Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk. "Sukces jej nie zmieni"

Informacja o Noblu złapała Olgę Tokarczuk gdzieś na niemieckiej autostradzie. Literatka promuje właśnie swoje książki w Niemczech i wróci do Polski dopiero po targach we Frankfurcie – dowiadujemy się w jej wydawnictwie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Olga Tokarczuk dostała literacką Nagrodę Nobla

"Olga Tokarczuk" to dziś najchętniej wyszukiwane hasło w polskim internecie. W Wydawnictwie Literackim, które z Olgą Tokarczuk współpracuje od kilkunastu lat i wykupiło prawa do prawie wszystkich jej książek (z wyjątkiem książeczki dla dzieci i zbioru felietonów), radość miesza się z niedowierzaniem. Czy już strzeliły korki od szampana? Tego Sebastian Nowak, z którym rozmawialiśmy niedługo po ogłoszeniu werdyktu, nie zdradził. Powiedział natomiast, że w wydawnictwie panuje ogromna radość.

- Z jednej strony jesteśmy bardzo szczęśliwi i dumni, a z drugiej nadal zaskoczeni decyzją Komitetu Noblowskiego. Bo choć wiemy, że jeśli jakiemuś Polakowi literacki Nobel się należał, to właśnie Oldze, to jednak werdykty zawsze są niepewne – mówi Nowak.

Dodaje, że Nobel dla Olgi Tokarczuk jest dowodem na to, iż jej twórczość nie zna granic i trafia do czytelników niezależnie od tego, gdzie mieszkają i z jakiej kultury się wywodzą.

Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk. Podróżnik Marek Kamiński komentuje

Literacka Nagroda Nobla 2019. Olga Tokarczuk laureatką za rok 2018
Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla. Otrzymała laur za rok 2018

- Cieszy nas to, że wyrasta nowe pokolenie ludzi, którzy chcą odkrywać twórczość Olgi. Od jej debiutu w 1993 r. minęło wiele lat, a dzisiejsi dwudziestolatkowie w dalszym ciągu ją czytają – mówi Sebastian Nowak.

A co o przyznaniu jej literackiego Nobla myśli sama zainteresowana?

- Informacja złapała ją gdzieś na niemieckiej autostradzie, bo jest teraz w trasie promującej "Księgi Jakubowe". Wiemy, że odbiera teraz mnóstwo telefonów, więc na razie nie narzucamy się z rozmową. Naszym zadaniem jest teraz zadbać o interesy Olgi - zdradza Nowak.

Czy tą dbałością o interesy będzie natychmiastowy dodruk książek autorstwa Tokarczuk? - Z wielką dumą mogę powiedzieć, że dodruki będą, ale ma nie na rynku żadnej dziury, którą trzeba zasypywać. Wszystkie książki Olgi są dostępne nieprzerwanie – zapewnia przedstawiciel wydawnictwa.

Olga Tokarczuk dostała literacką Nagrodę Nobla
Olga Tokarczuk z literacką Nagrodą Nobla. To piąty w historii autor z Polski

Sama Olga Tokarczuk jeszcze przez jakiś czas pozostanie w Niemczech i będzie kontynuowała trasę promującą książki.

- Olga jest przykładem człowieka, którego sukces nie zmienia. Już wcześniej zapowiadała, że choćby dostała Nobla, zostanie w Niemczech, by wywiązać się ze zobowiązań i spotkać z niemieckimi czytelnikami – mówi Sebastian Nowak, zapytany o plany noblistki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: olga tokarczuk, literacki nobel, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-10-2019

AsiaGratulacje!

10-10-2019

vargolosanie ma dziury tzn książek nie brakuje, bo mało kto to czyta:)gdyby nie polityczne zaangażowanie to by nikt o niej nie słyszał niestety

10-10-2019

JanuszPeBrawo !!!

Rozwiń komentarze (9)