Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii przyznana. Trzech laureatów

92
Podziel się

Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla otrzymali: Abhijit Banerjee, Esther Duflo and Michael Kremer. W uzasadnieniu napisano, że nagroda została przyznana "za eksperymentalne podejście do łagodzenia globalnego ubóstwa". Trójka naukowców nie była faworytami do otrzymania tej nagrody.

Komitet uhonorował trójkę naukowców. Laureatami są: Abhijit Banerjee, Esther Duflo and Michael Kremer
Komitet uhonorował trójkę naukowców. Laureatami są: Abhijit Banerjee, Esther Duflo and Michael Kremer (Materiały prasowe, NobelPrize)
bDHVhAiJ

Kapituła uhonorowała trzech ekonomistów za ich badania, w których podjęli kwestię globalnego ubóstwa. Banerjee, Duflo i Kremer rozbili ten problem na mniejsze czynniki, co ułatwia jego zrozumienie, ocenę skali problemu oraz walkę z jego przyczynami.

Pomysł naukowców wytłumaczono poprzez kwestię poprawy zdrowia dzieci. Laureaci zaproponowali, że rozwiązanie problemu przyniosłoby zbadanie czynników tworzących go. Ich zdaniem należałoby się zatem przyjrzeć metodom edukacji, systemom opieki zdrowotnej, rolnictwu i dostępności kredytów.

Kremer, Banerjee i Duflo w eksperymentalny sposób pokazali, gdzie marnowane są pieniądze przy edukacji. Wskazali też, gdzie należałoby je kierować, a także w jaki sposób zorganizować naukę najmłodszych.

bDHVhAiL
Zobacz także: Zobacz także: Co z deficytem po wyborach? "Myślę, że PiS pożegna się z pomysłem zrównoważonego budżetu"

Kapituła przyznająca nagrodę uzasadniała swój wybór tym, że trójka badaczy sprawdziła jaki jest efekt dawania dzieciom książek, a także odpowiedziała na pytanie jak ograniczyć nieobecność nauczycieli.

– Nasze podejście polega na rozpakowywaniu problemów jeden po drugim i analizowaniu ich tak naukowo, jak to tylko możliwe – powiedziała Esther Duflo, cytowana przez "Guardiana". 47-letnia Duflo jest też najmłodszą laureatką tzw. Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Prywatnie jest żoną innego z tegorocznych laureatów – Abhijita Banerjee.

bDHVhAiR

Banerjee, Duflo i Kremer zdobyli nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii, która jest potocznie nazywana Nagrodą Nobla. Tak naprawdę o tym laurze Nobel nie wspomniał w swoim testamencie – jego pomysł narodził się później.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDHVhAjm
KOMENTARZE
(92)
Autmex
rok temu
A ja myślałem, że tego Nobla z ekonomii to Morawiecki dostanie!!! Wirtualnie kasa w budżecie rozmnożyła mu się jak Jezusowi ryby w Kanie Galilejskiej!!!
To pis nie wy...
rok temu
Nie poznali się na 500+... Co za kulsony
Cayt London
rok temu
Ale socjalistyczne bzdury to socialism I demokracja sa przyczynami ubistwa
bDHVhAjn
123
rok temu
Ich pomysł może uratować świat, ale nie uratuje, bo nie na rękę to jest możnym tego świata.
Bicz Boży
rok temu
Czytać uważnie! To nie jest żadna nagroda Nobla. To nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii.
...
Następna strona