ci zabierane co miesiąc 300 - 400 zł. To chyba jest to skandaliczne....
dddd
6 miesięcy temu
a dla kucharki dobra praca na kuchni barze mlecnym
...
Następna strona