Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii przyznana. Trzech laureatów

92
Podziel się:

Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla otrzymali: Abhijit Banerjee, Esther Duflo and Michael Kremer. W uzasadnieniu napisano, że nagroda została przyznana "za eksperymentalne podejście do łagodzenia globalnego ubóstwa". Trójka naukowców nie była faworytami do otrzymania tej nagrody.

Komitet uhonorował trójkę naukowców. Laureatami są: Abhijit Banerjee, Esther Duflo and Michael Kremer
Komitet uhonorował trójkę naukowców. Laureatami są: Abhijit Banerjee, Esther Duflo and Michael Kremer (Materiały prasowe, NobelPrize)

Kapituła uhonorowała trzech ekonomistów za ich badania, w których podjęli kwestię globalnego ubóstwa. Banerjee, Duflo i Kremer rozbili ten problem na mniejsze czynniki, co ułatwia jego zrozumienie, ocenę skali problemu oraz walkę z jego przyczynami.

Pomysł naukowców wytłumaczono poprzez kwestię poprawy zdrowia dzieci. Laureaci zaproponowali, że rozwiązanie problemu przyniosłoby zbadanie czynników tworzących go. Ich zdaniem należałoby się zatem przyjrzeć metodom edukacji, systemom opieki zdrowotnej, rolnictwu i dostępności kredytów.

Kremer, Banerjee i Duflo w eksperymentalny sposób pokazali, gdzie marnowane są pieniądze przy edukacji. Wskazali też, gdzie należałoby je kierować, a także w jaki sposób zorganizować naukę najmłodszych.

Zobacz także: Zobacz także: Co z deficytem po wyborach? "Myślę, że PiS pożegna się z pomysłem zrównoważonego budżetu"

Kapituła przyznająca nagrodę uzasadniała swój wybór tym, że trójka badaczy sprawdziła jaki jest efekt dawania dzieciom książek, a także odpowiedziała na pytanie jak ograniczyć nieobecność nauczycieli.

– Nasze podejście polega na rozpakowywaniu problemów jeden po drugim i analizowaniu ich tak naukowo, jak to tylko możliwe – powiedziała Esther Duflo, cytowana przez "Guardiana". 47-letnia Duflo jest też najmłodszą laureatką tzw. Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Prywatnie jest żoną innego z tegorocznych laureatów – Abhijita Banerjee.

Banerjee, Duflo i Kremer zdobyli nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii, która jest potocznie nazywana Nagrodą Nobla. Tak naprawdę o tym laurze Nobel nie wspomniał w swoim testamencie – jego pomysł narodził się później.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(92)
Ehhh
3 lata temu
A o Rysiu i jego profesorze żeście zapomnieli ???
Xsisks
3 lata temu
I 801 mln zł zarezerwowownym przez rząd 😁
Xhsiao
3 lata temu
A wiedza co to mama400 plus
Marcel
3 lata temu
Dostali Nobla bo zaproponowali, żeby przeprowadzic badania co powoduje ubóstwo?
Paulo
3 lata temu
Na ubustwo na swiecie jest tylko jedno lekarswo zasady ale niestety ich niemai kazdy robi sobie co chce.
...
Następna strona